!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nejznámější trasy pro milovníky běžeckého lyžování
Nejznámější trasy pro milovníky běžeckého lyžování
"> "> "> "> ">
Zimní sporty

Nejznámější trasy pro milovníky běžeckého lyžování

Vydáno 10. ledna 2021
Zasněžená krajina, bílá stopa, dechberoucí výhledy a svěží vzduch… sbalte běžky a vydejte se na české a moravské hory do bílé stopy! V horských oblastech se můžete těšit na perfektní podmínky a strojově upravované stopy, takže stačí namazat a vyrážíme do bílé stopy. Aktuální sjízdnost a upravenost jednotlivých tratí můžete jednoduše sledovat na online na internetu.
Hory jsou rájem pro milovníky běžeckého lyžování a tento velmi populární sport v České republice můžete provozovat prakticky kdekoliv.
 

Krkonošská magistrála: pozor na laviny

Krkonoše běžkyTím největším zimním běžkařským rájem jsou bezesporu Krkonoše. Celými Krkonošemi prochází páteřní magistrála dlouhá 71 km. Na ni je dále napojeno dalších 500 km místních lyžařských tras a okruhů. V centrální části Krkonoš v okolí Špindlerova Mlýna bývají zpravidla nejlepší sněhové podmínky, zde si můžete zaběžkovat také na závodních tratích na Mísečkách, které splňují mezinárodní FIS standardy. Na magistrále je spousta možností k přenocování, například na Luční boudě, která se nachází nedaleko vrcholu Sněžky.

Horská služba nadále varuje běžkaře před nebezpečím lavin, které se stále drží na 2. stupni z pětidílné mezinárodní stupnice. Nebezpečí hrozí v lavinových lokalitách, kterými jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Běžky KrkonošeNaopak bez potíží můžete vyrazit do upravených bílých stopy v okolí Harrachova  okolo Mumlavy.směrem na Voseckou boudu. Od Krakonošovy snídaně je upravena Kládová cesta, Janova a Krakonošova cesta. Zaběhat si je možné i po cestě Terex k Celnici.

Dobře upravené jsou stopy se nachází v okolí Malé Úpy na Pomezní boudy upraven je též okruh Kraví hora, cesta Lvím dolem, Pěknavčí vrch a Staré celní cesta do Žacléře.

V okolí Špindlu jsou upraveny okruhy u Horních Míseček a u Benecka se upravuje běžecký areál.
 

Jizerská magistrála: všechny trasy upraveny

Šámalova chataVíce než 180 km běžkařských tratí nabízí Jizerská magistrála nedaleko Liberce a je také vůbec nejnavštěvovanějším místem pro běh na lyžích v České republice. Nejznámějšími nástupními místy jsou například Bedřichov, Jizerka či Smědava, na trase je i mnoho horských chat, které za běžných podmínek poskytují ubytování a občerstvení na trase. Turisticky atraktivní jsou například Prezidentská chata, Šámalova chata nebo Chata Smědava. Každoročně se zde můžete zúčastnit i prestižního závodu Jizerská 50.

V současné době je upravena většina tras. Rolby vyjely ve čtvrtek 7. i v pátek 8. ledna Bedřichova po trase Nová louka, Kristiánov, Čihadla, Kasárenská silnice, Knížecí, Vlašský hřeben, Jizerská silnice, Mořina,  Promenádní, Soušská, Kasárenská, Knajpa, Krásná Máří, Hřebínek, Přítok, Nová louka, Bedřichov - stadion.

jizerské horyDo stopy skočíte také na trase stadion, Nová louka, Hřebínek, Bílé buky, Kristiánov, Nová louka, Bedřichov. Na magistrále jsou po celé trase stopy pro klasiky mimo úsek Bedřichov - Nová Louka a část Soušské silnice.

V pátek 8. ledna vyjela rolba na trasu Stadion, Nová louka, Přítok, Gregorův kříž, Nová louka, Kristiánov, Rozmezí, Kasárenská, Pašerácká, Protržená přehrada, Mariánskohorské boudy, Josefův Důl Peklo, Krásná Máří, Točna, Bílé buky, Kristiánov, Josefodolská přehrada, Hrabětice, Prezidentská chata, Valešovka a Bedřichov.
 

Krušné hory: Krušnohorská magistrála upravena

BěžkyV Krušných horách panují ideální podmínky na běžky. Do terénu vyrazily tři rolby, dva skútry a čtyřkolka. Rolbami se podařilo upravit většinu páteřních tras mezi Rolavou, Jelením, Perninkem, Abertamy a Božím Darem, včetně např. Mílovské cesty nebo trasy Jelení – Chaloupky.

Čtyřkolkou se stopovačem byly upraveny trasy v okolí Přebuzi a skútrem byla na bruslení utažena magistrála mezi Bublavou a Rolavou a osvětlené kolečko v Perninku. Proběhla také zkušební úprava na magistrále u Boží Dar (Boží Dar – přístřešek HS), Bublavský okruh nad statky nebo na trase Chaloupky – Chaloupecké parkoviště.

BěžkyVe středu 6. ledna byly skútrem bez stopovače projety trasy mezi Suchou, Meluzínou a Macechou. Na páteční večer 8. ledna je plánovaná úprava páteřních tras mezi Božím Darem, Abertamy, Horní Blatnou, Perninkem, Jelením, Rolavou a Bublavou.

Dlouhá Louka hlásí úpravu rolbou 30 km tratí, všude manšestr i stopa, někde dvě. Zadní městské parkoviště je bohužel uzavřeno, uzavřena je taktéž silnice Dlouhá Louka - Fláje - Moldava.
 

Šumavská magistrála

Běžky KvildaLyžařská Šumavská magistrála propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a je dlouhá 140 km, na ni navazuje dalších 400 km oblastních upravovaných běžkařských tratí.

Na Šumavě aktuálně drobně sněží, stopy byly upraveny v okolí Modravy na Březník, Javoří Pilu, Pramen Vltavy a Filipovu Huť. V pátek 8. ledna budou upraveny trasy v okolí Nové Pece, Stožce a Strážného. Připravené stopy najdete i na hornoplánsku a u Churáňova jsou upraveny Churáňovské louky, lyžařský stadion a trasa ze Zadova (pension U Lenců) na Pláně s odbočkou ke skokanskému můstku. Naopak trasy v okolí Kvildy se zatím neupravují. Také v okolí Prášil ještě rolby nevyjely. Lyžovat se na trasách dá v prošlápnutých stopách, ale pozor si dejte při sjezdech a v lesních úsecích na vydřená nebo vyfoukaná místa.
 

Jesenickou magistrálou na běžkách

Jeseníky běžkyJeseníkách si na běžkách užijete typickou hřebenovku s těmi nejkrásnějšími výhledy na okolní zasněženou krajinu Jeseníků s dominantním Pradědem. Jesenická magistrála měří 58 km a nejznámějším nástupním místem je Ramzovské sedlo a hřebenová trasa je sice poněkud náročnější, ale na trase je mnoho horských chat, kde si odpočinete a načerpáte síly. Na magistrálu se připojuje dalších mnoho strojově upravovaných stop.

Minulý rok změnila jesenická lyžařská trasu. Důvodem byl nedostatek sněhu i kůrovec. Z magistrály byl vypuštěn nejnižší úsek z Hambalek u Štítů přes Svatou Trojici a Vojtíškov do Hynčic. Změn trasa doznala i v okolí Kladského sedla a hlavního jesenického hřebene. Nově vede přes něj, nikoli níže v okolí Karlova pod Pradědem. Z hlavní hřebenové trasy byl vyjmut úsek zelené značky přes Břidličnou horu Jelení studánka - Pecný (1333 m.n.m.) a Pec. Sjezd přes Ztracené kameny ke Skřítku byl místy dosti náročný a vedl lesem.
 

Beskydská magistrála

Beskydy běžky zimaTaké Beskydy mají svou běžkařskou magistrálu, která propojuje upravované bílé stopy právě v tomto pohoří České republiky. Dominantou je vrchol Lysá hora či Pustevny, kde se každoročně koná festival ledových a sněhových soch. Cílem vytvoření projektu Beskydské magistrály je nejen podpora zimních sportů, ale místa jsou využívána i v létě k cykloturistice či pěší turistice.

Aktuálně se upravuje stopa v okolí Pusteven, cca 7 km. V Beskydech je zatím málo sněhu.
Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Upravují se ve středisku Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska, v Klínech, na Dloué Louce, Bouřňáku, Fojtovicích a Telnici.

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Okolí městečka Přebuz vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho hlubokého lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Jesenická lyžařská magistrála

Jesenická lyžařská magistrála

Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Po nenáročné trase z Valašského Meziříčí do Rožnova na běžkách!

Po nenáročné trase z Valašského Meziříčí do Rožnova na běžkách!

Bílá stopa, která vede z Valašského Meziříčí až do Rožnova pod Radhoštěm, je určená všem, kteří si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici.

Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno

Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno

Na území mikroregionu Společenství obcí Čertovo břemeno (rozhraní jižních a středních Čech) je vyznačený systém lyžařských tras pro běh na lyžích. V rámci systému existují značené a pravidelně udržované lyžařské trasy v délce pětašedesát až osmdesát pět kilometrů. Stopy mají mírně zvlněný profil.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trasa Skřítek - Hvězda

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trasa Skřítek - Hvězda

V lokalitě Skřítek – Malá Morávka – Karlov – Hvězda najdete celou řadu upravovaných běžeckých tras. Trasa o délce 25 km vede po jihovýchodním hřebenu Hrubého Jeseníku, je strojově udržována a patří k těm nejzajímavějším.

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách - z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách - z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Krkonoše na běžkách - okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Krkonoše na běžkách - okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Krkonoše na běžkách - z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

Krkonoše na běžkách - z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

V Krkonoších vede spousta hezkých lyžařských běžeckých tras pro milovníky tohoto sportu. Po jedné takové se můžete vysat krásnou horskou krajinou z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou. Náročnější trasa měří 24 km.

Na běžkách kolem nádrže Dlouhé Stráně

Na běžkách kolem nádrže Dlouhé Stráně

Pro milovníky výhledů jsou určeny upravované běžecké okruhy v Koutech nad Desnou. Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje nadmořská výška 1330 metrů. K nejvyhledávanějším patří bezesporu okruh zvaný Stadion, který tvoří prstenec okolo horní nádrže PVE Dlouhé Stráně v délce 2,85 km.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka - Kasárna

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka - Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách

Náročná trasa o celkové délce 24,5 km vás zavede nejvýše, jak je to vůbec v tomto regionu možné – na vrchol Králického Sněžníku. Od Ski centra Sněžník vás trasa zavede okolo vrcholů Slamník, Podbělka a Sušina až ke Slůněti. Z vrcholu Sněžníku povede zpáteční cesta po hraničním hřebenu.

Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Potěšte se nenáročnou jízdou v udržované stopě i krásnými výhledy na členitou krajinu CHKO Broumovsko se známými Adršpašsko-teplickými skalami či stolovými horami Ostaš a Turov, které svým zrakem při cestě jistě neminete. Na hřebeni Jestřebích hor jsou běžecké stopy pravidelně udržovány.

Na běžkách z Dobrošova kolem Malinové hory a Dubovice

Na běžkách z Dobrošova kolem Malinové hory a Dubovice

Krajina Kladského pomezí je v zimních měsících nejen krásná, ale svým reliéfem také vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy, krásné a daleké rozhledy do kraje - to vše nabízí oblíbená lyžařská trasa z Dobrošova kolem Malinové hory.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Vydejte se na vrchol Luže, hory, která dala Lužický horám jméno. Během 22 km trasy uvidíte lidovou architekturu ve vesničkách, skalní bránu a zříceninu hradu Milštejn, pozůstatky ČS opevnění a birazdní skalní útvary skryté v lesích.

Krkonoše na běžkách - ze Špindlu na Luční boudu

Krkonoše na běžkách - ze Špindlu na Luční boudu

Středně náročný výlet vás provede jednou z nejkrásnějších partií našich nejvyšších hor. Trasa začíná u Špindlerovy boudy, prochází Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy vás dovede zpět do Špindlerova Mlýna.

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci - Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Na běžkách v okolí Harrachova

Na běžkách v okolí Harrachova

Oblíbenou běžkažskou trasu v okolí Harrachova zvládnou i rekreační jezdci. Cesta vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy.

Na běžkách do skalního města a na stolovou horu

Na běžkách do skalního města a na stolovou horu

Česká republika má mnoho atraktivních běžkařských terénů, ale pokud se chcete vydat na lyžích do úzkých kaňonů lemovaných pískovcovými věžemi a zároveň vystoupat na vrchol mohutné stolové hory, vydejte se na Děčínský Sněžník.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru - lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.