Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer
7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

  • Vydáno16. května 2022
Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.

1. Nejmladší jezero: Mladotické aneb Odlezelské

U málokterého jezera lze přesně stanovit den jeho vzniku. Pověstnou výjimkou je Odlezelské jezero, podle nedalekých Mladotic nazývané též Mladotické a podle Potvorovského kopce Potvorovské. Vzniklo v roce 1872, kdy se stavěla železnice z Plzně do Duchcova. Prudké deště, které trvaly několik dní, rozvodnily Mladotický potok a podmáčely svahy Potvorovského kopce natolik, že se v noci z 27. na 28. května 1872 část svahu sesula do údolí. Výsledkem byl přehrazený potok, který se proměnil v jezero, ale také několik kilometrů zničené trati. Při pohledu do map zjistíte, že původní násep končí těsně před Odlezelským jezerem. O zničené trati vypráví i jedna z nejbláznivějších teorií našich železnic: traduje se, že v nánosech na dně jezera zůstaly nejenom koleje, ale i několik vagónů. Železnice nakonec musela najít cestu jinudy, a tak nová trať vede po pravé straně Mladotického potoka. První vlak po ní projel už v následujícím roce, 1. května 1873. Vy se nezapomeňte zastavit u malých vodopádů jižně od jezera, hezký výhled na ně je z okolních skal.
 

2. Jezero s červenou vodou: Hromnické

Pokud cestujete po Plzeňsku, budete to mít od Mladotického jezera k další raritě vlastně jen kousek. Na místě dnešního Hromnického jezírka nedaleko Třemošné se přinejmenším už v 16. století lámala břidlice. Ta sloužila k výrobě kamence, který se v textilní výrobě používal jako bělidlo, od 19. století se pak v nedalekých Břasech rozjela výroba dýmavé kyseliny sírové, lidově zvané vitriol a rovněž oleum. Mezi haldami po ukončení těžby vzniklo vitriolové Červené jezírko, přírodní památka, která se současně řadí mezi evropské unikáty. Voda je slabým roztokem kyseliny sírové, a byť se koncentrace kyseliny postupně zmenšuje, nemohou v ní žít téměř žádné organismy. Červenou barvu vodě propůjčují sloučeniny železa.
 

3. Kamencové jezero v Chomutově

Přehlídka světových rarit pokračuje v Chomutově u Kamencového jezera. Podobně jako Hromnické jezírko vzniklo zatopením břidlicových dolů, patrně koncem 18. nebo na začátku 19. století. Tajemstvím zatím zůstává hydrologický režim – jezero totiž nemá žádný zřejmý přítok a na srážky reaguje různě; někdy se hladina zvedne, jindy ne. Jako přírodní útvar je ale jak v Čechách, tak na celém světě jedinečné. Zdejší voda s rozpuštěným kamencem brání růstu řas a sinic, nežijí tu ani ryby, a o Kamencovém jezeru se tak často mluví jako o malém českém Mrtvém moři. Jezero slouží jako oblíbené přírodní koupaliště.
 

4. Nejkrásnější ledovcové jezero

Prastará, krásná a tajemná: taková jsou ledovcová jezera. Jsou připomínkou časů, kdy povrch naší planety pokrýval led. Když roztál, voda vyplnila prohlubně – a vznikla ledovcová jezera. U nás je najdete na Šumavě a v Krkonoších. Jejich nekorunovaným králem je Černé jezero, s rozlohou 18,47 ha a hloubkou 39,8 m největší a nejhlubší, ale s nadmořskou výškou 1008 metrů paradoxně nejníže položené ze všech pěti jezer na české straně Šumavy a také nejlépe dostupné. Jméno dostalo podle černé hladiny způsobené odrazem okolních lesů a také bezmála deset metrů vysoké vrstvy kalu; ten má na svědomí pyl z okolních jehličnanů, který se na dně jezera ukládá po statisíce let. Výlet můžete snadno spojit s návštěvou nedalekého Čertova jezera na úbočí Jezerní hory v nadmořské výšce 1030 metrů. Zatímco další tři šumavská ledovcová jezera, Plešné, Laka a Prášilské, zná kdekdo, o ledovcovém jezírku v Krkonoších se to říct nedá. Jediné ledovcové jezero na české straně Krkonoš leží v moréně údolí Kotelského potoka pod Kotelními jámami a horou Kotel, jmenuje se Mechové, a protože leží v první zóně národního parku, běžní návštěvníci se k němu stejně nedostanou.
 

5. Neviditelné jezero

Už jsme probrali jezera sesuvová, ledovcová i jezera v břidlicových lomech. Další položkou jsou jezera rašelinná. Ta největší najdete v šumavských slatích, rekordní rozlohu 1,2 hektaru pak má jezírko v Chalupské slati u Borových Lad. Přestože přístupné slati v národním parku Šumava byste spočítali na prstech, zrovna Chalupská slať patří k těm jednoduše dostupným, kam se po dřevěných chodníčcích snadno dostanou rodiny s kočárky i vozíčkáři. Navíc můžete navštívit infocentrum s expozicí zaměřenou na faunu a flóru rašelinišť a v sezoně se podívat k blízkým sovím voliérám.

Další rašelinné jezírko najdete v Úpské slatiKrkonoších a na Rejvízu u horské osady v Jeseníkách. Přírodní rezervace Rejvíz s rozlohou 350 hektarů je největším rašeliništěm Moravy a Slezska. Naučná stezka vás dovede po pohodlných dřevěných chodníčcích až k Velkému mechovému jezírku, z bezmála 70 metrů dlouhé a asi 40 metrů široké vodní plochy ale uvidíte jen část. Dřív tu bývalo ještě Malé mechové jezírko, které však již zcela zarostlo a dokonce už zmizelo i z map.
 

6. Severní jezerní krajina

Měsíční krajina v podhůří Krušných hor se postupně mění v krajinu jezer. Rekultivačních, dodejme: jezera Milada u Ústí nad Labem, Most u Mostu i Medard u Sokolova totiž vznikla na místech bývalých povrchových dolů. Nejde o žhavou novinku, tři menší rekultivační jezera vznikla už před lety, a to jezero Barbora v Oldřichově u Teplic, jezero Matylda u Mostu a jezero Michal u Sokolova. Nová jezera vás přesto lecčíms uchvátí: třeba rozlohou, čistotou vody, zajímavou nabídkou služeb a také svým zasazením v krajině. Navíc v blízké budoucnosti se plánují další jezera, například u Litvínova a u Bíliny.
 

7. Koupací jezera aneb pískovny a štěrkoviště

Když vynecháme ledovcová jezera anebo vitriolový zázrak, mnohá z uvedených jezer slouží jako ideální cíl dovolené pro všechny milovníky vodních radovánek, aktivní sportovce i rodiny s dětmi. A přibalit si s sebou kola, to je zkrátka povinnost, rozlehlá jezera totiž nejlépe poznáte právě při cyklistických výletech. V našem výčtu ještě chybí pískovny s průzračně modrou vodou – namátkou jezera Konětopy a Lhota, Píšťanské jezero u Žernosek, Hlučínské jezero anebo Veselské pískovny. Koupání je tu prý jako u moře, a dokonce tu najdete i malou českou Saharu.
Hromnické Červené jezírko – evropský unikát

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem.

Národní přírodní památka Odlezelské jezero s vodopády

Národní přírodní památka Odlezelské jezero s vodopády

Jedná se o nejmladší jezero na území ČR a jeho okolí. Vzniklo bezprostředně po mimořádných deštích 25. a 26. května 1872 s dvouhodinovým srážkovým úhrnem až 237 mm.

Mokřadní biotop Čejč na místě ledovcového jezera

Mokřadní biotop Čejč na místě ledovcového jezera

V Čejči na Hodonínsku se podařilo obnovit biotop v místech, kde bývalo ledovcové jezero. Obnovené mokřady tvoří dvě vysychavá jezírka a jedno se stálou vodní hladinou. Místo si oblíbila řada živočichů (brouci, plazi, obojživelníci a ptáci), domov zde našli i vzácní čápi.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Pískovna Malvíny u Čelákovic

Pískovna Malvíny u Čelákovic

Pokud se vydáte z Čelákovic směrem na Lázně Toušeň, narazíte na pískovnu zvanou Malvíny, aktuálně slouží jako chovný rybník. Platí zde zákaz koupání.

Pískovna Tušť u Suchdola nad Lužnicí

Pískovna Tušť u Suchdola nad Lužnicí

Okolí Suchdola nad Lužnicí nabízí mnoho možností ke koupání. Pro děti je především vhodná pískovna Tušť, která se nachází severně od obce Tušť. Na některých místech je vstup do vody velmi pozvolný.

Jezero Medard na Sokolovsku

Jezero Medard na Sokolovsku

Sokolovská uhelná pánev v Karlovarském kraji je známá svým nerostným bohatstvím. Po konci těžby na dole Medard v těsné blízkosti Sokolova začala jeho přeměna v jezero.

Písník Hradištko u Kolína

Písník Hradištko u Kolína

Pískovny se nacházejí na jihozápadním okraji obce Hradišťko I na Hlubokém potoku, kde byly těžbou štěrkopísků vytvořeny dvě nádrže, oddělené úzkým valem, o celkové rozloze 37,8 ha.

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero vzniklé zatopením oblasti pojmenované příznačně Chmelař. V pivu se tu koupat sice nebudete, ale obrovská vodní plocha a dvě písečné pláže a sportovní vybavení kempu s možností ubytování ve stanech i v chatkách vás v horkém létě osvěží zaručeně.

Veselské pískovny – koupání jako u moře

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Bývalá pískovna mezi Tišicemi a Mlékojedy nabízí příjemné koupání i řadu služeb. Voda zde bývá krásně čistá, slunit se můžete na travnatých nebo písčitých plážích. Příjemné koupání doplňuje plážový bar, beachové kurty a vodní lezecká stěna.

Pískovna Sadská

Pískovna Sadská

Jen 20 min jízdy z Prahy se nachází velmi příjemné prostředí pro rekreaci s průzračně čistou vodou jako stvořené pro slunění na písečných plážích či pro ležení ve stínu borových lesů. Koupání zde si oblíbily především rodiny s dětmi. Je tu však i vyhrazená pláž pro naturisty a volejbalové hřiště.

Přírodní nádrž Štít u Chlumce nad Cidlinou

Přírodní nádrž Štít u Chlumce nad Cidlinou

Přírodní nádrž Štíty o rozloze 7 ha s písčitým dnem. Vodní plochu tvoří tři na sebe navazující jezera (pískovny), která se nacházejí v příjemném prostředí borového lesa, nedaleko Chlumce nad Cidlinou, mezi obcemi Pamětník a Štít.

Kamencové jezero Chomutov

Kamencové jezero Chomutov

V létě je lákadlem pro všechny návštěvníky z Chomutova, celé České republiky a pro turisty z celého světa. Kamencové jezero je jediné na světě. Jezero vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.

Jezero Matylda u Mostu

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Prášilské jezero

Prášilské jezero

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.

Písníky Mělice-Lohenice

Písníky Mělice-Lohenice

Přírodní koupaliště písníky Mělice – Lohenice, které vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku, leží asi pět kilometrů od města Přelouč a nabízí příjemné koupání.

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.

Jezero Konětopy – zatopená pískovna s průzračnou vodou

Jezero Konětopy – zatopená pískovna s průzračnou vodou

Dříve zavřený a nedávno znovu zpřístupněný lom s krásnou vodou na koupání a potápění. Pískovna se nachází u obce Konětopy najdete zde travnatou i malou písčitou pláž. Raritou je výskyt sladkovodních medůz. Pejsci se zde koupat bohužel nesmějí.

Lom Baraba – komplex jezer zatopené pískovny

Lom Baraba – komplex jezer zatopené pískovny

Přírodní zatopená pískovna s písčitými břehy se nachází u obce Vliněves nedaleko Mělníka.

Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic

Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic

Nejrozsáhlejší vodní plochou v okolí Teplic je vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového dolu.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Pískovna Mohelnice – Mohelnický bagr

Pískovna Mohelnice – Mohelnický bagr

Pískovna Mohelnice s dvěma jezery se nachází na sever od obce Moravičany a na východ od Mohelnic. Pískovna s čistou vodou je oblíbeným místem ke koupání.

Píšťanské jezero u Žernosek

Píšťanské jezero u Žernosek

Píšťanské či Žernosecké jezero je uměle vytvořený písník, vzniklý v 50. – 60. letech průsaky vody z řeky Labe, která zde zatopila lom na štěrkopísek. Dnes je jezero oblíbeným rekreačním místem s písčitými břehy.

Písník Hrádek – Oplatil

Písník Hrádek – Oplatil

V pískovně u Starých Žďánic mezi Hradcem a Pardubicemi je perfektně čistá voda. A to i přesto, že se na přilehlých loukách často pořádají letní festivaly. Využít zde můžete občerstvení U Žabáka.

Jezero Křenek v Polabí

Jezero Křenek v Polabí

Křenecké jezero vzniklo těžbou písku. Po ukončení těžby se jezero s průzračně čistou vodou stalo postupně známou rekreační oblastí Křenek-Ovčáry. Jezero je ze tří stran obklopeno poli a zbytek lesem, přilehlé pláže jsou písčité.

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero v Opavě

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero v Opavě

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero je známé také pod názvem Sádrák. Nachází se v okrajové části města Opava-Kateřinky za levým břehem řeky Opavy.

Chomoutovské jezero u Olomouce

Chomoutovské jezero u Olomouce

Přírodní památka Chomoutovské jezero v Litovelském Pomoraví je zejména v období každoročního tahu ptáků vyhledaným místem pro pozorování řady zástupců ptačí říše. K pozorování ptáku slouží i ptačí pozorovatelna, odkud můžete spatřit třeba orla mořského nebo kormorána.

Provodínská pískovna

Provodínská pískovna

Malá loučka na kraji lesa skrývá tajemství v podobě obřího pískového lomu, který je jako stvořený pro letní koupání.

Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Vrbické jezero u Bohumína – pláže, půjčovna lodiček i marína

Vrbické jezero u Bohumína – pláže, půjčovna lodiček i marína

Původně jezero nedaleko Bohumína sloužilo k těžbě štěrku. V současnosti plní rekreační účely, dá se zde koupat nebo si půjčit lodičku.