Úvod > Co chcete dělat? > Na běžkách okolo Ždánic
Zimní sporty

Na běžkách okolo Ždánic

Oblast Ždánického lesa nepatří mezi místa s pravidelnou vysokou sněhovou pokrývkou, ale dopřeje-li příroda dostatek sněhu, lze podniknout pěkný výlet okolo města Ždánice.
K místům, kde lze v zimě za příznivých podmínek podniknout příjemný běžkařský výlet, patří Ždánický les. Tato oblast je je méně známá a navštěvovaná, ale o to klidnější a vhodnější k příjemné túře s možností pozorování zimní přírody. Část Ždánického lesa severně od Ždánic byla vyhlášena přírodním parkem.

Východiskem k výletu bude město Ždánice, proslulé svérázným Vrbasovým muzeem a dobře vybavenou hvězdárnou, vybudovanou místními nadšenci. Z náměstí ve Ždánicích vyrazte severozápadním směrem po zelené značce podél potoka Trkmanky. Po pěti kilometrech dorazíte k bývalé hájovně U Zlatého jelena. Tato hájovna se stala v únoru roku 1945 místem střetu partyzánského oddílu Olga s nacisty, v němž padl partyzán Jiříkovský. Na památku tohoto boje stojí zde památník a svůj pomníček zde má i mladý partyzán. Najdete zde také turistický přístřešek, v němž lze i nouzově přenocovat.

Zpět do Ždánic se můžete vydat po modré značce, cca po 2 kilometrech budete u rozcestí U Široké cesty, kde narazíte také na červenou značku. Po dalších zhruba 2 km se ocitnete u rozcestí Prostřední vrch. Modrá turistická značka vás povede ještě cca další 2 km po vrstevnici k rozcestí Oříšek, kde se dále napojíte na žlutou stezku (součástí NS Ždánickým lesem), která vás po 3 km dovede zpět do Ždánice.

Celá středně náročná trasa měří 14 km – přestože Ždánický les je plochá a nepříliš členitá vrchovina, mohou vás zde zaskočit krátké, ale velmi ostré výšlapy. Příjemnějším překvapením jsou velmi široké a daleké výhledy – vyvýšený a na mnoha místech otevřený terén Ždánického lesa spolu s nížinatým okolím představuje ideální "výhledové" podmínky. Z mnoha míst přehlédnete prakticky celou jižní Moravu, brněnskou aglomeraci, Bílé Karpaty, Malé Karpaty, Pálavu, východní okraj Vysočiny a někdy i Alpy.

Provozovatel

Informační centrum Ždánice

Městečko 18
696 32 Ždánice
Tel.:
+420 518 633 412
Email:
infocentrum.zdani...
WWW:
www.infocentrumzd...
GPS:
49,066114 17,027889
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Slovácko
Město:
Ždánice
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 
Naučná stezka Ždánickým lesem

Naučná stezka Ždánickým lesem

Ždánice, Jihomoravský kraj
Vrbasovo muzeum Ždánice

Vrbasovo muzeum Ždánice

Ždánice, Jihomoravský kraj
Seidlova (Loudonova) vila ve Ždánicích

Seidlova (Loudonova) vila ve Ždánicích

Ždánice, Jihomoravský kraj
Zámecký park Ždánice

Zámecký park Ždánice

Ždánice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Degustario uprostřed Moravského Toskánska

Degustario uprostřed Moravského Toskánska

Archlebov, Jihomoravský kraj
Hotel Selský dvůr Strážovice

Hotel Selský dvůr Strážovice

Strážovice, Jihomoravský kraj