Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Letecké muzeum Letňany - expozice v historických hangárech Staré Aerovky

Letecké muzeum Letňany - expozice v historických hangárech Staré Aerovky

Kultura
V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici kbelského leteckého muzea. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.
Areál Staré Aerovky představuje unikátní komplex prezentující architekturu spojenou s počátky československého letectví i rozvoj letecké techniky v průběhu druhé světové války. Vojenský historický ústav, který tak rozšiřuje expozici kbelského muzea, v hangárech připraví expozici, která se bude věnovat celé historii továrny Aero i tomu, jak zde tyto letouny vznikaly. Kromě starších strojů bude v expozici i vystavena současná technika včetně L-159 a L-39.

Ve větším hangáru naleznete expozici bombardovacích letounů ze sbírek VHÚ a výstavu pojednávající o československém a norském druhoválečném odboji. Fandové vojenské historie určitě ocení také možnost prohlédnout si restaurování letounu Petljakov Pe-2, který VHÚ získalo z Norska v „přímém přenosu“.  Na světě se zachovaly pouze čtyři kusy těchto strojů. Vystaven bude i Iljušin Il-28, tedy největší bombardovací letoun používaný československým letectvem.

Legendou expozice je také bitevní letoun Suchoj Su-25, který v minulosti užívalo české a československé vojenské letectvo. Proslavil se zejména během konfliktu v Afghánistánu. Od poloviny 80. let byly stroje sovětské výroby zařazeny i do výzbroje československého letectva, ve kterém byly jedinou specializovanou platformou pro údery na pozemní cíle. Československo se stalo jejich prvním zahraničním uživatelem, postupně jich dostalo třicet šest.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 3. 2019
26.2.
26.3.
Patrik

Patrik

Praha, Praha
26.2.
26.3.
A Girl Named Sandoz

A Girl Named Sandoz

Praha, Praha
26.2.
26.3.
Nová gravitace II.

Nová gravitace II.

Praha, Praha
15.1.
26.3.
Nikdy to nebylo, pořád to je

Nikdy to nebylo, pořád to je

Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí