Úvod > Co chcete dělat? > Vodopád v Bezručových sadech v Olomouci
Zážitky

Vodopád v Bezručových sadech v Olomouci

V roce 2021 byl v olomouckých Bezručových sadech obnoven historický vodopád, voda po něm stéká od jara do podzimu. Umělý vodopád byl postaven roku 1965 na skalách a hradbách před východem z parku do Kosinovy ulice, zakončen je malým jezírkem.
Vodopád v Bezručových sadech vznikl v roce 1965. V parku jej k příležitosti květinových výstav Flora Olomouc vytvořili odborníci z národního podniku Sigma Olomouc, kteří tak tehdy dostali možnost velmi atraktivní formou propagovat sílu svých čerpadel. Vodopád býval v provozu jen během květinových výstav a také každou neděli, kdy Olomoučané chodívali do Výpadu na sváteční procházky. Konec jeho fungování nastal někdy v závěru 80. let.

Už před pár lety se ale při průzkumu potvrdilo, že jej bude možné obnovit. Proběhla kvůli tomu i sanace narušeného skaliska. V roce 2021 byl záměr obnovy atraktivního vodního prvku dotažen do úspěšného konce a vodopád byl znovu uveden do provozu na jaře 2022. Jeden z někdejších symbolů Olomouce, by měl bouřit v parku denně od jara do podzimu. V provozu je od 12 do 17 hodin ve všední den a od 9 do 19 hodin pak během víkendů a svátků.

Voda koluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž s čerpadlem. Po zapnutí čerpadla je vytlačována přes potrubí, nad skaliskem tryská a padá zpět do nádrže obložené kameny. Celkový objem vody je asi 30 kubíků.

Ubytování a restaurace v okolí

Coffee Library

Coffee Library

Olomouc, Olomoucký kraj
Hotel Palác

Hotel Palác

Olomouc, Olomoucký kraj
The Black Stuff Irish Pub Olomouc

The Black Stuff Irish Pub Olomouc

Olomouc, Olomoucký kraj
Svatováclavský Pivovar v Olomouci

Svatováclavský Pivovar v Olomouci

Olomouc, Olomoucký kraj