ÚvodCo chcete dělat?PřírodaBřezová alej u vlakového nádraží Osíčko
Příroda

Březová alej u vlakového nádraží Osíčko

Březové aleje nejsou u nás příliš časté a už vůbec není běžné, že by byly břízy sázeny nahusto vedle sebe tak, jak je tomu u vlakového nádraží Osíčko, v podhůří Hostýnských vrchů. Mystické místo je atraktivní v každé roční době.
Tip na toto tajemné místo pochází od paní Petry Řehkové, která je přihlásila do soutěže Alej roku 2023. Jak sama udává najít konkrétní informace ohledně březové aleje v Osíčku je opravdový oříšek – neví se, kdy, kým a proč byla založena ani jak je vlastně dlouhá… Třeba budete o tomto přírodním skvostu vědět více vy, naši čtenáři. V tom případě vás prosíme, nenechávejte si tyto zajímavé informace pro sebe a pomozte nám doplnit příběh tohoto místa.

Působivá alej vzrostlých bříz vás vtáhne do mystického bílo-černého světa. Jediný strom s bílou kůrou je opředený mnoha mýty a pověstmi – ve slovanské mytologii je bříza spojována s ženskou krásou a silou. Symbolizuje nové začátky a je jedním z nejváženějších posvátných stromů. Za dob našich prapředků se věřilo, že kolébka z březového dřeva zajistí novorozenci boží ochranu. Východní Slované v pohanských dobách považovali břízu za svou patronku a věřili, že po smrti se duše člověka nastěhuje právě do břízy. V keltské mytologii je bříza považována za jeden z nejposvátnějších stromů, který symbolizuje nové začátky. Březové dřevo se používalo k zakládání ohňů při oslavách keltského svátku nového roku, aby zajistilo bohatou a zdravou úrodu. Bříza byla pro Kelty také symbolem štěstí – v předvečer letního slunovratu si Keltové věšeli březové větve kolem dveří v naději, že je magická síla břízy ochrání před zlem a přinese jim štěstí.

Podle dalších prastarých pověr se však v šustící březové koruně skrývají duchové – a tyto nadpřirozené bytosti nejsou nutně laskavé. Vzhledem k tomu, že není jasné, kteří z nich by mohli být aktivní, se nedoporučuje zasazovat břízu v zahradě u domu. Je lepší zasadit jí u branky (alespoň 8 m od stavení) či na hranici pozemku. Mýtičtí obyvatelé tam budou hlídat vchod a nenechají na pozemku jiné zlé duchy.

Možná, že březová alej u nádraží v Osíčku ochraňuje svou mocnou silou celou obec a zdejší obyvatele. Ať už od nepřátelských duchů anebo od problémů s mokrou půdou – rozvětvený a silný kořenový systém stromu totiž vysává veškerou vlhkost a živiny z půdy v okruhu několika metrů. Je také známo, že pod břízou prakticky nic neroste.

Provozovatel

Březová alej Osíčko

Vlaková stanice Osíčko
768 61 Osíčko
WWW:
https://alejroku....
GPS:
49,424458 17,744705
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Kroměřížsko
Tipy na výlet:
Osíčko a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

Kácení máje v Rajnochovicích

SHD Rajnochovice srdečně zve na kácení máje, které se koná v sobotu 25. května 2024 od 15 hodin. Těšit se můžete na bohatý program, který zabaví všechny věkové kategorie:
Rajnochovice, Zlínský kraj

Cesta do vesmíru

Pobytový tábor na Chatě pod Tesákem.
Chvalčov, Zlínský kraj

36000 Valašských kroků

Již 51 .ročník významné turistické republikové akce proběhne v Hostýnských horách na dvou trasách 15 a 25 km. Pochod je zařazen do kalendáře KČT a je rovněž evidován v sekci Rodinné turistiky. Organizační náročnost spočívá v dopravě všech účastníků autobusy z Přerova do místa startu (Lázy, Troják).
Rusava, Zlínský kraj

Rusavská 50ka

Rusavská 50ka je významný regionální závod horských kol pořádaný již tradičně na Rusavě. Letošní, 21. ročník nabídne zásadní změnu, a to přesun termínu ze srpna, kdy se odjelo všech dvacet předcházejících ročníku, na červen. S tím je spojená i úprava trati, které povedou kompletně ve velmi oblíbe...
Rusava, Zlínský kraj

Vrchařská koruna Valašska

Vrchařská koruna Valašska (VKV) je primárně cykloturistický projekt, nikoliv závod. Držitelem VKV se stává každý biker, který v daném období zdolá na jízdním kole (pozor: nikoliv na elektrokole – pro elektrokola je vyčleněna vedlejší kategorie VKV bez bariér) všech 20 předepsaných vrcholů.
Mikulůvka, Zlínský kraj

Dřevorock fest

19. ročník tradičního, letního, rockového open-air festivalu v areálu zámku v Dřevohosticích 5.7.2024
Dřevohostice, Olomoucký kraj

Výstava historické hasičské techniky v Dřevohosticích

Výstava histororické hasičské techniky 29.6.2024 v zámecké zahradě v Dřevohosticích.
Dřevohostice, Olomoucký kraj

Den s Cyklostezkou Bečva

Přijďte strávit den plný zábavy na Cyklostezce Bečva!
Hranice, Olomoucký kraj

Expozice Jak se žilo v Ójezdě

Historie nemusí být nudným výčtem jmen a letopočtů. Jaké to bylo, narodit se jako dvořák a kdo byl hofer? Poslechněte si vyprávění čtyř průvodců, kteří vás zavedou do různých dob. Muzeum se nachází v Horním Újezdě u Hranic na Moravě.
Horní Újezd, Olomoucký kraj

Rozhledna Kelčský Javorník

Na vrcholu Kelčského Javorníku stojí rozhledna (otevřena od září 2015). Cílem stavby rozhledny je zvýšit turistickou atraktivitu Kelčského Javorníku a Hostýnských vrchů a nabídnout neobvyklý výhled do kraje.
Rajnochovice, Zlínský kraj

Zřícenina Nový Šaumburk

Nový Šaumburk leží nad obcí Podhradní Lhota na úpatí Kelčského Javorníku v Hostýnských vrších. Z hradního jádra se návštěvníkům naskýtá nádherný výhled do okolní malebné krajiny. Severně přes Kelčskou pahorkatinu a Maleník dohlédnete až k výběžkům Oderských vrchů a Moravské bráně.
Podhradní Lhota, Zlínský kraj

Zámek Všechovice

Zámek Všechovice se nachází pod Hostýnskými vrchy, nedaleko Moravské brány kudy také procházela Jantarová stezka. Zámek je z počátku 17. století, který byl postaven na místě středověké tvrze ze 14. století.
Všechovice, Olomoucký kraj

Výstavní síň architekta Bohuslava Fuchse ve Všechovicích

Výstavní síň architekta Bohuslava Fuchse je situována v autorově rodné obci, nedaleko jeho rodného domu, v budově bývalé školy z roku 1888. Jednotlivé exponáty doprovází bohatá obrazová výbava, sestávající z archivních a současných fotografií, dokumentů, plánů, filmů, audiozáznamů apod.
Všechovice, Olomoucký kraj

Rekreace v přírodě na rekreačním zařízení na Tesáku

Nabízíme turistické vycházky v krásné krajině, možnost cykloturistiky s využitím celé škály cyklostezek a další sportovním vyžití, volejbal, badminton, malá kopaná a další.
Chvalčov, Zlínský kraj

Cesta bojovníků za mír

Okružní trasa pro pěší turisty vede z Bystřice pod Hostýnem k chatě Tesák a partyzánské zemljance skupiny Míša a Hostýnskými lesy zpět do Bystřice. Cesta měří celých 20 km.
Chvalčov, Zlínský kraj

Rozhledna Kunovická hůrka a stezka Rudolfa Haši

Dřevěná rozhledna leží jižně od obce Kunovice a můžete ji najít těsně pod vrcholem Kunovické hůrky, podle níž získala i své jméno. Z obce k ní vede naučná stezka.
Kunovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Rajnochovice – dovolená v Hostýnských vrších

Pobyt v Chalupě Rajnochovice je přímo ideální pro rodinnou dovolenou, aktivní pobyt s přáteli, klidné prožití volných chvil a odpočinutí si od ruchu velkoměsta. Výhodou je bezbariérový přístup, klid, čistý vzduch a krásná příroda.
Rajnochovice, Zlínský kraj

Penzion Rondo – užijte si cyklovýlety i příjemné ubytování

V klidné části Bystřice pod Hostýnem, která leží v krásném údolí Hostýnských vrchů, leží Penzion Rondo s možností ubytování, zapůjčením kol a zprostředkování wellness služeb. V okolí je mnoho možností sportovního i kulturního vyžití.
Bystřice pod Hostýnem, Zlínský kraj

Kaštel – ubytování v barokním zámečku v Bystřici pod Hostýnem

V bývalé budově zámeckého správce pana barona Loudona, s krásným výhledem na poutní místo Svatý Hostýn, najdete stylové apartmány, které nabízejí pohodlné a luxusní ubytování ve dvou ložnicích. Součástí ubytování je nadstandardně velká společenská místnost propojená s jídelnou a rohovou kuchyní.
Bystřice pod Hostýnem, Zlínský kraj

Hotel Harmonie

Hotel Harmonie se nachází uprostřed překrásné přírody v chráněné krajinné oblasti na západním úpatí horského vrcholu Hostýn ,jež je součástí pohoří s názvem hostýnské hory.
Chvalčov, Zlínský kraj

Restaurant Sušil v Bystřici pod Hostýnem

Restaurant Sušil v Bystřici pod Hostýnem nabízí ucelené služby v oblasti gastronomie s profesionálním přístupem a patřičnou odpovědností.
Bystřice pod Hostýnem, Zlínský kraj

Poutní domy na Svatém Hostýně

Pro ubytování poutníků a turistů na Svatém Hostýně jsou k dispozici tři poutní domy. Slouží jednak pro exercicie, které pořádá duchovní správa, farnosti a různá společenství a také pro individuální a rodinnou rekreaci, pro hromadné zájezdy, pro školy v přírodě a konají se zde i odborné semináře.
Bystřice pod Hostýnem, Zlínský kraj

Chata Tesák v Rajnochovicích

V roce 2022 chata zcela shořela. Na její obnovu byla uspořádána sbírka a chata postupně znovu vyrůstá na původním místě. Turistům je k dispozici občerstvení ve vedlejší chatě Meopta a venkovní stánek.
Rajnochovice, Zlínský kraj

Penzion Ostravanka

Malý rodinný penzion v lázních Teplice nad Bečvou nabízí příjemné ubytování v klidném prostředí s možností vlastního vaření. Vhodné pro lázeňské i rekreační pobyty, služební cesty i cykloturistiku.
Teplice nad Bečvou, Olomoucký kraj