Úvod > Aktuality > V Kraji Vysočina jsou tři nové národní kulturní památky
Sklárna v Tasicích - jedinecný sklárský skanzen
Památky

V Kraji Vysočina jsou tři nové národní kulturní památky

  • Vydáno2. července 2014
Na seznam národních kulturních památek byly v kraji Vysočina zapsány další objekty. Michalův statek v Pohledi jako ukázka lidové architektury, sklárna v Tasicích jako technická památka a renesanční skvost – zámek Červená Řečice.

Sklárna v Tasicích – jedinečný sklářský skanzen

Sklárna TasiceSklárna v Tasicích byla založena v roce 1796. Zásadní přestavbou prošla v 1. polovině 19. století. Ve 2. polovině 19. století zde byla zavedena výroba broušeného skla a postavena pec s generátorem na výrobu plynu. Sklárna v Tasicích patří k nejstarším sklárnám v Evropě produkujícím barevné, ručně foukané sklo. V době svého největšího rozkvětu dosahovala světové úrovně. Výrobní komplex, postupně narůstající od 20. let 19. století do konce 20. století, je příkladem kontinuálního vývoje industriální architektury.

V současné době je sklárna prezentována pouze jako skanzen, kde je však dodržena teorie "posledního dne", tedy veškeré výrobní zařízení a nářadí je ve všech objektech stále přítomno na stejných místech, na jakých bylo v době ukončení výroby. Sklárna je významným dokladem sklářského řemesla, které mělo na Havlíčkobrodsku slavnou tradici. Huť je všem příznivcům historie a starých řemesel otevřena denně od 10 do 16 hodin. Za vstupné dá dospělý 70 korun.

Michalův statek v Pohledi – ukázka staročeského života

Michalův statek prezentuje vývoj lidového stavitelství na Vysočině od konce 17. století do počátku 20. století. Areál zahrnuje obytnou budovu s navazujícími chlévy, špýchar, kolnu, stodolu a výměnek.  Jednotlivé stavby jsou dobře zachovány ve své hmotě i původní dispozici včetně mnoha cenných řemeslných detailů. Z hlediska historie je zajímavý především fakt, že Michalův rod je na místě doložen od roku 1591 do roku 2000, kdy objekt odkoupila obec. Dnes je v Michalově statku umístěno Selské muzeum. Na statek se můžete vypravit od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Cena vstupného je 30 korun.

Zámek Červená Řečice – jedinečná renesanční stavba včetně opevnění

Červená ŘečiceZámek v Červené Řečici je významným dokladem proměny staršího středověkého sídla na reprezentativní rezidenci. K přestavbě hradu na rezidenci zámeckého typu došlo v 16. století. Tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky tzv. české renesance.

Červená Řečice patří mezi renesanční zámky pevnostního typu. Mimořádně pozoruhodné a dosud téměř v celku dochované opevnění nemá u nás v rámci raně novověké architektury prakticky žádné srovnání. V dalších obdobích již zámek neprošel žádnými výraznými stavebními úpravami a z tohoto důvodu jde o jeden z mála objektů tohoto typu, který se dochoval v autentické renesanční podobě včetně opevňovacího systému. Zámek je o prázdninách otevřen denně mimo podnělí od 9 do 17 hodin, vstupné vyjde dospělého na 70 korun.

Staročeský život ve skanzenu Michalův statek v Pohledi

Staročeský život ve skanzenu Michalův statek v Pohledi

Návrat do života lidu v oblasti dnešní Vysočiny v období od konce třicetileté války až do zrušení roboty v roce 1848 přináší selské muzeum v Pohledi – skanzen Michalův statek. Přijeďte se podívat, jak se žilo za dob našich předků, třeba u příležitosti nějaké akce.

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklárna Huť Jakub v Tasicích byla založena v roce 1796 a je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Areál sklárny je provozován jako jedinečný sklářský skanzen. Sklárnu v Tasicích proslavil televizní seriál Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba skláře“.

Zámek Červená Řečice

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.

Další aktuality

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.
Kraj Vysočina | Památky

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

Originální, vzdušné a dokonale pracující se světlem, symbolikou a geometrickými tvary: takové jsou stavby mistra Santiniho. Jeho svébytný styl dnes nazýváme barokní gotikou. V evropském měřítku je jedinečný: jinde než v Česku jeho stavby nenajdete.
Kraj Vysočina | Památky

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

V Třebíči můžete vesmír a oblohu nad Vysočinou poznávat z nového planetária. Vzniklo přístavbou hvězdárny ve Švabinského ulici, promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu. V listopadu 2023 planetárium slavnostně otevřel nejznámější český astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.
Kraj Vysočina | Památky

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Žďáru nad Sázavou

Letos již 51. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2023 zve všechny milovníky turistiky do Žďáru nad Sázavou. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky památek města Žďáru nas Sázavou i výlety po historických, lidových i moderních památkách okolí. Celé akci bude vévodit sobota 18. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 8. ročníkem zimního táboření Klubu českých turistů.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
Kraj Vysočina | Příroda

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
Kraj Vysočina | Památky