Úvod > Co chcete dělat? > Koněpruská vápenice u Čertových schodů
Památky

Koněpruská vápenice u Čertových schodů

Pod vrstvou hlíny a odpadků se až do jara 2020 skrývala poměrně dobře zachovalá cihlová topeniště bývalé vápenné pece. V současné době jsou částečně odkryta a pracuje se na jejich zpřístupnění.
Od roku 2019 probíhá revitalizace tzv. Koněpruské vápenice, technické památky, která leží na žlutě značené trase od Koněpruských jeskyní k Axamitově bráně. Z vlastní iniciativy ji provádí Komunitní centrum Koněprusy a Bítov, které se muselo vypořádat například s vyčištěním místa, které bylo od druhé světové války zaneseno skládkou a bujnou vegetací takovým způsobem, že místní vůbec o památce nevěděli. Paradoxně však nahromaděné vrstvy odpadků vápenici zachránily od zborcení. Uvnitř památky se díky nim zachovaly i topeniště původních dvou šachet.

Na místě postupně vzniká expozice a odpočinkové místo, kde si výletníci budou moci pozůstatky památky prohlédnout, a zároveň si odpočinout.
 

Z historie vápenice

Vápenná pec je názornou ukázkou historie těžby a zpracování vápence v tomto kraji. První zmínka o ní se datuje kolem roku 1840. Jedná se o kamennou stavbu obdélníkového půdorysu o rozměrech cca. 9 x 5 metrů a výšce přední stěny cca. 3 m, opatřenou na čelní stěně dvěma zaklenutými vstupy vedoucími do dvou mírně trychtýřovitých a vzájemně propojených kruhových pracovních šachet o průměru cca. 3,8 metrů. Svou jižní stěnou částečně zapuštěnou do svahu z důvodu lepší tepelné izolace a také kvůli lepší přístupnosti, protože vápenec se do takové pece ukládal shora.

Pec patrně přestala sloužit svému účelu již dávno před rokem 1870, neboť v pozdějších letech již o ní údajně nejsou žádné zmínky v zápisech z jednání obecního zastupitelstva obce Koněprusy, což by u pece funkční a provozované nepochybně byly. Provoz pece patrně souvisel s existencí malého bezejmenného stěnového lomu na severním svahu Zlatého koně, vzdáleného od ní jen asi 200 metrů.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Kulturák v obci Tmaň

Restaurace Kulturák v obci Tmaň

Tmaň, Středočeský kraj
Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Tetín, Středočeský kraj
Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 v Berouně

Beroun, Středočeský kraj
Stellplatz Tetín

Stellplatz Tetín

Tetín, Středočeský kraj