Jevíčko

Ve 13. století bylo Jevíčko nově založenou osadou na důležité obchodní stezce vedoucí z Olomouce do Prahy, dnes se mu ovšem hlavní cesty vyhýbají. Píše se o něm jako o klidném městečku v srdci Malé Hané, které si uchovalo středověký oválný půdorys se čtvercovým náměstím a pravidelnou sítí ulic.

Co musíte vidět v Jevíčku

V západní části historického jádra dodnes můžete vidět zbytky středověkých hradebměstskou věží, bývalou hradební baštou. V ohrazené části města najdete i bývalou synagogu, dnes sbor Církve čs. husitské, a barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, v klášteře augustiniánů si prohlédnete expozice Městského muzea se sbírkami porcelánu, fajánse a cínového nádobí, část muzea se věnuje příběhu židovské čtvrti v Jevíčku. Renesanční zámek využívá město.
 

Příběh mařínské studny a unikátní technické památky

Severozápadně od Jevíčka leží odlehlá osada Mařín. Opravenou zvoničku a dobře patrné zbytky staroslovanského hradiště doplňuje přes sedmdesát metrů hluboká studna z 18. století, která byla pro Mařín dlouho jediným zdrojem pitné vody. Studna má unikátní rumpál; ten původní dosloužil po druhé světové válce, nový zrestauroval v roce 1975 Bohumil Doubek z Jevíčka, prý podle stejného zařízení, které bývalo ve františkánském klášteře v Moravské Třebové.
 

Na cestách po Malé Hané

Při toulkách Malou Hanou západně od Jevíčka objevíte gotický hřbitovní kostel sv. Bartoloměje a Červený kopec s pomníkem napoleonských vojáků, kteří v jevíčském špitále zemřeli na následky zranění po prohrané bitvě u Lipska. V krajině narazíte také na zbytky nedokončené dálnice, která měla spojit rakouskou Vídeň s polskou Wroclawí. V nedalekých Velkých Opatovicích navštivte Moravské kartografické centrum s obří plastickou mapou, Jaroměřicích malebný a málo známý poutní areál Kalvárie.

Aktuality z města

28. duben 2021 6:00

České značky a Czech Blades: ostře nabroušené čepelky z Jevíčka

Jevíčko
Dějištěm výstav o historii a současnosti výroby čepelek nemůže být jiné město než Jevíčko. Právě tady v polovině 20. století vznikl závod Diu, monopolní výrobce čepelek v poválečném Československu. Unikátní žiletkárna existuje dodnes: jmenuje se Czech Blades (v překladu „české čepelky“) a patří k předním světovým výrobcům čepelek z nerezové a uhlíkové oceli.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Penzion Sýpka Arnoštov u Jevíčka

Penzion Sýpka Arnoštov u Jevíčka

Jevíčko, Východní Čechy