Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Krkonoše na běžkách: okruhy v Pasekách nad Jizerou – na pomezí Krkonoš a Jizerek
Zimní sporty

Krkonoše na běžkách: okruhy v Pasekách nad Jizerou – na pomezí Krkonoš a Jizerek

Paseky nad Jizerou jsou horská obec v okrese Semily, v Libereckém kraji, v západních Krkonoších na pomezí Jizerských hor, na pravé straně Jizerského dolu. Najdete zde krásné a ne příliš náročné trasy na běžky Paseky – Štěpánka, Paseky – Kořenov a lze odtud doběhnout až na Jizerku.
Běžecké stopy v Pasekách nad Jizerou nabízí širokou škálu možností, jak si příjemně zaběhat na lyžích. Vybírat můžete z několika vždy perfektně upravených okruhů:
  • Okolo Bílé skály                        7 km
  • Okolo Hvězdy                          13 km
  • Hvězda – areál U Čápa             1 km
  • Vystrkov – Čermákovy Rovně   1 km
  • Kořenov – Polubný                    1 km
  • Polubný – Jizerka Mořina          6 km


Okolo Hvězdy a Okolo Bílé skály

Trasy "Okolo Hvězdy" a "Okolo Bílé skály" jsou součást projektu „Krkonoše lyžařský běžecký ráj“: Tato soustava upravovaných tras se skládá z vnějšího a vnitřního okruhu.
 

Vnější okruh 7 km

Vnější okruh začíná na Vystrkově (asi 500m od hospody „Na Perličku“) a zde navazuje na trasu č. 19 z Vysokého nad Jizerou. Pokračuje směrem k horním stanicím Paseckých vleků, zde je nutno dbát zvýšené opatrnosti kvůli střetu se sjezdujícími lyžaři, v úseku až na Bosnu (cca 0,7km) je stopa většinou poničená, ale jelikož se jedná o mírný sjezd, tak to celkem nevadí). Na křižovatce na Havírnu se na spojnici obou okruhů držíme vlevo, a po dalších 3 km se dostáváme do Kořenova k Vyhlídce. Trasa pokračuje k chatě U Zvonku, následuje stoupání k vrchu Hvězda a najíždíme k výchozímu bodu pro ty, kteří nastupují na trasy u chaty Hvězda.

Ostatní sjíždí směrem k Rejdicím, a po 200 m se vracíme na výchozí bod – Vystrkov.
 

Vnitřní okruh 13 km

Vnitřní okruh začíná 100 m od chaty Hvězda a pokračuje souběžně s vnějším okruhem na křižovatku nad Pašerákem, kde se dáme doleva, kde na křižovatce narazíme na spojnici obou okruhů. Pokračujeme na další rozcestí (zde se můžeme dát rovně do kopce a okruh si tím o cca 2 km zkrátíme) a dále vpravo (zde je opět varinata dát se doleva a tím objet kopec Kapradník z levé strany – poté se trasy opět spojí) a pokračujeme rovně pod Tetřeví boudu (tu již budete hledat marně, pracovníci Krnapu ji v roce 2012 zbourali).

Po „Dlouhé cestě“ si můžeme udělat zhruba kilometrový výlet do leva na Bílou skálu – v případě hezkého počasí rozhodně nevynechte, výhledy, které uvidíte, stojí za to. Pak už to je jen asi 1 km zpět k chatě Hvězda.

Provozovatel

Lyžařský areál Paseky s.r.o.

Paseky nad Jizerou 242
512 47 Paseky nad Jizerou
Tel.:
+420 724 248 736
Email:
info@skipaseky.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.skipaseky.cz/...
GPS:
50,732295 15,388429
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Testovačka sněžných bruslí v Pasekách

Nenechte si "ujet" jedinečnou příležitost, vyzkoušet si sněžné brusle Tomsen přímo na sjezdovce. Tato alternativa k lyžím a snowboardu, přichází z Norska a podmaňuje si i zbytek světa svou jednoduchostí i praktičností.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Závody Světového poháru v jízdě na skibobech 2023

Od 3. do 5. března proběhnou v Pasekách nad Jizerou závody Světového poháru v jízdě na skibobech.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Open air festival Keltská noc Harrachov 2023

Tradiční krkonošský hudební festival již zakořenil v Harrachově. Díky místu konání v areálu velkých skokanských můstků získal punc nejvýše pořádaného českého festivalu s nejhezčím výhledem – 10. – 12. srpna 2023!
Harrachov, Liberecký kraj

Pašeráckej vejkend v Rokytnici nad Jizerou

Přijďte se vrátit do dávných dob a vidět lyžníky nebo Krakonoše? Tak jako každou zimu, tak i během února 2023 vás přijdou pozdravit na Dolní náměstí pašeráci s lyžníky.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Lyžařský areál Paseky nad Jizerou

Areál nabízí možnost lyžařského vyžití pro děti i zkušené lyžaře. Široké sjezdovky jsou modrého a červeného charakteru. Areál je ideální pro rodiny s dětmi, kterým nabízí rodinné jízdné.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Horská zemědělská usedlost Na Zvonici

Horská zemědělská usedlost „Na Zvonici“ se nachází osamoceně na jižním svahu obce Paseky nad Jizerou s výhledem na západní Krkonoše a sousední horské obce.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Vrchol Bílá skála nad Rejdicemi

Bílá skála (německy Heidstein) je hora na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, od Tanvaldu vzdálena 4,5 km a z Příchovic 2 km východním směrem.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Turnovská chata na hřebeni Jizerských hor

Turnovská chata je původní dřevěná chata z roku 1920, která nabízí ubytování a restauraci s domácí kuchyní na hranici Jizerských hor a Krkonošského národního parku, přímo pod rozhlednou Štěpánka ve výšce 948 m.n.m. Na Turnovské můžete ochutnat vyhlášené borůvkové knedlíky nebo hříbkové rizoto.
Kořenov, Liberecký kraj

Vysocké zelí

Vysoké nad Jizerou a jeho okolí je už drsným horským krajem. Přesto právě tady roste jedno z nejlepších zelí, o kterém existují už 350 let staré záznamy.
Jablonec nad Jizerou, Liberecký kraj

Penzion a restaurace U Čápa

Příchovice patří mezi menší, ale útulné středisko turistiky a zimního lyžování na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harrachova. Prožijte dovolenou v klidném prostředí autentické jizerské chalupy, která nabízí veškerý komfort a možnosti relaxace.
Kořenov, Liberecký kraj

Pstruhařství Jizerské hory v Kořenově

Pstruhařství Jizerské hory vzniklo v roce 2015 na hranici národního parku Krkonoš a Jizerských hor. Tato lokalita, byla pečlivě vybrána na základě nedotčeného prostředí, a dostatečného množství čisté a celoročně chladné křišťálové vody, která je pro chov lososovitých ryb velmi důležitá.
Kořenov, Liberecký kraj