Úvod > Co chcete dělat? > Hvězdárna ve Ždánicích
Zážitky

Hvězdárna ve Ždánicích

Hvězdárna ve Ždánicích byla zbudována v polovině šedesátých let 20. století. V minulosti vyvíjela bohatou astronomickou a kulturní činnost.
Budově dominují dvě 4,3 m kopule s výkonnými přístroji a kopule malého planetária. Součástí hvězdárny jsou dále klubovna, knihovna, fotokomora a kinosál. V objektu jsou ještě další prostory dříve využívané různými organizacemi ke školením, kurzům a kulturním akcím.
 

Digitální planetárium

Speciální software DIGISTAR 6 Lite digitálního planetária umožňuje simulovat různorodé přírodní jevy a projekci unikátních sférických filmů z astronomie a jiných přírodních věd, ale také tvorbu vlastních astronomických pořadů, pořádání vzdělávacích i kulturních akcí a v neposlední řadě propojení s dalšími podobnými systémy po celém světě.To umožňuje kvalifikované obsluze planetária přistupovat k nejnovějším informacím a poznatkům z astronomie, kosmonautiky, informačních technologií a příbuzných technických oborů.

Sál planetária o průměru 8 m nabízí pohodlné sledování pořadů pro 46 návštěvníků a díky svému rozměru poskytuje lepší prostorový prožitek z projekce do kopule než u velkých planetárií o velikosti sálu 13 m nebo 14 m.

Cílem je zpřístupnění prostorů planetária nejen mateřským, základním, středním, vysokým školám a široké veřejnosti, ale i osobám se zdravotním postižením a připravovat pro ně vzdělávací programy „na míru“.
 

Cestování bez bariér: Hvězdárna Ždánice

Bezbariérové planetárium (bez kopule), parkovací stání, pro skupiny připraví program na míru, v budově prostorný výtah, asistenční pes povolen, WC I, zastávka hromadné dopravy přímo před hvězdárnou

Ubytování a restaurace v okolí

Degustario uprostřed Moravského Toskánska

Degustario uprostřed Moravského Toskánska

Archlebov, Jihomoravský kraj
Hotel Selský dvůr Strážovice

Hotel Selský dvůr Strážovice

Strážovice, Jihomoravský kraj