Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum insitního umění v Litoměřicích
Muzeum insitního umění v Litoměřicích
Kultura

Muzeum insitního umění v Litoměřicích

Muzeum insitního umění prezentuje unikátní kolekci obrazů, kreseb a plastik tvůrců insitního (naivního) umění a art brut. První akvizice děl neškolených autorů uskutečnila litoměřická galerie již v roce 1967, kdy zde bylo zřízeno oddělení naivního umění a amatérského výtvarnictví.
Muzeum insitního umění prezentuje v rámci České republiky unikátní kolekci obrazů, kreseb a plastik tvůrců insitního (naivního) umění a art brut. První akvizice děl neškolených autorů uskutečnila litoměřická galerie již v roce 1967, kdy zde bylo zřízeno oddělení naivního umění a amatérského výtvarnictví pod vedením Václava B. Rykra (1927–1991). U počátku tohoto sbírkového zájmu stál tehdejší ředitel galerie PhDr. Otakar Votoček (1921–1986). Pod jeho vedením uskutečnila nákupní komise galerie výjezdní zasedání do Brna, kde zhlédla rozsáhlou výstavu Rusalka vystupující z tůně – naivní a fantaskní obrazy z Čech a Moravy 1964–1968. Galerie si odsud následně odvážela soubor prací Horymíra Zelenky (1931–1992), který se společně s díly dalších tvůrců stal základem utvářející se sbírky. Výstava v brněnském Domě umění byla součástí obnoveného zájmu o tvůrčí projevy neškolených autorů, který mimo jiné navazoval na jejich mimořádně úspěšnou prezentaci v rámci národní expozice na výstavě EXPO 1967 v Montrealu, to vše v rámci uvolněné celospolečenské situace konce 60. let.
 
Snaha o rozšíření souboru insitního umění pokračovala také ve dvou následujících dekádách, kdy za akviziční činnost galerie zodpovídal vedoucí jejího odborného oddělení PhDr. Jiří Dolejš, CSc. (1933–1993), později se rozvoji této části sbírek galerie věnoval PhDr. Jan Štíbr.
 
Zvýšený zájem o tvůrčí projevy výtvarně neškolených autorů v 60. letech byl spojen nejen s výstavní a sběratelskou, ale také odborně-teoretickou činností. Slovenský teoretik výtvarného umění Štefan Tkáč (1931–1989) zavedl v roce 1966 termín insitní umění (odvozeno od latinského slova insitus, což znamená vrozený, původní, přirozený), který dle něj dobře vystihoval podstatu spontánní umělecké činnosti a citlivě vymezoval odstup tohoto uměleckého projevu od profesionální umělecké produkce. Pod insitní umění spadají dle tohoto vymezení výtvarné projevy naivní, primitivní i fantastické. Tvůrci insitního umění mají neotřelé vidění světa, jejich poetická duše mění skutečnost v pohádkovou scenérii, dny všední ve dny sváteční. Autoři z okruhu art brut (syrové umění, či také outsider art), mnohdy stojící na okraji společnosti, vytvářejí, často za použití netradičních technik, obrazy svých vnitřních světů, díla vyznačující se silnou expresivitou či archetypálností.
 
Muzeum insitního umění umístěné v zadním traktu domu č. p. 24/16 na litoměřickém Mírovém náměstí ve své stálé expozici představuje výběr děl nejvýznamnějších neškolených tvůrců ze sbírky galerie. Návštěvník tu může vidět barevně expresivní kresby Marie Kodovské, citově naléhavé krajiny Václava Žáka, fantaskní krajiny medijně inspirované Cecilie Markové nebo spontánně vznikající květenství Anny Zemánkové. Objevit může radostí a barvami protknuté obrazy Natálie Schmidtové nebo lidovými zvyklostmi ovlivněnou tvorbu Ludmily Procházkové. Dalšími nezaměnitelnými autory, jejichž díla jsou součástí stálé expozice, jsou Marie Krůtová, Zbyněk Semerák, Marie Šitalová, Emílie Valčíková nebo Rudolf Dzurko. Stálá expozice Muzea insitního umění zve návštěvníky k setkání s rozmanitými výtvarnými projevy a invenčními tvůrčími přístupy. Otevírá prostor nejen pro otázky o podstatě lidské tvořivosti, ale i k zamyšlení nad širšími souvislostmi sociálními a společenskými.

Výtvarná dílna s Dagmar Filípkovou a Máchovská procházka Litoměřicemi

K výstavě Dagmar Filípková: Pouť krkonošská a jiné krajiny, proběhnou v jeden den dvě akce, na které Vás srdečně zveme. V 10:00 Výtvarná dílna se samotnou autorkou Dagmar Filípkovou, a od 15:00 Máchovská procházka Litoměřicemi s kurátorem výstavy s panem Vladimírem Drábkem.
Litoměřice, Ústecký kraj

Komentovaná prohlídka výstavy Martin Mainer – druhé dežavy

Zveme na komentovanou prohlídku aktuální výstavy Martin Mainer: druhé dežavy.
Litoměřice, Ústecký kraj

Litoměřická muzejní noc 2024

také v letošním roce pro vás připravujeme oblíbenou Litoměřickou muzejní noc!
Litoměřice, Ústecký kraj

Litoměřické vinobraní 2024

Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu pro nejširší veřejnost proběhnou v září. Užijte si příjemné a pohodové zážitky s vínem a hudbou v centru královského města Litoměřice.
Litoměřice, Ústecký kraj

Otevřené vinné sklepy Českého středohoří

Osmý ročník oblíbené vinařsko-turistické akce. Poznejte vinaře a jejich sklepy v Žernosekách, Litoměřicích, Žalhosticích, Lovosicích nebo Třebívlicích!
Litoměřice, Ústecký kraj

Prohlídky budovy staré radnice

I když stálá expozice Oblastního muzea v Litoměřicích se teprve připravuje, nově zrekonstruovanou budovu staré renesanční radnice je možné navštívit již nyní!
Litoměřice, Ústecký kraj

O historii staré litoměřické radnice

Při procházce městem se můžete zastavit na prohlídku výstavy o historii a zajímavostech jedné z nejcennějších historických budov v Litoměřicích.
Litoměřice, Ústecký kraj

Litoměřický hrozen 2024

Mimořádnou příležitost ochutnat na jednom místě několik desítek vzorků kvalitních vín z Čech a Moravy všem zájemcům nabízí Litoměřický hrozen.
Litoměřice, Ústecký kraj

Diecézní muzeum v Litoměřicích

Diecézní muzeum v Litoměřicích se nachází v řadovém pozdně gotickém domě č. p. 24 v Litoměřicích. Stálá expozice prezentuje umělecky mimořádná díla, mj. L. Cranacha, M. B. Brauna, K. Škréty nebo V. V. Reinera a také liturgické předměty.
Litoměřice, Ústecký kraj

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, v části je úložiště radioaktivního odpadu. Přesto se v Litoměřicích můžete podívat do expozice, která důl Richard představuje. Najdete ji v městském podzemí v Litoměřicích.
Litoměřice, Ústecký kraj

Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích

Podejte si ruce se světovými osobnostmi a dotkněte se děl, na jejichž designu se samy podílely! Zavítejte do muzea křišťálových otisků dlaní světových osobností z řad hrdinů, hvězd, umělců, sportovců a dalších. Osahat si otisky dlaní českých i světových osobností můžete v Litoměřicích.
Litoměřice, Ústecký kraj

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Galerie byla pro veřejnost zpřístupněna v roce 1958 a řadí se tak k nejstarším regionálním muzeím umění v České republice. Její integrální součástí je Muzeum insitního umění, Diecézní muzeum v Litoměřicích a kostel Zvěstování Panny Marie.
Litoměřice, Ústecký kraj

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek se nachází v tzv. Jezuitské hvězdárně. V galerii je vystaveno kolem stovky loutek. Návštěvníky obklopují desítky pohádkových bytostí, králů, princezen, rytířů i čertů.
Litoměřice, Ústecký kraj

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Rádi cestujete a chcete se dozvědět co nejvíce? Preferujete prohlídku města s průvodcem? Pak právě pro vás existují v Litoměřicích celkem čtyři prohlídkové okruhy.
Litoměřice, Ústecký kraj

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.
Litoměřice, Ústecký kraj

Městské hradby a parkány v Litoměřicích

Vzhledem ke svému významu musely být Litoměřice chráněny městskými hradbami. Toto původně gotické a později dostavované opevnění je místy vysoké až 10m a široké i 2m. Městské opevnění bylo také posíleno parkány a baštami.
Litoměřice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařská oblast Čechy

Víno je u nás doménou hlavně na jižní Moravě, ale prozkoumat vinařské Čechy, česká vína a vše, co se kolem nich točí, stojí za to. A přišli na to i samotní vinaři, kteří se ochotně otevírají zájemcům o vinařkou turistiku. Vinařství v Čechám má nejen rostoucí kvalitu, ale i mnohosetletou tradici.
Litoměřice, Ústecký kraj

FoxHut – glamping v Českém středohoří

Liščí chata FoxHut v sobě spojuje krásný design, absolutní soukromí a relax v přírodě. Nachází se v nádherné přírodě Českého středohoří, poblíž obce Sebuzín. Mobilní domek je absolutně šetrný k přírodě kolem sebe. Je schopný žít sám se sebou bez nutnosti napojení na sítě.
Litoměřice, Ústecký kraj

Pivovar Kalich Litoměřice

Součástí nověotevřeného Pivovaru Litoměřice je také expozice o historii pivovarnictví. Úštěcký chmel a český ječmen jsou základem kvalitní pivovarnické práce. Kvasíme pomocí osvědčených pivovarských kvasinek a během celé výroby klademe důraz na dodržování původních receptur.
Litoměřice, Ústecký kraj

Fér Kafe v Litoměřicích

V parku Václava Havla v Litoměřicích naleznete Fér Kafe, která vám nabídne kávu a čaj, domácí zákusky i letní či zimní osvěžení.
Litoměřice, Ústecký kraj

Vinárna Vikárka

Vinárna Vikárka v historické části Litoměřic nabízí příjemné posezení u vína, i kvalitní českou kuchyni a prostor pro rodinné i firemní akce.
Litoměřice, Ústecký kraj

Kavárna Káva s párou v Litoměřicích

Káva s párou nabízí v Litoměřicích netradiční požitek při vychutnávání výborné kávy či kvalitního čaje. V budově bývalého nádraží můžete obdivovat výhled na litoměřické arkády či malou parní lokomotivu před samotnou kavárnou.
Litoměřice, Ústecký kraj

Degustace vína v Noravank Wine

Uspořádáme pro vás soukromou degustaci vín. Společně vybereme vína z naší nabídky, tak aby splnila vaše očekávání. Je možnost výběru dle regionu, odrůdy, stylu vína, nebo zbytkových cukrů.
Litoměřice, Ústecký kraj

Agrofrukt Kamýk a vinné sklepy Litoměřice – vinice klášterních sklepů Litoměřice

Víno se v Litoměřicích začalo vyrábět již v roce 1057 a dodnes je vyráběno ve starobylém sklepě z první poloviny 13. století. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách. V jejich katastru bylo 400 ha vinic a vinice byly všude v okolí, zejména v labském údolí.
Litoměřice, Ústecký kraj