Úvod > Aktuality > Pět medvědích výstav a muzeí
Pět medvědích výstav a muzeí
">
Kultura

Pět medvědích výstav a muzeí

  • Vydáno17. června 2017
Milujete medvědy ve všech podobách? Plyšové, staré i nové, usměvavé i vážné, knížky o medvědech a medvědí dekorace na tisíce způsobů? Pak vám přijdou vhod místa, kde můžete obdivovat stovky huňáčů, od prcků až po skutečné obry!
Speciálních medvědích muzeí sice není tolik jako muzeí panenek, jejichž přehled jsme vám společně s několika letošními výstavami nabídli v jarním článku, ale pár míst přesto existuje. Vypravte se za medvědy do Prahy, do Karlových Varů, Ledče nad Sázavou, do Berouna anebo do vesnice u hradu Trosky.
 

Pražské Medvědárium 

Malé muzeum a obchod specializovaný na plyšové medvědy, doplňky s medvědími motivy, knížky, rukodělné dárky, ale taky místo konání výtvarných dílen, čtených a hraných pohádek pro děti a dalších kratochvílí, to je MedvědáriumPraze. V nejoriginálnějším medvědím kamenném obchodě v Česku ve Vyšehradské ulici ale kromě toho objevíte obvykle několik stovek recyklovaných i nových, často ručně vyráběných originálních plyšových medvídků. Funguje tu také medvědí nemocnice, kam můžete poslat nebo přinést starého, poškozeného nebo jinak nemocného medvídka; v Medvědáriu vám ho opraví, zrestaurují, zrenovují a zkrátka uzdraví.

Medvídka můžete nechat v minimuzeu v Medvědáriu anebo je poslat dál do světa k jiným milujícím rodinám, záleží jen na vás. Přijít se jen tak podívat můžete kdykoliv ve všedních dnech od 12 do 18 hodin, po předchozí domluvě i v jiný čas nebo den, navíc si zkontrolujte stránky Medvědária na Facebooku – dozvíte se o zajímavých kurzech a akcích, které se právě pořádají, o novinkách v obchodě i zajímavostech z medvědího světa, najdete tu také nové přírůstky a pacienty z medvědí nemocnice. Mimochodem, nehodily by se například vašim plyšovým medvídkům před dovolenou originální medvědí pasy?
 

Největší výstava medvědů v Česku

Největší výstavu medvědů, jakou jste kdy vůbec viděli, hostí Vánoční důmKarlových Varech. Jde o nepřetržitou vánoční výstavu v zámečku Doubí, kde celý rok včetně horkých letních dnů vládne kouzelná sváteční atmosféra. Vedle několika expozic si prohlédnete i výstavu několika tisíc medvídků, která je ojedinělá podobně jako celý Vánoční dům. Také tady platí, že sem můžete kdykoliv donést nejenom staré vánoční ozdoby, ale i vysloužilé medvídky – ve Vánočním domě je opraví a rozšíří medvědí sbírku. Otevřeno je denně od 13 do 18 hodin, v listopadu a prosinci od 10 do 20 hodin. Vstupné stojí 120 Kč pro dospělé a 60 Kč pro děti a seniory, děti do 3 let neplatí nic.
 

Medvědi na zámku v Ledči nad Sázavou

Muzejní a historický okruh, sbírky historických hodin a výstup na věž, z níž uvidíte Ledeč nad Sázavou jako na dlani, to všechno nabízí hrad na skalním ostrohu vysoko nad řekou. Jedna z expozic je určená především pro děti a rodiče: navštívíte rozsáhlou výstavu plyšových medvídků ze sbírek soukromé sběratelky, ve sklepení nahlédnete do rytířské zbrojnice a závěr prohlídky bude patřit jižnímu parkánu s idylickými výhledy na řeku Sázavu. Otevřeno je až do konce září denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, vstupné stojí 50 Kč pro dospělé a 35 Kč pro děti a seniory, děti do 6 let mají vstup zdarma.
 

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

Ve většině muzeí se medvídci musí dělit o pozornost se spoustou jiných hraček, výsadní postavení mají jedině v Muzeu panenek a medvídkůTroskovicích pod hradem Trosky, kde se medvědi dokonce propracovali do názvu. Rozsáhlá expozice mapuje výrobu panenek a medvídků od nejstarších dob až po současné umělecké exponáty. Otevřeno je od května do září denně mimo pondělí, prohlídka stojí 100 Kč pro dospělé a 70 Kč pro děti.
 

Medvědi v Berouně

Medvěda má ve znaku řada českých měst a obcí, namátkou Jeseník, Rokytnice v Orlických horách, Benešov nad Ploučnicí, Všeruby nebo Bystré. Medvědy ve znaku, na vlajce a dokonce i živé exempláře ve výběhu na Městské hoře má ale jedině Beroun – a právě tady před časem zveřejnili výzvu ke vzniku medvědí výstavy, která by ozdobila interiéry Městského informačního centra na Husově náměstí. Dnes jich tu je asi osmdesát a výzva stále platí – zkrátka pokud máte doma přebytečného medvídka, pošlete ho do Berouna, kde se připojí ke svým kolegům. Snad jen proto, že je město vyhlášené Hrnčířskými trhy, měli by i méďové být z keramiky nebo porcelánu, ale není to podmínka. Odměnou pro každého dárce je pamětní list s poděkováním za darovaný exponát.
 
Rodinné muzeum hraček v Nýřanech – muzeum uzavřeno

Rodinné muzeum hraček v Nýřanech – muzeum uzavřeno

Co v muzeu objevíte? Je zaměřené především na sbírku historických předmětů. A jak název napovídá, jedná se o zejména o hračky, se kterými si hráli naši rodiče, prarodiče a další generace. Prohlédnout si můžete unikátní sbírku panenek, medvídků nebo kočárků.

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Nedaleko zříceniny hradu Trosky v Troskovicích se nachází muzeum panenek a medvídků. Rozsáhlá expozice čítající více než 1000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Expozice svým ojedinělým rozsahem zaujme návštěvníky všech věkových skupin.

Medvědárium Praha – nemocnice plyšových medvídků

Medvědárium Praha – nemocnice plyšových medvídků

Medvědárium Praha je jedinečný obchod s opravenými plyšovými medvídky. Jejich sběratelka Lucie prodává opravené staré plyšové medvědy, které získává nákupem nebo darem. Těm vrátí ztracenou krásu, doplní jim oblečky nebo jiné dekorace a zase je prodá.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Muzeum hraček Lednice

Muzeum hraček Lednice

Sbírka historických hraček v netradičně pojatých výstavních prostorách rodinného domu historického centra Lednice. Expozice je rozdělena do několika částí, v nichž si návštěvníci mohou prohlédnout hračky z období 19. a 20. století.

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.