Úvod > Co chcete dělat? > Bývalá osada Zadní Doubice v Českém Švýcarsku
Památky

Bývalá osada Zadní Doubice v Českém Švýcarsku

Zaniklá hraniční obec Zadní Doubice se nachází na konci Křinického údolí v národním parku České Švýcarsko.
Osada byla založena v 19. století a téměř veškerý obecní život se soustředil kolem zdejšího mlýna a katru, mlýn je však starší než samotná obec, první zmínka o něm je již z roku 1547. Část obce ležela i na německé straně. Dnes se z obce dochovalo už jen pramálo – jediné stavení v Německu a torza budov v Česku. Po válce (1945) vlivem vysídlení německého obyvatelstva byla obec úplně zničena.
 
Obyvatelé se původně živili mýcením lesů a lovem lososů a pstruhů v řece Křinici, později lámáním kamene. Místo Zadní Doubice bylo v nářečí známo jako "Kirnschtmühlen"(Křinické mlýny). V roce 1846 zde fungovala hájovna s možností ubytování, později získala právo točit také pivo. V roce 1890 stálo v obci 7 domů a žilo 26 obyvatel, v roce 1932 zde bylo napočítáno 37 obyvatel.
 
Bývalou osadou vede pěkná turistická pohraniční stezka z Brtníků (po modré) a Rynartic (modrá v opačném směru) anebo z Kyjova (po červené) ke hraničnímu přechodu pro pěší Zadní Doubice – Hinterhermsdorf. Po žluté stezce se dostanete k Vosí vyhlídce. Mezi další zajímavosti v okolí patří zřícenina Brtnického hrádku a Brtnické ledopády, které vznikají během zimy na převisech skal.

Provozovatel

Bývalá osada Zadní Doubice

Zadní Doubice
407 47 Doubice
Facebook:
https://oudoubice.cz
WWW:
https://www.regio...
WWW:
https://www.ceske...
GPS:
50,921371 14,395983
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí