Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova
Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v církevních stavbách po staletí... V kostele Povýšení sv. Kříže však mají český unikát – Boží hrob z křišťálu! Navíc uvnitř kostela jsou umístěny více než tři stovky skleněných objektů z dílny Jiřího Pačinka inspirované florou, faunou i sakrálními motivy.
Uprostřed obce Kunratice u Cvikova na Českolipsku na severu Čech stojí od roku 1833 Kostel Povýšení svatého Kříže. Empírový kostel  je trojlodní obdélníkovou stavbou s průčelní věží a čtvercovým presbytářem. Čtvercová sakristie je vystavěna v ose kostela. V průčelí kostela středový rizalittrojúhelníkový štít. Na rizalitu obdélníkový portál s rovnou římsou a s polokruhovým oknem. Vnitřní zařízení kostela je převážně z 2. třetiny 19. století.
 

Unikátní Boží hrob z křišťálu

V kostele byl roku 2021 objeven starobylý sklem zdobený boží hrob, který se dochoval ukrytý pod schody na kůr kostela. Zajímavá památka je s největší pravděpodobností dílem morvaských sklářů, byl vyroben ve druhé polovině 19. století ve sklenářské dílně rodiny Zbitků v Olomouci.

Boží hrob je symbolické zpodobnění Kristova hrobu, které se v katolické církvi tradičně staví v kostelích vždy o Velikonocích. Jde vlastně o 14. zastavení křížové cesty, které si křesťané připomínají o Velkém pátku. V českých zemích se božích hrobů mnoho nedochovalo.

Vzhledem k odhadované době vzniku jde o stovky ručně broušených kamenů, které jsou upevněné do koženkového papíru, takže tvoří vitráž, kterou může procházet světlo. Podobná skleněná vitráž lemuje i dolní část, která zpodobňuje hrob s ležícím Kristem. Ústředním motivem je kříž, který stojí na dřevěné arše úmluvy, po stranách klečí andělé.
 

Křišťálový chrám

Před několika lety, kdy významný český umělecký sklář Jiří Pačinek nedaleko kostela budoval novou sklárnu, se začal rodit projekt Křišťálový chrám. Jako první byl do kostela instalován Pačinkův skleněný lustr, ve kterém farář ihned viděl trnovou korunu. Tento lustr, stejně jako křišťálového anděla Jiří Pačinek kostelu a farnosti věnoval. Pak následovaly instalace dalších skleněných objektů, které mapují sklářovu uměleckou dráhu od raných prací po současnost.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Kunratice

Kunratice u Cvikova
471 55 Cvikov
Email:
farnost.cvikov@dl...
WWW:
cvikov.farnost.cz
GPS:
50,767634 14,678245
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Lužické hory
Město:
Cvikov
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
1.4.
31.5.
Křišťálový Šípek

Křišťálový Šípek

Kunratice u Cvikova, Liberecký kraj
4.6.
Hudební festival FolkyTonk 2022

Hudební festival FolkyTonk 2022

Sloup v Čechách, Liberecký kraj
18.6.
19.6.
23. International MTB marathon Lužickými horami 2022

23. International MTB marathon Lužickými horami 2022

Jablonné v Podještědí, Liberecký kraj
21.8.
Samuel XC triatlon

Samuel XC triatlon

Radvanec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí