Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Valašské Meziříčí: město, kde se nebudete nudit
#světovéČesko a Valašské Meziříčí: město, kde se nebudete nudit
"> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a Valašské Meziříčí: město, kde se nebudete nudit

  • Vydáno12. června 2020
Už jste slyšeli o Valašských Aténách? Přezdívá se tak Valašskému Meziříčí, ne snad kvůli podobnému vzhledu obou měst, o jejichž srovnání nemůže být řeč, ale pro rozsáhlou nabídku vzdělávání a kulturního života či historii sahající do 13. století, která zanechala řadu památek a zajímavých míst.

Zámek, majestátně se tyčící nad Rožnovskou Bečvou, představuje jednu z dominant města.

Valašské Meziříčí - zámek Žerotínů
Athény - hlavní město Řecka
náměstí valmezNáměstí s měšťanskými domy a renesanční radnicí, dva zámky, zajímavé kostely, Moravská gobelínová manufaktura, ale i proslulá hvězdárna, to je hlavní charakteristika Valašského Meziříčí a důvod, proč se o tomto městu na soutoku Rožnovské Bečvy a Vsetínské Bečvy mluví jako o Valašských Aténách.

Díky spojení dvou měst – Meziříčí a Krásna nad Bečvou, ke kterému došlo v roce 1924, se nově vzniklé město Valašské Meziříčí může chlubit hned dvěma zámky. V renesančním zámku Žerotínů sídlí kulturní zařízení s nejstarším kontinuálně fungujícím hudebním klubem v ČR, Muzejní a galerijní centrum a přidružená galerie Sýpka a Kaple. V empírovém zámku Kinských je situováno Muzeum regionu Valašsko. Obklopuje jej zámecký park se vzácnými kosodřevinami a tzv. Jurkovičovým altánem. Bohužel letos (2020) je zámek Kinských uzavřen, probíhá zde rekonstrukce. V gobelínové manufaktuře pak najdete unikátní „Živé muzeum gobelínů“.  Děti bude zajímat Muzeum valašských strašidel, Fauna park – dětský ráj a herní centrum Vrtule – Svět her a poznání v budově bývalé krásenské radnice.
 

Ve zdravém těle, zdravý duch

Zámek Žerotínů Valašské MeziříčíPokud jste vyznavači aktivního trávení volného času, pak vám zcela jistě neujde skvěle vybavený sportovní areál s krytým plaveckým a rekreačním bazénem, tobogánem a letním koupalištěm. V jejich sousedství najdete krytou tenisovou halu a hned 14 tenisových kurtů. Nakonec – ve Valašském Meziříčí své první tenisové krůčky dělal náš dlouhodobý reprezentant Tomáš Berdych.

Přehrada_Bystřička-ZURProč se do Valašského Meziříčí vydat na kole je zřejmé – do tří směrů se odtud rozbíhají trasy skvělé Cyklostezky Bečva. Údolím Vsetínské Bečvy vede 57 km dlouhá cyklostezka přes Vsetín do Velkých Karlovic. Kolem Rožnovské Bečvy pojedete přes Zašovou a Rožnov pod Radhoštěm až k přehradě v Horní Bečvě. Tento úsek měří 31 km. Nejdelší úsek cyklostezky, dlouhý 65 km, vede od parku Abácie přes Hranice na Moravě a Přerov k soutoku Bečvy s řekou MoravouTovačově. Ale nejste odkázáni jen na rovinaté úseky kolem řeky. Stačí vyšlápnout přes Podlesí na Vrchhůrumezi Malou a Velkou Lhotou a nechat se vést cyklotrasou č. 6012 až do Rožnova pod Radhoštěm. Je to 22 km dlouhá hřebenová trasa s řadou míst nabízejících skvostné výhledy na Vsetínské i Moravskoslezské Beskydy.
 

Řecké Athény jako symbol vzdělanosti

AthényVe starověku patřila řecká civilizace k těm nejvyspělejším, jenž položila nejen základy vzdělanosti, ze které lidstvo čerpá dodnes, ale také kultury a sportu. Na pomyslný vrchol se Athény dostaly za vlády politika Perikla (500–429 př. n. l.). Ten se postaral o zvelebení Akropole, která se stala centrem antické filozofie a kultury. Athény byly centrem učenosti a vědy, byla zde spousta škol, které pečovaly o harmonický rozvoj těla i ducha. Pod Akropolí najdete nejstarší známé divadlo na světě, zasvěcené bohu všeobecného veselí, Dionýsovi. Konaly se zde premiéry všech velkých antických her.

athénská tetradrachmaS antickou vzdělaností se pojí také jedno zajímavé české přísloví: "Nosit sovy do Athén". Když se nad významem věty zamyslíme, může nám připadat dost zvláštní, ale pravdou je, že nosit ve starověku sovy do Athén, by bylo stejně pošetilé jako nosit "dříví do lesa". Sov bylo prostě v Ahénách plno – sídlily na skalnatých svazích Akropole. Sova, uctívaná Athéňany, co by symbol moudrosti, byla vyobrazena na mincích a v městském znaku. Podle pověsti býval tento pták i společnicí bohyně Pallas Athény, ochránkyně města.
 

Kam z Valašského Meziříčí na výlet a co si dát dobrého?

Zámek Lešná ValmezPříjemným cílem výletu do okolí Valašského Meziříčí je zámek a zámecký park v obci Lešná. (Pozor, není řeč o zámku v areálu Zoo Zlín, ale o Lešné cca 8 km severně od Valašského Meziříčí!). Park v Lešné nadchne všechny, kteří mají rádi zajímavé stromy a keře, zámecký interiér pak nabízí expozice doplněné prvky enviromentální výchovy. Neváhejte ani s návštěvou blízkých aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou či Hranické propasti, která je tou nejhlubší v ČR.

Ve Valašském Meziříčí budou spokojeni milovníci jídla. Jsou zde „doma“ valašské frgály, které se pečou hned v několika provozovnách a dostanete je v řadě kaváren, ty nejčerstvější pak přímo u výrobce v Hrachovci. Nabídku útulných restaurací doplňují hned dva zdejší minipivovary, tradici zpracování masa ukazuje Muzeum řeznictví.
Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

Muzeum valašských strašidel ve Valašském Meziříčí

Muzeum valašských strašidel ve Valašském Meziříčí

Do stylového prostředí je zasazeno 18 figur nadpřirozených bytostí, které jsou spojeny s pověstmi a bájemi z Valašska. Autorem těchto krásných postaviček je Aleš Drašnar, který se podílel na vytvoření více než deseti obdobných muzeí, rozesetých po celé republice.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zavřeno kvůli rekonstrukci. Kulturní památka prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která krom jiného přinese nové moderní depozitáře a velkou interaktivní expozici Člověk a krajina. Akce potrvá až do roku 2021.

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Barokní zámek je sídlem kulturního zařízení města. V jeho prostorách se nachází Muzejní a galerijní centrum se zámeckou expozicí a dvěma samostatnými galeriemi, divadelní sál, hudební M-Klub a zámecký penzion. Na zadním nádvoří najdeme turistické informační centrum a dvě galerie moderního umění.

Park Botanika ve Valašském Meziříčí

Park Botanika ve Valašském Meziříčí

Park pojmenovaný Botanika se vzácnými dřevinami byl založen v letech 1890 a 1891 pro potřeby výuky studentů blízkého gymnázia. Parkem prochází naučná stezka Jana Karafiáta.

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Vydejte se do centra tkalcovského řemesla, umění a textilního designu. Moravská gobelínová manufaktura se již více než sto let věnuje ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. V nabídce jsou kurzy, kde si vyzkoušíte kompletní realizaci vlastního koberce.

Letní koupaliště Valašské Meziříčí

Letní koupaliště Valašské Meziříčí

Modernizované venkovní koupaliště se skluzavkou a možnostmi sportovního vyžití.

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Valašském Meziříčí

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Valašském Meziříčí

Příklad stavby středověkého založení s dosud zachovalou gotickou klenbou v presbytáři. Barokně přestavěný s renesanční věží s portálem z roku 1581.

Kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí

Kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí

Renesanční kostelík a lapidárium Trojice s kamennými a dřevěnými plastikami. První zmínka o renesančním filiálním kostelíku sv. Trojice a hřbitovu pochází z roku 1605.

Starobylé domy na náměstí ve Valašském Meziříčí

Starobylé domy na náměstí ve Valašském Meziříčí

Náměstí s přilehlými ulicemi tvořily původně středověké město, které bylo ohraničeno již neexitujícími hradbami z druhé poloviny 16. století. Centrum je od roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou a náleží k němu 45 měšťanských domů, vesměs ze 16. a 17. století.

Zámek a park Lešná u Valašského Meziříčí

Zámek a park Lešná u Valašského Meziříčí

Empírový zámek s krásnými historickými interiéry a vyhlášeným anglickým parkem, ve kterém roste a také nádherně kvete i řada unikátních rostlin.

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí zahájilo provoz v září 2015 a představuje vzácnou přehlídku desítky let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před očima návštěvníků skutečně ožívají, roztáčí je totiž funkční transmisní pohon poháněný stacionárním motorem...

Cyrilovo pekařství – výrobce tradičních valašských frgálů

Cyrilovo pekařství – výrobce tradičních valašských frgálů

Cyrilovo pekařství již od roku 1996 vyrábí valašské frgály, které se proslavily především díky nezaměnitelné chuti a dlouhé trvanlivosti. Cyrilovo pekařství vyrábí frgály obvyklých druhů (makový frgál, tvarohový frgál, hruškový frgál), ale v průběhu let přibyly také nové, neobvyklé druhy.

Krytý bazén ve Valašském Meziříčí

Krytý bazén ve Valašském Meziříčí

Aquapark s plaveckým, rekreačním i dětským bazénem, vodními atrakcemi i wellness provozem.

Naučná stezka T. G. Masaryka ve Valašském Meziříčí

Naučná stezka T. G. Masaryka ve Valašském Meziříčí

Na 12 zastaveních představuje naučná stezka přírodu a historii Valašského Meziříčí a jeho okolí. Je dlouhá 13 km a je vhodná pro pěší a cyklisty na horských kolech.

Naučná stezka Jana Karafiáta ve Valašském Meziříčí

Naučná stezka Jana Karafiáta ve Valašském Meziříčí

Naučná stezka je věnována Janu Karafiátovi, autorovi známých Broučků, který 20 let sloužil jako evangelický farář na Velké Lhotě (1875 – 1895). Naučná stezka má délku 14 km a najdete na ní celkem 16 zastavení.

Kostel sv. Jakuba ve Valašském Meziříčí

Kostel sv. Jakuba ve Valašském Meziříčí

V jádru renesanční architektura s pozdějšími barokními dostavbami a úpravami si zaslouží vaši pozornost. Součástí kostela je i gotický žlábkový portál a na strmé střeše věžička s umíráčkem.