!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hvězdárna ve Ždánicích
Zážitky

Hvězdárna ve Ždánicích

Hvězdárna ve Ždánicích byla zbudována v polovině šedesátých let 20. století. V minulosti vyvíjela bohatou astronomickou a kulturní činnost. Stavba byla koncipována jako víceúčelové zařízení, jako hvězdárna, restaurace a hotel.
Budově dominují dvě 4,3 m kopule s výkonnými přístroji a kopule malého planetária. Součástí hvězdárny jsou dále klubovna, knihovna, fotokomora a kinosál.

V objektu jsou ještě další prostory dříve využívané různými organizacemi ke školením, kurzům a kulturním akcím. Součásti budovy je i ubytovací zařízení s kapacitou 30 lůžek.

Digitální planetárium

Speciální software DIGISTAR 6 Lite digitálního planetária umožňuje simulovat různorodé přírodní jevy a projekci unikátních sférických filmů z astronomie a jiných přírodních věd, ale také tvorbu vlastních astronomických pořadů, pořádání vzdělávacích i kulturních akcí a v neposlední řadě propojení s dalšími podobnými systémy po celém světě.To umožňuje kvalifikované obsluze planetária přistupovat k nejnovějším informacím a poznatkům z astronomie, kosmonautiky, informačních technologií a příbuzných technických oborů.

Sál planetária o průměru 8 m nabízí pohodlné sledování pořadů pro 46 návštěvníků a díky svému rozměru poskytuje lepší prostorový prožitek z projekce do kopule než u velkých planetárií o velikosti sálu 13 m nebo 14 m.

Cílem je zpřístupnění prostorů planetária nejen mateřským, základním, středním, vysokým školám a široké veřejnosti, ale i osobám se zdravotním postižením a připravovat pro ně vzdělávací programy „na míru“.
 

Cestování bez bariér: Hvězdárna Ždánice

Bezbariérové planetárium (bez kopule), parkovací stání, pro skupiny připraví program na míru, v budově prostorný výtah, asistenční pes povolen, WC I, zastávka hromadné dopravy přímo před hvězdárnou

Zobrazit více
Naposledy změněno: 1. 5. 2021

Ubytování a restaurace v okolí