Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí
Kultura

Kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí

Renesanční kostelík a lapidárium Trojice s kamennými a dřevěnými plastikami. První zmínka o renesančním filiálním kostelíku sv. Trojice a hřbitovu pochází z roku 1605. V roce 2022 se znovu otevřel po dlouhé rekonstrukci.
Stávající dřevěná loď s ochozem (v lidovém stylu) i sakristie pochází z r. 1754. Uvnitř ve zdi kostelíka je zasazena náhrobní deska rytíře Jana Žernovského z Žernoví z roku 1585 a na jižní stěně presbytáře je zabudována cenná Pieta, která se původně nacházela ve zdi kolem hřbitova, jenž byl zrušen roku 1919. Kostelík na konci 19. století značně chátral, až byl vydán zákaz bohoslužeb a roku 1908 se dokonce jednalo o jeho zbourání. Nakonec však byl opraven a konaly se tu bohoslužby pro studenty. Na svátek sv. Trojice se tu také konaly pravidelné poutě.

V roce 1968 převzalo správu kostela Valašské Muzeum v přírodě, roku 1971 Vlastivědný ústav ve Vsetíně (dnešní Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně). Po rozsáhlých opravách a průzkumech byl v r. 1980 objekt zpřístupněn veřejnosti – bylo zde zřízeno lapidárium.

V roce 2019 zde proběhla zevrubná rekonstrukce, stavební práce začaly v únoru 2018 a trvaly do srpna 2019. Mezi nejzásadnější opravy patřila bezesporu výměna šindelové střechy kostela a ochozu, dále to byla výměna základových trámů, trámů roubení v dřevěné části kostela a oprava dřevěné konstrukce kůru a střechy. Opraveny byly také omítky, rekonstrukce zahrnovala i předláždění podlahy kostela a ochozu i zbudování drenážního systému pro odvodnění stavby okolo kostela. V roce 2022 se kostel otevřel veřejnosti. V objektu je umístěna stálá expozice kamenných a dřevěných plastik architektonického, náhrobního a oltářního charakteru.
 

Interiér kostela

Jsou zde shromažďovány kamenné a dřevěné plastiky architektonického, náhrobního a oltářního charakteru, převážně z katastru města. K nejzajímavějším exponátům lapidária patří nástěnný náhrobník Magdaleny Žernovské ze Žernoví a epitaf jejího otce Jana, obojí z konce 16. století.

Kostel bývá příležitostně využíván také jako koncertní a výstavní síň. Kostelík je otevřen pro veřejnost o letních prázdninách, kromě pondělí.

S láskou k Valašsku

Obsáhlá výstava k 130. výročí narození malíře, grafika, ilustrátora a spisovatele Jožky Barucha.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Podmořský svět očima Patrika Kriššáka

Zvrátit budoucnost. Jakkoli se tento termín může zdát žádaný, je těžké mu v jakémkoli směru vyhovět. Mnozí mohou vnímat název výstavy ve spojitosti s událostí na řece Bečvě, která prošla katastrofou neslučitelnou s biodiverzitou obsaženou v tomto křehkém environmentu.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

České korunovační klenoty na dosah ve Valašském Meziříčí

Osudy 22 korunovaných panovníků.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Podzimní putování s broučky

Lampionový průvod pro děti. Symbolická cesta Karafiátových Broučků z knihovny. Sraz u hudebního altánu v parku v 18.30.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Escape13

Úniková hra pro začátečníky i pokročilé hráče. Můžete se stát součástí příběhu, najít indicie, rozluštit hádanky, rozklíčovat šifry a objevit tajné skrýše.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Fitmami Vsetín a Valašské Meziříčí

Fitness program pro maminky s miminky a malými dětmi – cvičení s kočárky venku v parku na Vsetíně nebo u zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Změňte svou obvyklou procházku v kondiční trénink!
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Park Botanika ve Valašském Meziříčí

Park pojmenovaný Botanika se vzácnými dřevinami byl založen v letech 1890 a 1891 pro potřeby výuky studentů blízkého gymnázia. Parkem prochází naučná stezka Jana Karafiáta.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Aktivně a zábavně – poznejte Beskydy trochu jinak

Kdo jsme? Agentura Aktivně a zábavně Valašskem zabývající se přípravou a realizací outdoorových programů. Přijďte se pokochat nádhernou přírodou, užít si letních nebo zimních sportů nebo si vychutnat pohostinnost místních lidí, kteří navazují na bohaté tradice tohoto místa.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Zašívárna ve Valašském Meziříčí

Ochutnejte lahodnou kávu z pražírny Mamacoffee, vynikající zákusky, pralinky a jiné dobroty.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Hotel Apollo Valašské Meziříčí

Hotel Apollo ve Valašském Meziříčí je umístněn v klidné části města pouhých pět minut od centrálního náměstí. Kromě ubytování nabízí hotel také příjemné posezení v hotelové kavárně.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Hotel Abácie & Wellness ve Valašském Meziříčí

Hotel Abácie je komfortní rodinný hotel, který nabízí pohostinnost, relaxaci a sportovní vyžití na vysoké úrovni, kde se hostům věnuje příjemný personál s osobním přístupem ke každému individuálnímu přání a požadavku klienta.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí zahájilo provoz v září 2015 a představuje vzácnou přehlídku desítky let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před očima návštěvníků skutečně ožívají, roztáčí je totiž funkční transmisní pohon poháněný stacionárním motorem...
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj