Úvod > Co chcete dělat? > Klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Václava Letovice
Památky

Klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Václava Letovice

Barokní klášter se špitálem byl postaven v letech 1751-84. Jedná se o čtyřkřídlý areál kolem čtvercového dvora, severní stranu tvoří obdélný orientovaný kostel sv. Václava. Součástí areálu dochovaná barokní lékárna. Dnes slouží jako noviciát řádu a léčebna.
Klášter postavený podle projektu bratra Longina Trauba je čtyřkřídlý patrový areál (od r. 1928 částečně dvoupatrový) s vnitřním dvorem, jehož severní stranou je obdélný sálový kostel sv. Václava s věží nad vstupem. Západní vstupní průčelí je směrem k jihu prodlouženo o krátké průjezdní křídlo. 

Chodby v přízemí jsou zaklenuty plackami mezi pásy. V západním křídle je umístěna dochovaná barokní lékárna zaklenutá dvěma poli placek. Místnost stěny a strop mají dosud  původní malby ze 3. čtvrtiny 18. století upravované v 19. století. Lékárna má dosud původní vybavení.
 
Kostel sv. Václava je orientovaná obdélná sálová stavba. Ve středu západního průčelí je mělký rizalit zvýrazněný mohutnou podstřešní římsou zvednutou do plochy volutového štítu, nad nímž se zvedá hranolová věž. Podvěží je zaklenuto plackou, loď plackami mezi pásy, které dosedají na mohutné přízemní pilíře s dórskými hlavicemi. Mezi nimi jsou valeně podklenuté oratoře s oltářními výklenky.

Pod celou podlahou kostela byla vybudována klášterní krypta, ve které se nalézají ostatky členů řádu Milosrdných bratří a hraběcího rodu Kálnoky.
 
Klášterní nemocnice se svými 120 lůžky poskytuje v současné době léčebnou péči starším a dlouhodobě nemocným  pacientům.

Provozovatel

Konvent Hospitálského řádu sv. Jana z Boha - Milosrdných bratří v Letovicích

Pod klášterem 17
679 61 Letovice
Tel.:
+420 516 475 417
WWW:
www.milosrdni.cz
GPS:
49,544674 16,579521
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Olešnice, Jihomoravský kraj
Hotel U Tří volů Býkovice

Hotel U Tří volů Býkovice

Býkovice, Jihomoravský kraj
Penzion Sýpka Arnoštov u Jevíčka

Penzion Sýpka Arnoštov u Jevíčka

Jevíčko, Pardubický kraj
Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Černá Hora, Jihomoravský kraj