Úvod > Co chcete dělat? > Dřevouhelná huť Barbora v Jincích
Památky

Dřevouhelná huť Barbora v Jincích

V roce 1805 koupil jinecké panství hrabě Rudolf Vrbna a začal v Jincích stavět skutečnou vysokou dřevouhelnou pec. Vysoká pec Barbora se stavěla téměř pět let. Huť se udržela v provozu do roku 1874, kdy jako jiné dřevouhelné feudální železárny podlehla v soutěži s moderním hutnictvím.
Historie panství Jince na Příbramsku je spojena s těžbou a zpracováním železné rudy. Ruda se tavila v dřevouhelných pecích a dále zpracovávala v okolních hamrech. Roku 1806 koupil panství hrabě Rudolf Vrbna z Bruntálu, který rozšířil výrobu na zpracování železa. Z roku 1810 tak v Jincích pochází nejstarší dochovaná dřevouhelná vysoká pec ve střední Evropě Barbora, která byla v provozu až do roku 1874.

V roce 1886 byla v zadním traktu budovy zřízena pila s pohonem na vodní kolo, která zůstala v činnosti až do roku 1951. Dodnes se jedná o technickou památku evropského významu. Nyní probíhá rekonstrukce objektu (2022), poté bude v multifunkčním objektu mimo jiné zřízeno muzeum cvočkářství, expozice trilobitů a expozice houslisty Josefa Slavíka.

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Jince, Středočeský kraj
Ermi Hotel

Ermi Hotel

Jince, Středočeský kraj
Ubytování u Prejzků

Ubytování u Prejzků

Lhotka, Středočeský kraj
Penzion Ranch Hořovice

Penzion Ranch Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj