Úvod > Aktuality > Město Nepomuk letos slaví 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého
Oslavy 870 let mesta Nepomuk
Památky

Město Nepomuk letos slaví 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého

  • Vydáno19. června 2021
Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého konané v Nepomuku v roce 2021 jsou největší událostí v novodobé historii městečka, kde se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil. Město Nepomuk se při oslavách 300. výročí blahořečení svatého Jana Nepomuckého stalo hostitelem, biskupské konference. Světec se v nyní čtyřtisícovém městečku narodil podle historických pramenů v roce 1340.

Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého konané v Nepomuku v roce 2021 jsou největší událostí v novodobé historii městečka, kde se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil. Naposledy jsme se s akcí podobného charakteru mohli v Nepomuku setkat v roce 1993, kdy probíhaly oslavy 600 let od umučení tohoto světce.

26. června proběhne slavnostní odhalení zrestaurované sochy sv. Jana Nepomuckého za účasti Matice sv. Jana Nepomuckého,

Svatý Jan Nepomucký: 300 let od mučedníkova blahořečení

Svatý Jan Nepomucký: 300 let od mučedníkova blahořečení

Svatý Jan Nepomucký (asi 1340–1393) je celosvětově nejznámější český světec, jehož význam přesáhl hranice Čech i Evropy. Příběh jeho života a smrti je poměrně známý, ale co předcházelo jeho kanonizaci, co následovalo po ní a jak se slaví 300. výročí blahořečení v Nepomuku, kde se Jan narodil?

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie.

Nepomuk

Nepomuk

Rodiště sv. Jana Nepomuckého, velký barokní kostel postavený podle plánů slavného barokního stavitele K. I. Dienzenhofera a zámek Zelená Hora, kde byl nalezen Rukopis zelenohorský a kde se odehrává Švandrlíkův román Černí baroni – tím vším je známý Nepomuk, město na jižním Plzeňsku.

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Kostel sv. Jakuba Většího vítá v Nepomuku každého, kdo přijíždí od Plzně. Nachází se na kraji města za Špitálským rybníkem na ostrohu uzavírajícím ze západu Přesanické náměstí. Na první pohled určitě zaujme gotická válcová bašta se střílnami s malovanou rustikou – pozůstatek chrámového opevnění.

Němejcův dům Nepomuk

Němejcův dům Nepomuk

Slavný nepomucký rodák, malíř Augustin Němejc, se dočkal opravy svého rodného domku. Prostory budovy slouží nyní jako galerie. Expozici zdobí, mimo jiné, replika Němejcovy opony z plzeňského Tylova divadla.

Rodiště sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodiště sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě ČR. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Svatojánské muzeum Nepomuk

Svatojánské muzeum Nepomuk

Návštěvníci mohou ve Svatojánském muzeu vidět na nové exponáty, jako například repliku lebky sv. Jana Nepomuckého speciálně vyrobenou na 3D tiskárně, dále na repliku Janova "jazyka", či repliku jeho lopatky, na jejímž výběžku lze zpozorovat známky mučení.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

V jihozápadní části náměstí v Nepomuku stojí poutní chrám sv. Jana Nepomuckého. Podle legendy stával na jeho místě světcův rodný dům. V 17. století zde páni ze Šternberka nechali vystavět kostelík sv. Jana Křtitele, který v roce 1734 ustoupil baroknímu chrámu slavného stavitele K. I. Dientzenhofera.

Červený most u Nepomuku

Červený most u Nepomuku

Nedaleko od centra Nepomuku, při silnici do obce Klášter, vede přes Nepomucký potok most, který je nazvaný díky své barvě Červený most. Most je jedním ze zastavení Naučné stezky Pod Zelenou Horou.

Další aktuality

10 tipů pro zimní rodinnou dovolenou na Šumavě

Přemýšlíte, kde si užít zimní dovolenou na Šumavě s celou rodinou? Pak se nechte inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vás určitě nezklamou. Pozveme vás nejen na svahy šumavských hor a do ticha lesních samot, ale i za zvířátky, pro které je národní park domovem.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Plzeň Design Week 2023 aneb Umění na prodej

Na začátku prosince 2023 se bývalá vozovna městských dopravních podniků, dnes kreativní zóna DEPO2015, promění v centrum designu a módy. Letošní ročník Plzeň Design Weeku bude od 2. do 3. prosince věnován českému designu v různých podobách, a to i v těch nejběžnějších věcech. Letošním téma zní "Umění na prodej!"
Plzeňský kraj | Zážitky

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Stálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 15:30 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 25. listopadu 2023 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
Plzeňský kraj | Zážitky

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v podzemí jezuitského kostela vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.
Plzeňský kraj | Památky

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte poslední možnosti vychutnat si barvy podzimu, než přijde bílá zima. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.
Plzeňský kraj | Příroda

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
Plzeňský kraj | Památky

20 tipů na nejkrásnější místa Národního parku Šumava

Národní park Šumava je krajina místy až mystická – nachází se zde rozlehlé náhorní planiny s horskými smrčinami jako někde na severu Evropy, zádumčivá rašeliniště – slatě na náhorních plošinách Šumavských Plání, luhy v údolní nivě Vltavy, ledovcová jezera ve strmých ledovci vymodelovaných karech pod hraničním hřebenem, nabízejícím zase výhled až k alpským ledovcům. Jako jeden z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě je nazýván i Zeleným srdcem Evropy. Která místa Šumavy jsou ta nejkrásnější? V rozhodování vám pomohou naše tipy.
Plzeňský kraj | Příroda