Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Důl Skalka v Mníšku pod Brdy

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy

Památky
Dnes již uzavřený železnorudný důl Skalka se nachází v Mníšku pod Brdy, asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. V poměrně rozsáhlých prostorách bývalého dolu se nachází Muzeum hornické historie a těžby železné rudy. Komentované prohlídky dolu jsou možné po předchozím objednání.
Trvalo to deset let, než se hrstce nadšenců podařilo zabezpečit historický důl u Mníšku pod Brdy, aby se na dobovou raritu mohla podívat veřejnost. Labyrint chodeb, kde se až do roku 1966 těžily železné rudy, vás zavede až 150 metrů pod zemský povrch. Prohlídka začíná jízdou důlním vláčekm, který vás zaveze 1,5 kilometru do podzemí.

V dole pak navštívíte místa, kde se nacházela ložiska železné rudy, kde probíhala těžba. Uvidíte ale i modernější prostory z 50. let, kde jsou větrací šachty, těžní jáma, trafostanice, strojovny atp. Prohlídka probíhá hlavně na 16. patře, celkem jich je v dole 36, ale dolní jsou zatopená a horní vytěžená a vyplněná materiálem. K vidění je i strojovna těžního vrátku, který fungoval už za druhé světové války. Obsluhoval těžbu ze spodních pater do 16. patra, kde se ruda překládala a druhou svážnicí se tahala na povrch. Není bez zajímavosti, že v 50. letech probíhal na dole Skalka utajovaný strategický provoz.
 

Do dolu na objednání

Důl můžete navštívit po předchozí dohodě. Výše vstupného se odvíjí od velikosti prováděné skupiny, které mohou být maximálně 20členné. Více se jich totiž do důlního vláčku nevejde.

Pod zemí se nachází i malé muzeum v jedné místnosti. Je to malá expozice, která se týká hornictví - dobové nářadí, důlní vozy, které se používaly na šachtě, fotky, mapy a všechno s tím spojené.
 

Z důlní historie

Historie těžby železných rud na ložisku Skalka u Mníšku pod Brdy sahá do dávné minulosti. Jako první zde kutali nízkoprocentní oolitickou krevelovou rudu již Keltové. Nejednalo se samozřejmě o hlubinou těžbu, ruda byla většinou těžena pouze na výchozech – takzvaný „železný klobouk“.

První doložená písemnost týkající se hlubinné těžby pochází z roku 1746. Z této doby existuje i dochovaná důlní mapa, na které je již zachycena jáma sv. Antonína Paduánského s poměrně velkým rozfáráním ložiska a s vyznačenými důlními budovami na povrchu, z čehož vyplývá, že těžba byla zahájena již dávno před tímto datem.

Největšího rozmachu se důl dočkal v poválečných letech, kdy po znárodnění bylo jasné, že naše hospodářství bude potřebovat tisíce tun oceli. Tato „ocelová horečka“ se citelně dotkla nejen dolu, ale i městečka Mníšku, jeho následného prudkého rozvoje a sociálních poměrů. Po roce 1966 bylo ložisko vytěženo a další práce jsou v podstatě nerentabilní. Ještě dlouho po ukončení těžby na povrchu pod hřebenem Skalka probíhaly rekultivační práce. Dnes pod vzrostlými stromy oko nezasvěceného návštěvníka ani nezaznamená, že zde probíhala po dobu téměř 200 let intenzivní rozsáhlá důlní činnost. V současnosti je dílo stabilní bez nežádoucích projevů na povrchu.

Na podzim roku 2004 zahájila Montánní společnost – společnost pro studium, dokumentaci a ochranu technických památek báňské historie a zpřístupnila důl veřejnosti. Jedná se o unikátní technické dílo z devadesáti procent zajištěné valenými klenbami betonové výztuže typu Neubauer, které svým rozsahem a architektonickou zajímavostí nemá u nás obdoby.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2019
22.6.
Mníšecký festival vína 2019

Mníšecký festival vína 2019

Mníšek pod Brdy, Střední Čechy
31.8.
Faust Fest

Faust Fest

Řevnice, Střední Čechy
31.5.
1.6.
Rockový Slunovrat 2019

Rockový Slunovrat 2019

Řevnice, Střední Čechy
Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Mníšek pod Brdy, Střední Čechy
Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Mníšek pod Brdy, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Malý mnich Mníšek pod Brdy

Kavárna Malý mnich Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy, Střední Čechy
Pivotel MMX v Letech u Dobřichovic

Pivotel MMX v Letech u Dobřichovic

Lety, Střední Čechy
Restaurace Zámecký had v Dobřichovicích

Restaurace Zámecký had v Dobřichovicích

Dobřichovice, Střední Čechy