Úvod > Co chcete dělat? > Krajem tisícileté historie

Krajem tisícileté historie

Letní sporty
Cyklovýlet malebnou krajinou Českomoravského pomezí vás zavede do historických měst Svitavy a Litomyšl. Na trase si můžete prohlédnout celou řadu turisticky atraktivních míst, pámátek i přírodních zajímavostí.
Než se vydáte na cestu, prohlédněte si svitavské náměstí s loubenými domy mnoha architektonických stylů, které se vám v plné kráse představí i z věže kostela Navštívení Panny Marie. Na druhém konci náměstí neopomeňte honosný Ottendorferův dům, kde sídlí jediné Muzeum esperanta v ČR. Naproti vás uvítá i Městské muzeum s expozicemi Historie praní a prací techniky, Hledání hvězdy Davidovy a unikátním mechanickým vyřezávaným betlémem.

Na půli cesty načerpejte síly v Litomyšli, kde k odpočinku skvěle poslouží Klášterní zahrady nebo některá z kaváren na náměstí. Nejen milovníci kultury by si pak neměli nechat ujít honosný renesanční zámek, rodný byt Bedřicha Smetany i kuriózní Portmoneum vyzdobené pestrými nástěnnými malbami. Z ptačí perspektivy si Litomyšl užijete z vyhlídek kostelů Nalezení a Povýšení sv. Kříže i Červené věže.

Na zpáteční cestě se můžete zastavit na Mendryce u loveckého zámečku a kaple sv. Huberta, které v tvorbě inspirovaly i takového velikána, jakým byl Alois Jirásek.

K závěrečnému odpočinku ve Svitavách můžeme ještě doporučit přírodní areály Brand a park Patriotů.
.
V blízkosti trasy se nachází naučná stezka Českomoravské pomezí na Javornickém hřebeni, přírodní památky Psí kuchyně a Králova zahrada (po 4202 a 4205, odbočka v obci Gajer).

Zajímavé vyhlídky do okolí nabízí věž kostela Navštívení P. Marie ve Svitavách, Javornický hřeben směrem na Poličku, zastávky u osady Brlenka směrem na Litomyšl.

Popis trasy (46 km):
nezn. Svitavy - po hlavní silnici na Litomyšl (1 km) - cyklostezka podél I/35 (1 km), 4028 odbočka na Javornický hřeben – Brlenka – Čistá – Litomyšl (21 km), 182 Litomyšl – Strakov – Mendryka - Opatovec (16,5 km), 4033 Opatovec - Svitavy (6,5 km)

Trasa je vedena převážně po značených úsecích po silnicích II. a III. třídy, je střední náročnosti a vhodná pro horská a trekingová kola.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 5. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Východní Čechy
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Východní Čechy
Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavy, Východní Čechy
Bowling a restaurace Maják Svitavy

Bowling a restaurace Maják Svitavy

Svitavy, Východní Čechy