!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Jiráskovy sady v Hradci Králové
Příroda

Jiráskovy sady v Hradci Králové

Jiráskovy sady jsou vybudovány na trojúhelníkovém území tvořeném soutokem řek Labe a Orlice. Najdete zde četné vzácné dřeviny, hudební pavilon, zbytky pevnostního opevnění a dřevěný kostelík sv. Mikuláše z počátku 16. století.
Jiráskovy sady jsou skvělým místem na procházku v centru města Hradec Králové. Bývalý důstojnický park se nachází kousek od starého náměstí, na soutoku řek Labe a Orlice. Park je nádherným místem pro procházky za každého ročního období.

Dříve zde také bývala zelinářská zahrada a poté i růžová zahrada. Dnes zde najdete velmi hezky udržovaný park s alpináriem, parkový pavilon, ale také starý dřevěný kostelík pocházející až z daleké Podkarpatské Rusi. Historie kostela sv. Mikuláše prodala roku 1934 Hradci Královému obec Malá Polana. Veřejnosti byl slavnostně otevřen v symbolický den 28. října 1935 a představen jako památka padlých československých legionářů za První světové války. Kostel je stále v majetku města, ale dnes slouží Pravoslavné církvi.

Od roku 1934 zdobí sady bronzové sousoší milenců znázorňující soutok Labe a Orlice od sochaře Josefa Škody. K poctě Jiráskova Bratrstva zde stojí také památník v podobě pamětní desky s podobiznou Aloise Jiráska. V letních měsících se zde také konají živé koncerty klasické hudby. V Jiráskových sadech najdete i pozůstatky z dob, kdy Hradec býval pevností – dva metry vysoký tunel, který vede k růžovému sadu.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Rambousek v Hradci Králové

Minipivovar Rambousek v Hradci Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
Kavárna pod Eliškou

Kavárna pod Eliškou

Hradec Králové, Královéhradecko
Eggsit cafe

Eggsit cafe

Hradec Králové, Královéhradecko