Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Krkonoše na běžkách: okruhy v Pasekách nad Jizerou – na pomezí Krkonoš a Jizerek
Zimní sporty

Krkonoše na běžkách: okruhy v Pasekách nad Jizerou – na pomezí Krkonoš a Jizerek

Paseky nad Jizerou jsou horská obec v okrese Semily, v Libereckém kraji, v západních Krkonoších na pomezí Jizerských hor, na pravé straně Jizerského dolu. Najdete zde krásné a ne příliš náročné trasy na běžky Paseky – Štěpánka, Paseky – Kořenov a lze odtud doběhnout až na Jizerku.
Běžecké stopy v Pasekách nad Jizerou nabízí širokou škálu možností, jak si příjemně zaběhat na lyžích. Vybírat můžete z několika vždy perfektně upravených okruhů:
  • Okolo Bílé skály                        7 km
  • Okolo Hvězdy                          13 km
  • Hvězda – areál U Čápa             1 km
  • Vystrkov – Čermákovy Rovně   1 km
  • Kořenov – Polubný                    1 km
  • Polubný – Jizerka Mořina          6 km


Okolo Hvězdy a Okolo Bílé skály

Trasy "Okolo Hvězdy" a "Okolo Bílé skály" jsou součást projektu „Krkonoše lyžařský běžecký ráj“: Tato soustava upravovaných tras se skládá z vnějšího a vnitřního okruhu.
 

Vnější okruh 7 km

Vnější okruh začíná na Vystrkově (asi 500m od hospody „Na Perličku“) a zde navazuje na trasu č. 19 z Vysokého nad Jizerou. Pokračuje směrem k horním stanicím Paseckých vleků, zde je nutno dbát zvýšené opatrnosti kvůli střetu se sjezdujícími lyžaři, v úseku až na Bosnu (cca 0,7km) je stopa většinou poničená, ale jelikož se jedná o mírný sjezd, tak to celkem nevadí). Na křižovatce na Havírnu se na spojnici obou okruhů držíme vlevo, a po dalších 3 km se dostáváme do Kořenova k Vyhlídce. Trasa pokračuje k chatě U Zvonku, následuje stoupání k vrchu Hvězda a najíždíme k výchozímu bodu pro ty, kteří nastupují na trasy u chaty Hvězda.

Ostatní sjíždí směrem k Rejdicím, a po 200 m se vracíme na výchozí bod – Vystrkov.
 

Vnitřní okruh 13 km

Vnitřní okruh začíná 100 m od chaty Hvězda a pokračuje souběžně s vnějším okruhem na křižovatku nad Pašerákem, kde se dáme doleva, kde na křižovatce narazíme na spojnici obou okruhů. Pokračujeme na další rozcestí (zde se můžeme dát rovně do kopce a okruh si tím o cca 2 km zkrátíme) a dále vpravo (zde je opět varinata dát se doleva a tím objet kopec Kapradník z levé strany – poté se trasy opět spojí) a pokračujeme rovně pod Tetřeví boudu (tu již budete hledat marně, pracovníci Krnapu ji v roce 2012 zbourali).

Po „Dlouhé cestě“ si můžeme udělat zhruba kilometrový výlet do leva na Bílou skálu – v případě hezkého počasí rozhodně nevynechte, výhledy, které uvidíte, stojí za to. Pak už to je jen asi 1 km zpět k chatě Hvězda.

Provozovatel

Lyžařský areál Paseky s.r.o.

Paseky nad Jizerou 242
512 47 Paseky nad Jizerou
Tel.:
+420 724 248 736
Email:
info@skipaseky.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.skipaseky.cz/...
GPS:
50,732295 15,388429
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

Závody Českého poháru a Mistrovství České republiky v jízdě na skibobech

Na začátku března proběhnou v Pasekách nad Jizerou závody Českého poháru a Mistrovství České republiky v jízdě na skibobech.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Skibusy Krkonoše 2023/2024

V Krkonoších v letošní zimní sezoně můžete opět využít skibusů, abyste se pohodlně dostali do hor. Skibusy tu jezdí až do druhé poloviny března 2024, někde až do dubna!
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

ČEZ SkiTour – největší seriál v běhu na lyžích 2024

Největší seriál v běhu na lyžích u nás se již posedmnácté představí v Jizerkách, Krkonoších, Orlických horách nebo také v Jeseníkách. Zahajovací závod se pojede na Horních Mísečkách, poslední zastávkou seriálu pak bude závod v Harrachově.
Harrachov, Liberecký kraj

ČEZ SkiTour Harrachov 2024

Kruh se uzavírá a sezonu končíme tam, kde startovala, v Krkonoších. Borcem na konec a velkolepou tečkou za sezonou ve stopě bude již podruhé závod v Harrachově, kde prozkoumáme trasy v okolí skokanských můstků
Harrachov, Liberecký kraj

Král Jizerských hor – 50 km ve stopě Standy Řezáče

Projeďte na běžkách, nebo na kole trasu tradičního Jizerského závodu na 50 km.
Kořenov, Liberecký kraj

Tak to jsme ještě neviděli, Marie

Divadelní show nejen ze zákulisí showbusinessu.
Harrachov, Liberecký kraj

Únorová víkendová tvořivá dílnička ve sklárně

Přijďte si vyzdobit vlastní skleničku.
Harrachov, Liberecký kraj

Velikonoční tvořivá dílna

Přijďte si vyzdobit vlastní skleničku.
Harrachov, Liberecký kraj

Skiareál Paseky

Areál nabízí možnost lyžařského vyžití pro děti i zkušené lyžaře. Široké sjezdovky jsou modrého a červeného charakteru. Areál je ideální pro rodiny s dětmi, kterým nabízí rodinné jízdné.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Horská zemědělská usedlost Na Zvonici

Horská zemědělská usedlost „Na Zvonici“ se nachází osamoceně na jižním svahu obce Paseky nad Jizerou s výhledem na západní Krkonoše a sousední horské obce.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Vrchol Bílá skála nad Rejdicemi

Bílá skála (německy Heidstein) je hora na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, od Tanvaldu vzdálena 4,5 km a z Příchovic 2 km východním směrem.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Kite kurzy v Krkonoších – snowkiting kurzy a půjčovna

Rádi vám nabídneme kterýkoli kurz dle vašich požadavků – pro vás, vaši přítelkyni, děti nebo kamarády.
Vysoké nad Jizerou, Liberecký kraj

Lyžařský areál Rejdice – Kořenov

Nejen pro letní, ale především pro zimní rekreaci je určen Alpine Pro Sport areál Rejdice na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Místní Chata Panorama nabízí stylové ubytování, celodenní stravování, relaxační centrum, a cca 30 m od chaty pak lyžařský areál.
Desná, Liberecký kraj

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.
Kořenov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Turnovská chata na hřebeni Jizerských hor

Turnovská chata je původní dřevěná chata z roku 1920, která nabízí ubytování a restauraci s domácí kuchyní na hranici Jizerských hor a Krkonošského národního parku, přímo pod rozhlednou Štěpánka ve výšce 948 m.n.m. Na Turnovské můžete ochutnat vyhlášené borůvkové knedlíky nebo hříbkové rizoto.
Kořenov, Liberecký kraj

Penzion Paseky U zapadlých vlastenců

Rodinný penzion v retro stylu, nacházející se ve spodní části horské obce Paseky nad Jizerou na západním okraji Krkonoš.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Penzion Věra

Rodinný Penzion Věra se nachází v malebné obci Vilémov necelý 1 km od města Rokytnice nad Jizerou. Hned za domem se otevírá nádherný výhled na louky a lesy Krkonošského pohoří.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Vysocké zelí

Vysoké nad Jizerou a jeho okolí je už drsným horským krajem. Přesto právě tady roste jedno z nejlepších zelí, o kterém existují už 350 let staré záznamy.
Jablonec nad Jizerou, Liberecký kraj

Penzion a restaurace U Čápa

Příchovice patří mezi menší, ale útulné středisko turistiky a zimního lyžování na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harrachova. Prožijte dovolenou v klidném prostředí autentické jizerské chalupy, která nabízí veškerý komfort a možnosti relaxace.
Kořenov, Liberecký kraj

Jizerské domky – domeček Šmírák

Domeček u Zlaté Olešnice přišel ke svému jménu díky velikému výhledovému oknu, skrz které můžete z pohodlí pozorovat okolní přírodu a pobíhající srnky a zajíce.
Zlatá Olešnice, Liberecký kraj

Penzion Fara v Rokytnici nad Jizerou

Ubytování na faře se nachází vedle kostela sv. Michaela, je v centru města, v blízkosti všech obchodů, služeb a kultury. Nabízí ubytování v atraktivní oblasti, v zimě vhodné k lyžování, v létě k pěší turistice.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Kramářova vila ve Vysokém nad Jizerou

Vila připomínající zámek významného politika Karla Kramáře byla postavena v letech 1927–1931 jako letní sídlo jeho rodiny.
Vysoké nad Jizerou, Liberecký kraj