Úvod > Co chcete dělat? > Na běžkách okolo Ždánic

Na běžkách okolo Ždánic

Zimní sporty
Oblast Ždánického lesa nepatří mezi místa s pravidelnou vysokou sněhovou pokrývkou, ale dopřeje-li příroda dostatek sněhu, lze podniknout pěkný výlet okolo města Ždánice.
K místům, kde lze v zimě za příznivých podmínek podniknout příjemný běžkařský výlet, patří Ždánický les. Tato oblast je je méně známá a navštěvovaná, ale o to klidnější a vhodnější k příjemné túře s možností pozorování zimní přírody. Část Ždánického lesa severně od Ždánic byla vyhlášena přírodním parkem.

Východiskem k výletu bude město Ždánice, proslulé svérázným Vrbasovým muzeem a dobře vybavenou hvězdárnou, vybudovanou místními nadšenci. Z náměstí ve Ždánicích vyrazte severozápadním směrem po zelené značce podél potoka Trkmanky. Po pěti kilometrech dorazíte k bývalé hájovně U Zlatého jelena. Tato hájovna se stala v únoru roku 1945 místem střetu partyzánského oddílu Olga s nacisty, v němž padl partyzán Jiříkovský. Na památku tohoto boje stojí zde památník a svůj pomníček zde má i mladý partyzán. Najdete zde také turistický přístřešek, v němž lze i nouzově přenocovat.

Zpět do Ždánic se můžete vydat po modré značce, cca po 2 kilometrech budete u rozcestí U Široké cesty, kde narazíte také na červenou značku. Po dalších zhruba 2 km se ocitnete u rozcestí Prostřední vrch. Modrá turistická značka vás povede ještě cca další 2 km po vrstevnici k rozcestí Oříšek, kde se dále napojíte na žlutou stezku (součástí NS Ždánickým lesem), která vás po 3 km dovede zpět do Ždánice.

Celá středně náročná trasa měří 14 km - přestože Ždánický les je plochá a nepříliš členitá vrchovina, mohou vás zde zaskočit krátké, ale velmi ostré výšlapy. Příjemnějším překvapením jsou velmi široké a daleké výhledy - vyvýšený a na mnoha místech otevřený terén Ždánického lesa spolu s nížinatým okolím představuje ideální "výhledové" podmínky. Z mnoha míst přehlédnete prakticky celou jižní Moravu, brněnskou aglomeraci, Bílé Karpaty, Malé Karpaty, Pálavu, východní okraj Vysočiny a někdy i Alpy.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 9. 2019
Naučná stezka Ždánickým lesem

Naučná stezka Ždánickým lesem

Ždánice, Jižní Morava
Vrbasovo muzeum Ždánice

Vrbasovo muzeum Ždánice

Ždánice, Jižní Morava
Zámecký park Ždánice

Zámecký park Ždánice

Ždánice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí