!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V kostele v Kunraticích u Cvikova objevili skleněný unikát – Boží hrob z křišťálu
Foto: Artur Irma, genus.cz
"> Foto: Artur Irma, genus.cz "> Zdroj foto: Pačinek glass "> Zdroj foto: Pačinek glass "> Foto: Artur Irma, genus.cz "> Zdroj foto: Rožnov pod Radhoštěm
Památky

V kostele v Kunraticích u Cvikova objevili skleněný unikát – Boží hrob z křišťálu

Vydáno 3. dubna 2021
Kostel v Kunraticích u Cvikova skrýval desítky let unikátní poklad - starobylý sklem zdobený boží hrob, který se dochoval ukrytý pod schody na kůr kostela. Ústředním motivem je kříž, který stojí na dřevěné arše úmluvy, po stranách klečí andělé. Skříňovitý Boží hrob byl nalezen při velikonočním úklidu kostela.
Kunratice Boží hrobV kostele Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova byla letos objevena unikátní historická památka. Jde o symbolické zpodobnění Kristova hrobu, které se v katolické církvi tradičně staví v kostelích vždy o Velikonocích. Jde vlastně o 14. zastavení křížové cesty, které si křesťané připomínají o Velkém pátku. V českých zemích se božích hrobů mnoho nedochovalo.

Vzhledem k odhadované době vzniku jde o stovky ručně broušených kamenů, které jsou upevněné do koženkového papíru, takže tvoří vitráž, kterou může procházet světlo. Podobná skleněná vitráž lemuje i dolní část, která zpodobňuje hrob s ležícím Kristem. Ústředním motivem je kříž, který stojí na dřevěné arše úmluvy, po stranách klečí andělé.

Farář Rudolf Repka o Božím hrobu v kostele věděl, respektivě znal jeho spodní část s tělem Krista, která léta sloužila jako podstavec sousoší piety. Když před Velikonocemi došlo k nálezu horního dílu (dřevěné skříňky), zprvu se zdálo, že jde o přepravní bednu pro obraz. Jaké bylo překvapení, když byla otevřena a přítomným se ukázal starobylý sklem zdobený Boží hrob.
 

Rarita pochází od Olomouce

kostel anny rožnovVzácně dochovaný Boží hrob pochází z Moravy. Vyrobili ho ve druhé polovině 19. století ve sklenářské dílně rodiny Zbitků v Olomouci. Podobná památka bývala také v kostele v Novém Hrozenkově na Vsetínsku. Římskokatolická farnost v Novém Hrozenkově jej využívala až do 90. let minulého století, ovšem roku 2005 jej darovala Valašskému muzeu v přírodě, které Boží hrob nechalo zrestaurovat. Od té doby jej vždy o Velikonocích pravidelně vystavují v kostele svaté Anny v rožnovském skanzenu.

boží hrob rožnovOlomoucká dílna rodiny Zbitků se specializovala na výrobu mobilních oltářů, božích hrobů a lurdských jeskyní. Podle informací z valašského muzea navazovala pravděpodobně na činnost sklenáře Antonína Zbitka (1786 až 1866), realizátora mnohých vitráží, lustrů, zejména v moravských a slezských chrámových prostorách. Odhaduje se, že mezi lety 1846 - 1914 vyprodukovala tisícovku božích hrobů, které se dostaly do celé katolické Evropy i do zámoří. Kdy a jak se dílo dostalo do kunratického kostela není známo - převážně německá obec se po druhé světové válce odsunem Němců téměř vylidnila a o památce tak nejsou bližší informace.

Boží hrob zatím k vidění není, v kunratickém kostele se velikonoční mše neslouží a koronavirová opatření zatím nedovolují jej otevřít veřejnosti. V blízké budoucnosti se však Boží hrob stane trvalou součástí expozice Křišťálového chrámu, na který kostel proměnili skláři nedalekého ateliéru výtvarníka Jiřího Pačinka.
Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v církevních stavbách po staletí... V kostele Povýšení sv. Kříže však mají český unikát – Boží hrob z křišťálu! Navíc uvnitř kostela jsou umístěny více než tři stovky skleněných objektů z dílny Jiřího Pačinka inspirované florou, faunou i sakrálními motivy.

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v kostelech, bazilikách a katedrálách po staletí.

Pačinek Glass - galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Pačinek Glass - galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Další aktuality

12.4.
2021
Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran

Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
1.4.
2021
Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje

Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje

Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty
31.3.
2021
Tipy na lepší časy v Libereckém kraji

Tipy na lepší časy v Libereckém kraji

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky