Úvod > Co chcete dělat? > Životní styl > Biofarma Agrika – chov ovcí Suffolk v Javořici
Životní styl

Biofarma Agrika – chov ovcí Suffolk v Javořici

Naše společnost se zabývá chovem ovcí plemene Suffolk a zpracováním dřeva. Ovce chováme na cca 20 ha pastvin Hospodaříme v nadmořské výšce kolem 600 m. Všechna naše pole jsme oseli trávou a paseme na nich stádo ovcí plemene Suffolk.
Ovce, které na našich pastvinách paseme, jsou plemene Suffolk . Je to anglické černohlavé bezrohé plemeno, šlechtěné na masnou užitkovost. Vlna je pouze vedlejší produkt, spíše obtěžující, jehož získání ostříháním stojí víc, než kolik se jeho prodejem utrží. Něco málo lze vydělat při zpracování vlny na hotové výrobky, což jsou v našem případě prošívané deky plněné ovčí vlnou. 
 
Zvířata prodáváme nejraději k dalšímu chovu, což lze realizovat u většiny oveček, ale jen u části beránků, protože na zařazení berana do plemenitby jsou přísná pravidla. Ostatní berani jsou jateční. Jelikož je naše hospodářství malé, nevydělalo nám zatím na velké a nové stroje – ani by se nám nevyplatily. Proto využíváme techniku, kterou máme k dispozici z dob minulých, ale přece jenom se snažíme ji modernizovat, aby nám sloužila co nejlépe. Jednou z nejpopulárnějších, nejužitečnějších a nejrevolučnějších modernizací je přestavba našeho malotraktoru české výroby značky TZ-4K-14. Spočívá v otočné úpravě řízení, kdy při některých činnostech sedí obsluha zády k motoru a dobře vidí na nářadí, umístěné ve standardním zadním závěsu.
 

Produkty, které můžete na farmě nakoupit

Deky z ovčí vlny

Z vlny, kterou je nutné jedenkrát ročně ostříhat necháváme vyrobit prošívané deky, pod kterými se velmi dobře spí. Máme i polštáře a podložky pod prostěradlo pro ty, kteří mají rádi teplo odspodu.
 

Jatečná jehňata

Naše ovce připouštíme tak, aby se jehňata rodila začátkem dubna a brzy po narození měla k dispozici čerstvou trávu. Do přiměřené váhy dorůstají během léta, takže sezóna jehněčího je u nás na podzim. V září až listopadu tedy můžete očekávat, že u nás koupíte jatečné jehně.
 

Jehňata na vypásání zahrad

Ovce jsou stále oblíbenější i jako údržbáři menších travních ploch. Za tím účelem bývá v jarních měsících dost poptávek po odstavených jehňatech. S politováním musíme sdělit, že takovéto odběratele nejsme schopni uspokojit. Jehně narozené v dubnu nelze v květnu odebrat od matky. V červenci už by to šlo, ale to už je na zahájení vypásání pozdě.
 

Plemenná zvířata

Jelikož je náš chov zařazen do kontroly užitkovosti, jsou naše jehňata vhodná pro další chov a plemenitbu. V letošním roce budeme mít jehňata otcovských linií Dobber (náš nejlepší plemeník, zařazený v jednom procentu nejlepších v ČR), Jon a Yudo, který má výchozí celkovou plemennou hodnotu (CPH) 298,14 a je zařazen ve 2% nejlepších v ČR.

Provozovatel

Agrika tour Telč, k.s.

Lhotka 10
588 56 Lhotka
Tel.:
+420 567 317 111
Tel.:
+420 777 317 111
Email:
info@agrika.cz
WWW:
www.javorice.cz
WWW:
www.agrika.cz
GPS:
49,208178 15,384722
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Kája a Bambulček – Bambulková párty

Bambulková šou 2023 s Kájou a Bambuláčkem je tady!
Telč, Kraj Vysočina

Obrazy Sylvy Muselové

Výstava malovaných obrazů výtvarnice Sylvy Muselové.
Telč, Kraj Vysočina

Betlémská cesta městem Třešť

Výstava betlémů v třešťských domácnostech. V Třešti na Jihlavsku patří k vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích.
Třešť, Kraj Vysočina

Vánoční jarmark na dačickém zámku 2023

Druhou adventní neděli se na nádvoří zámku a v přilehlých prostorách uskuteční již 16. vánoční jarmark. Kromě prodejních stánků bude k vidění ukázka zdobení perníků, pletení z proutí, tvorby vánočních vazeb a vinutých perel.
Dačice, Jihočeský kraj

Zvonkový průvod a rozsvícení vánočního stromu

Rozsvícení vánočního stromu.
Dačice, Jihočeský kraj

Krása betlémů a vitráží

Vánoční výstava betlémů a vitráží.
Dačice, Jihočeský kraj

Vánoční jarmark v Dačicích

Tradiční vánoční jarmark na zámku.
Dačice, Jihočeský kraj

Živý betlém v Dačicích

Vánoční příběh.
Dačice, Jihočeský kraj

Poznávací stezka okolo Lhotky

Připravili jsme pro vás cca 2 km dlouhou stezku, na které se dozvíte něco o ovečkách chovaných na okolních pastvinách, včelkách nosících pilně med z okolní nedotčené přírody, obyvatelích rybníka, po jehož hrázi stezka vede, orchidejových loukách, či přírodní rezervaci Štamberk a kamenné moře.
Telč, Kraj Vysočina

Muzeum autíček na zámku Příseka

Navštivte unikátní muzeum v nově zrekonstruovaném zámku Příseka, jehož historie sahá až do 13. století a připomeňte si tak hračky, se kterými jste si hráli jako malí. Připravena je expozice plná zajímavostí, raritních modelů a překvapení.
Příseka, Kraj Vysočina

Zřícenina hradu Štamberk

Pozůstatky gotického panského sídla, které bylo zbudováno v druhé polovině 13. století Jaroslavem ze Šternberka, najdete medaleko lomu Řásná ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Z památkově chráněného objektu se dodnes dochovaly relikty obvodových zdí paláce a terénní nerovnosti.
Řásná, Kraj Vysočina

Přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře

Lokalita nedaleko Telče s výskytem kamenných polí kolem zříceniny hradu Štamberk je významná výskytem geomorfologických jevů – skalních výchozů s projevy mrazového zvětrávání a balvanovým proudem.
Lhotka, Kraj Vysočina

Na běžkách Českomoravskou vrchovinou – za krásami krabatiny

Zdálo by se, že tato oblast nemá z lyžařského běžeckého hlediska co nabídnout, ale opak je pravdou. Trasy pro běžce jsou tedy upravovány nejen přímo u Jihlavy a na historicky běžkařsky významném Čeřínku, ale také v Javořické vrchovině v okolí Telče.
Řásná, Kraj Vysočina

Vysočina na běžkách: nejvyšší Jihlavské vrchy

Většině lyžařů splývá pojem Vysočina se Žďárskými vrchy. Poněkud v ústraní hlavního zájmu leží Jihlavské vrchy u Telče, kde dosahuje Vysočina kótou Javořice (837 m) svůj nejvyšší bod.
Řásná, Kraj Vysočina

Expozice kamenictví v Mrákotíně

Muzeum kamenictví připomíná dlouhou tradici dobývání kvalitního kamene v Mrákotíně na Jihlavsku. Tradice lámání kamene se v Mrákotíně dědila po generace.
Mrákotín, Kraj Vysočina

Velký pařezitý rybník u obce Řásná

Velký Pařezitý rybník je přírodní rezervace nacházející se na Vysočině, poblíž obce Řásná v okrese Jihlava v nadmořské výšce 670 až 680 metrů. Byl založen Zachariášem z Hradce v roce 1565 jako zdroj pitné vody pro nedalekou Telč, a jako záložní zdroj slouží dodnes.
Řásná, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Turistatek Javořice

Vítejte ve Lhotce u Telče, na statku, který v těchto místech stojí již 400 let. Na naší rodinné farmě chováme ovce a včely, provozujeme penzion, chatu a kemp. Nabízíme výrobky z našeho ovoce, medu a vlny. Zastavte se pod Javořicí!
Lhotka, Kraj Vysočina

Penzion Za Vsí Borovná u Telče

Penzion nabízí klidné, bezpečné a turisticky nepřetížené prostředí s čistou přírodou.
Borovná, Kraj Vysočina

Hotel Antoň

Nabízíme ubytování v krásném telčském hotelu. Ubytování je bezbariérové a také vhodné pro pořádání firemních akcí, oslav či svateb.
Telč, Kraj Vysočina

Glamping – ubytovací posedy Panský dvůr Telč

Netradiční ubytovací posedy v blízkosti centra města Telče.
Telč, Kraj Vysočina

Penzion Panský dvůr Telč

Penzion Panský dvůr Telč nabízí ubytování blízko krásného historického centra a spoustou aktivit přímo v areálu.
Telč, Kraj Vysočina

Kavárna a Herna U Zvířátek

Kavárna s hernou, kde si rodiče odpočinou a dětí se vyřádí.
Telč, Kraj Vysočina

Panský pivovar a restaurace v Telči

S Hofmistrem, Holomkem, Nádeníkem a Klíčníkem se nově setkávají návštěvníci Panského dvora v Telči. Právě tak se jmenují čtyři druhy řemeslných piv, které uvařil místní sládek Marcel Hofman. První hosté zavítali do Panské restaurace a pivovaru 30. listopadu 2019.
Telč, Kraj Vysočina

Hotel U Hraběnky Telč

Hotel U Hraběnky, v těsné blízkosti centra města Telč, se nachází v budově z 18. století. Nabízí restauraci, 2 letní terasy a malé wellness centrum s vířivkou a saunou. Na historické náměstí je možné dojít příjemnou procházkou kolem rybníka nebo cestami zámeckého parku.
Telč, Kraj Vysočina