!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kam na běžky s dětmi v Krkonoších
Kam na běžky s dětmi v Krkonoších
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Kam na běžky s dětmi v Krkonoších

Vydáno 10. února 2021
Patříte k milovníkům bílé stopy a rádi byste svou zálibu sdíleli se svými dětmi? Zkuste je vzít na pěkný nenáročný výlet do Krkonoš. Nemusíte se bát, že zdejší horský terén bude pro děti příliš obtížný, mezi krkonošskými stopami najdete trasy, které hravě zvládne každý malý běžkař. Pohodovou jízdu si navíc oblíbíte i vy. Jedná se o místa, kde se bílá stopa pravidelně upravuje. Letos díky pořádné sněhové nadílce není nouze o trasy i v níže položených místech, jako je Jilemnice nebo Vrchlabí. Užijte si pěkný rodinný výlet v Krkonoších!

Vejsplachy ve Vrchlabí

běžecký areál vejsplachyI v Krkonoších se dají najít trasy, které nejsou příliš náročné a budou vyhovovat malým začínajícím běžkařům. A nemusíte zajíždět až do nitra národního parku – skvělé trasy najdete v okolí rybníka Kačák ve Vejsplaších, na jižním okraji Vrchlabí. Trasy jsou pravidelně upravované a denně do 20 hodin osvětlené.
 
Tratě navazují na delší okruhy směrem na Horní Brannou a Kněžice. Na Kněžicích jsou velmi pěkné trasy, vhodné i pro rodiny s dětmi, s návazností na Benecko a rozhlednu Žalý
 

Jilemnická Hraběnka

Běžecký areál hraběnkaAreál Hraběnka s turistickými i závodními trasami je určen pro méně zkušené a začínající běžkaře. Najdeme zde závodní tratě téměř v délce 20 km a také turistickou běžeckou trasu "Buď fit". Tato trasa je určena opravdu pro všechny; od malých dětí, až po zdatné sportovce či seniory. Celá trasa je značena žlutočernou značkou s nápisem "Buď fit" a obrázkem běžkaře.
 
Buď fit začíná na místě zvaném U buněk. Trasa vás povede okolo kapličky svatého Isidora, podél lesa až k hotelu Vyhlídka. Následuje cesta kolem vrcholu Kozinec, pak chvilku využijete cyklotrasu Jilemnickem křížem krážem č. 4206. Cestou se vám naskytnou krásné výhledy například na Hrabačovské údolí, vrch Žalý s rozhlednou, Dolní Štěpanice i panoramata Krkonoš.
 

Benecké kolečko i trasa na Mísečky

Běžecký areál beneckoPro milovníky běžeckého lyžování je Benecko hotovým rájem. Tratě propojené s nedalekým běžeckým areálem na Mísečkách vytvářejí jedno z nejkrásnějších a nejrozlehlejších sportovišť v Krkonoších. Systém několika vzájemně propojených okruhů různých délek a obtížností.
 
S malými dětmi vyrazte na Benecké kolečko – má mírný profil, senzační výhledy na Kotel a do kraje a nachází se v samém centru obce. Délka trasy je cca 1 km, pravidelně se upravuje na bruslení i klasiku. Výchozím bodem je centrální parkoviště u Hotelu Skalka.
 
Benecka na Horní Mísečky (či obráceně) je to 9 km krásnou krkonošskou přírodou po Bucharově cestě. Odpočinout si můžete na Rovince, známé křižovatce cest, kde najdete kiosek s občerstvením. Po cestě můžete s dětmi navštívit koníky na farmě Hucul pod Janovou horou.
 

Okolo Mumlavy v Harrachově

běžky okolo mumlavyAž budou zase jezdit lanovky určitě vyrazte se staršími dětmi na výlet do okolí Harrachova. Nechte se vyvézt na Čertovu horu. Pak sjeďte na Janovu skálu a dále na Studenov. Pěkná cesta pokračuje po nahoupané rovince na Ručičky, kde se můžete u kiosku občerstvit. Poté odbočte na Kládovou cestu, která vás dovede na Krakonošovu snídani. Odtud pak už sjedete okolo Mumlavy do Harrachova.

Trasa měří 17 km, ovšem většinou vede z kopce. Nejnáročnější je Kládová cesta z Ručiček na Krakonošovu snídani. Vede sice po vrstevnici, ale dětem se bude zdát nekonečně dlouhá (6,5 km). Cestu lze o 3 km zkrátit přes Zadní Plech, ovšem je to cesta pro otrlé běžkaře – pro děti ji rozhodně nedoporučujeme. Není upravená, je velmi strmá a většinou zavátá velkým množstvím sněhu. Pokud by se dětem nechtělo až na Krakonošovu snídani, zkraťte si cestu u turistického přístřešku U Maštale k rozcestí Luboch v Mumlavském dolu.


Výhledy na Krkonoše z Mladých Buků

ski mladé bukyNa golfovém hřišti Grund Resortu v Mladých Bukách se každou zimu upravují příjemné běžkařské okruhy pro menší i větší o délce cca 5 km. Projedete se krásnou krajinou s výhledem na Krkonoše a užijete si dokonalý sportovní zážitek.
 
Nástup na okruh je u horní stanice lanové dráhy nebo u hotelu Grund Resort. Parkování je možné u drivingu či hotelu je zdarma. Vstup na okruh je rovněž zdarma a začíná se u terasy hotelu. Stopa se pravidelně upravuje pomocí speciální techniky hasičů Mladé Buky.
 

Větší i menší okruhy okolo Černé hory

černá hora běžkyTrochu zkušenější děti můžete vzít na okruhy okolo Černé hory u Jánských Lázní. Je zde několik tras různých délek a druhu obtížnosti. Nejmenší kolečko měří 4 km, Velký okruh pak 12 km. Světlou horu objíždí nejdelší z okruhů, který měří 15 kilometrů.

Všechny trasy jsou dostupné a upravované v době, kdy je v provozu lanovka Černohorský Express.
 


Běžky v okolí Vítkova – Roudnice a Jestřabí

Běžky vítkoviceOd lyžařského areálu Aldrov můžete vyrazit na běžky v příjemném terénu a perfektně upravených stopách. V Roudnici je na výběr ze čtyř tras od 1,5 až po 25 kilometrů. Trasy vedou po horských loukách do Křížlic, Jestřabí a jedna z cest míří až na Rezek.

Pro děti doporučujeme Šmolí kolečko o dílce 1 km či Vítkovické kolečko s délkou 3 km. Zdatnější jedinci mohou z Aldrova na Rezek 5 km, ovšem je třeba se vrátit zpět stejnou cestou (celkem 10 km). Dospělí si mohou projet celou Vítkovickou pětadvacítku o délce 25 km.
 

Pomezí Krkonoš a Jizerek v Pasekách

rozhledna štěpánkaPaseky nad Jizerou jsou horská obec v okrese Semily, v Libereckém kraji, v západních Krkonoších na pomezí Jizerských hor, na pravé straně Jizerského dolu. Najdete zde krásné a ne příliš náročné trasy na běžky Paseky - Štěpánka, Paseky - Kořenov a lze odtud doběhnout až na Jizerku.

Trasy "Okolo Hvězdy" a "Okolo Bílé skály" jsou součást projektu „Krkonoše lyžařský běžecký ráj“: Tato soustava upravovaných tras se skládá z vnějšího a vnitřního okruhu. Vnitřní okruh měří 7 km a vnitřní 13 km. Obě trasy vás zavedou také k rozhledně Štěpánka.
Krkonoše na běžkách - z Harrachova na Čerťák a okolo Mumlavy

Krkonoše na běžkách - z Harrachova na Čerťák a okolo Mumlavy

Krásná trasa o délce cca 17 km vede z Čertovy hory na Ručičky a Kládovou cestou ke Krakonošově snídani. Pak vás čeká nádherný sjezd dolů do Harrachova Mumlavským dolem okolo řeky Mumlavy.

Krkonoše na běžkách - okruhy v okolí Vítkova na Roudnici a Jestřabí

Krkonoše na běžkách - okruhy v okolí Vítkova na Roudnici a Jestřabí

U horní stanice lanovky Aldrov se upravují běžecké stopy směrem k Roudnici a Jestřabí. Vítkovice jsou součástí sítě tras Lyžařský běžecký ráj Krkonoše. Přispívají proto úpravou stopy na Rezek, kde se napojuje na směrem na Dvoračky.

Krkonoše na běžkách: okruhy v Pasekách nad Jizerou - na pomezí Krkonoš a Jizerek

Krkonoše na běžkách: okruhy v Pasekách nad Jizerou - na pomezí Krkonoš a Jizerek

Paseky nad Jizerou jsou horská obec v okrese Semily, v Libereckém kraji, v západních Krkonoších na pomezí Jizerských hor, na pravé straně Jizerského dolu. Najdete zde krásné a ne příliš náročné trasy na běžky Paseky - Štěpánka, Paseky - Kořenov a lze odtud doběhnout až na Jizerku.

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Krkonoše na běžkách - okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Krkonoše na běžkách - okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Krkonoše na běžkách - turistická běžecká trasa Buď fit v Jilemnici

Krkonoše na běžkách - turistická běžecká trasa Buď fit v Jilemnici

Trasa Buď fit v délce 20 kilometrů začíná v Jilemnici, na místě zvaném U buněk, v areálu Hraběnka, ale je také možnost napojit se na více místech a lze jí projíždět v libovolném směru. Na lyže se mohou po této trase vydat děti, senioři i zdatní sportovci.

Vrchlabské běžecké tratě

Vrchlabské běžecké tratě

Město Vrchlabí nabízí nejenom sjezdové lyžovaní, ale i kilometry upravených běžeckých tratí, z nichž jsou některé uměle osvětlené a zasněžované. Celkem Vrchlabí disponuje 35 km pravidelně upravovaných běžeckých tratí.

Běžkařský okruh a bruslení v Grund Resort Golf & Ski

Běžkařský okruh a bruslení v Grund Resort Golf & Ski

Do areálu Grund Resort Golf & Ski v Mladých Bukách v Krkonoších můžete kromě golfové sezony vyrazit také v zimě. Dle počasí, obvykle v pátek, jsou zde upravovány stopy na bruslení i klasický styl běžeckého lyžování přímo na golfovém hřišti. Využít můžete bruslení na zamrzlé vodní ploše hřiště.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

V okolí Janských Lázní, Černého Dolu a Svobody nad Úpou najdete několik upravovaných běžeckých tratí. Nejoblíbenější jsou okruhy na Černé a Světlé hoře. Velký okruh Černá hora měří 12 km, Malý okruh Černá hora má 4 km.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Běžecké tratě v Horních Mísečkách nad Špindlerovým Mlýnem se nacházejí ve výšce více než 1 000 metrů nad mořem, takže sníh je zde zaručen i v letech, kdy je sněhová nadílka slabší. Do stopy lákají desítky kilometrů kvalitně upravených běžeckých tratí.

Běžecký areál Hraběnka - trasy pro méně zkušené a začínající běžkaře

Běžecký areál Hraběnka - trasy pro méně zkušené a začínající běžkaře

V Jilemnici můžeme najít několik kilometrů pravidelně upravovaných běžeckých tratí, z nichž většinu v areálu Hraběnka, ale značná část vede kolem dokola celé Jilemnice. Přirozeným nástupním místem pro tyto tratě je přímo v areálu Hraběnka místo zvané "U buněk".

Další aktuality

4.3.
2021
Safari Park Dvůr Králové letos slaví 75 let

Safari Park Dvůr Králové letos slaví 75 let

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
1.3.
2021
Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty