Úvod > Co chcete dělat? > Dům umění v Ostravě

Dům umění v Ostravě

Kultura
Budova Domu umění z roku 1926 dnes patří mezi skvosty ostravské moderní architektury. Kvalitou sbírek se Galerie výtvarného umění v Ostravě přiřazuje k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.
Z důvodu rekonstrukce střechy je až do konce září 2019 budova uzavřena!!

Jednoposchoďová budova poprvé otevřená 13. května 1926, se nachází v centru města na Jurečkově ulici. Pražští architekti František Fiala a Vladimír Wallenfels, žáci J. Kotěry a J. Gočára, vyprojektovali budovu pokrokového puristického vzhledu s cihlovými stěnami. Její jedinečné postavení v dobové architektuře spočívá zvláště v použití lucernového osvětlení velkých sálů, které zajišťuje ideální přístup denního světla k vystavovaným předmětům, jak to můžeme pozorovat v nezměněné podobě dodnes.

V galerii se nachází sbírky evropského umění, především v oblasti italského a nizozemského umění období mezi lety 1500-1800, malířství 19. a 20. století střední Evropy, a také sbírky ruského malířství, které představují nejvýznamnější sbírku po Národní galerii v Praze (Dürer, Cranach, Aachen, Fetti, Crespi, Hollar, Rembrandt, Teniers, Tiepolo, Goya, Kupelwieser, Egger-Lienz, Klimt, Kolig, Repin, Šiškin, Maljavin).

České umění 19. – 20. století patří mezi nejvýznamnější součást galerie a řadí se k předním sbírkám České republiky tím, že rovnoměrně mapuje vývojové proudy a tendence celého století s přesahem do počátku moderny ve 20. století. (Tkadlík, rodina Mánesů, Navrátil, Purkyně, Aleš, Brožík, Hynais, Myslbek, Pirner, Bílek, Kupka, Mucha, Filla, Kubišta, Čapek, Procházka, Špála, Zrzavý, Šíma, Toyen, Štýrský, Janoušek, Lhoták, Boudník, Medek, Koblasa, Veselý, Nepraš, Fibichová, Načeradský, Rittstein,Šimotová, Dlouhý).

Umění regionu je významnou součástí sbírek – galerii se podařilo vytvořit výtvarnou mapu celého století a sbírkově zdokumentovat významné osobnosti severní Moravy. K výstavám GVUO připravuje doprovodné programy ve formě komentovaných prohlídek, animačních programů, koncertů, divadelních představení, performancí i autorských čtení.

V administrativním a správním centru na Poděbradově ulici sídlí také Knihovna GVUO, která nabízí více než 18 000 titulů k prezenčnímu studiu. Vždy druhé úterý v měsíci probíhají přednášky Marka Zágory na téma Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku. Každou třetí středu v měsíci přednáší Martin Jiroušek o výtvarném umění na filmovém plátně.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Cafe Černá hvězda ve Stodolní

Cafe Černá hvězda ve Stodolní

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
Levský restaurant - řízek jako kolo od vozu

Levský restaurant - řízek jako kolo od vozu

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
Relax v Imperial Hotelu Ostrava

Relax v Imperial Hotelu Ostrava

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
Heiwa kafé - japonská kavárna

Heiwa kafé - japonská kavárna

Ostrava, Severní Morava a Slezsko