Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Zahájení turistické sezóny v Brně na Staré radnici a v podzemí
Společenské akce

Zahájení turistické sezóny v Brně na Staré radnici a v podzemí

S příchodem jara přichází i nová turistická sezóna. V Brně se již pravidelně nese ve znamení otevření Staré radnice v Radniční ulici.
Věž a sály otevře Turistické informační centrum města Brna již ve středu 1. dubna. Návštěvníci tak mohou přivítat jaro pohledem na Brno z výšky, vystoupat na ochoz staré radnice a zdolat všech 173 schodů až k samotné věži. Na vyhlídkovou věž Staré radnice je vstup individuální, bude otevřena denně od 9:30 do 18:00. Kromě toho budou od 1. dubna na Staré radnici otevřeny také Freskový a Křišťálový sál a Klenotnice, které jsou přístupné pouze s průvodcem. 

Slavnostní zahájení letošní sezóny se pak pod taktovkou Turistického informačního centra města Brna uskuteční 11. dubna přímo na nádvoří Staré radnice a pokračovat bude v brněnském podzemí, konkrétně v Labyrintu pod Zelným trhem.
Od 10:00 do 17:00 budou zájemcům o prohlídky historických sálů Staré radnice – Křišťálového a Freskového sálu – k dispozici průvodci v dobových kostýmech. Otevřen bude také sál s výstavou dětských krojů a panenek s porcelánovými hlavičkami v lidových krojích Moravského Slovácka. V průchodu „Pod krokodýlem“ ukáže městský mincmistr, jak se razily brněnské groše. 

Turistické informační centrum nezapomnělo ani na malé návštěvníky. Od 10:30 bude pokračovat zahájení sezóny ve společenské části Labyrintu pod Zelným trhem. Připraveny jsou hry a úkoly pro děti a také drobné odměny za jejich snažení. Prohlídku Labyrintu pod Zelným trhem zpestří v den zahájení turistické sezóny průvodci v kostýmech, vstupné do podzemí – tedy i do Mincmistrovského sklepa a Kostnice – si na 11. dubna koupí návštěvníci se slevou (Labyrint 20%, Mincmistrovský sklep a Kostnice 10%). 

Procházky s průvodcem při zahájení turistické sezóny:

Sraz v 10.00 hod na nádvoří Staré radnice
Prodej vstupenek pokladna Labyrintu pod Zelným trhem (tel. 542 212 892)
 

Po stopách brněnských pověstí

Vydejte se s námi po stopách brněnských pověstí, báchorek a bájí. Poslechněte si příběhy o brněnském drakovi, nešťastné Johance či loupežníku Babinském… během procházky se dozvíte i o symbolech, které dodnes lze spatřit a jejichž význam nám mnohdy uniká.

Trasa: areál Staré radnice – Zelný trh – Kapucínské náměstí – Biskupský dvůr – Petrov – Denisovy sady – Mečová ulice – náměstí Svobody – kostel sv. Jakuba.
 

Brněnské maličkosti

Prohlídka je inspirovaná mj. knížkami „Brněnské maličkosti“ od Viktora Slivy a zaměřuje se na drobnosti v centru města, kterých si při běžném procházení ulicemi možná ani nevšimneme. Většina zastavení je spojena s obdobím brněnské asanace přelomu 19. a 20. století, kdy se tvář města výrazně měnila. Některé portály, sochy, reliéfy však byly přeneseny na jiná místa, některé se nově vsadily tak, aby nám připomněly, co tu kdysi bývalo.

Při sobotní prohlídce se zastavíme např. u nárožních reliéfů na Radnické ulici, uvidíme cyrilometodějský emblém a možná i trezor v bývalé záložně, podíváme se, kde na Zelném trhu bývaly masné krámy. Zajímavé detaily nás čekají na Kapucínském náměstí, u bývalé Židovská brány nebo u portálu tzv. malého Dietrichsteinského paláce. Další drobné střípky minulosti uvidíme spolu s oblíbenou průvodkyní Irenou Maškovou také na náměstí Svobody a v okolí Malinovského či Moravského náměstí.
 

Architektura, která vytvořila Brno

Při prohlídce se seznámíme se stavbami významných českých a rakouských architektů a stavitelů 19. a začátku 20. století, které vznikly v době po skončení napoleonských válek. Objevíme nejvýznamnější stavby ve slozích historizmu, které jsou dodnes obdivovány. Některé byly postaveny zásluhou českých představitelů v době, kdy žily v Brně němečtí i čeští obyvatelé. Spolu s výbornou průvodkyní Miloslavou Šoubovou budeme pozorovat pozvolnou změnu stavebních stylů do směru secese českých stavitelů.

Trasa: Stará radnice – Šilingrovo náměstí – Husova ulice – Komenského náměstí – Žerotínovo náměstí -  Veveří ulice – Jiráskova ulice – Konečného náměstí.
 

Gotika v centru města

Gotický sloh rozhodně patří mezi klenoty evropské civilizace. Umí být monumentální a velkolepý, zároveň ale vzletný a vznosný. Z rodné Francie se během pár desítek let rozšířil do prostoru celého západního křesťanstva a přirozeně se nevyhnul ani Českým zemím.

Město Brno prodělalo během své tisícileté historie mnoho architektonických proměn. Středověká zástavba musela často ustoupit novým trendům, především barokním, později pak moderním, jež častokrát kladly důraz především na účelnost a praktičnost. Přesto se ale Brno může pochlubit mnoha místy, na kterých lze gotický styl, popřípadě jeho novogotického pokračovatele obdivovat.

Vynikající průvodce Pavel Dvořák vás srdečně zve na procházku městským centrem, při které vám představí brněnskou gotiku. Někdy okázale nápadnou, jindy skromně skrytou. Vždycky ale osobitou a působivou. 

Do pěšího okruhu jsou zařazeny: Kostel sv. Michala – Dominikánský klášter – novogotika na okružní třídě (Turnhalle, Červený kostel, Muzejka) – kostel sv. Tomáše – kostel sv. Jakuba a Jakubské náměstí – náměstí Svobody – Stará radnice – Petrov – Biskupský dvůr.
 

Brno, hlavní město Moravy

Procházka povede nejdůležitějšími místy historického centra, která dokumentují vznik města Brna a jeho vývoj v kontextu dějin Moravy. Připomeneme si významné události i pozoruhodné osobnosti, které se ne vždy zapsaly do historie města.

Trasa: Stará radnice – Zelný trh – Petrov – Denisovy sady – Nová radnice – nám. Svobody – kostel sv. Jakuba – Moravské náměstí.

Procházky trvají 120 minut, jednotné vstupné 30 Kč, děti do 6ti let zdarma. Prodej vstupenek v Labyrintu pod Zelným trhem (Zelný trh 21), tel. 542 212 892, út-ne 9.00-18.00 hodin.

Provozovatel

Město Brno

Radnická 8
658 78 Brno
Tel.:
+420 542 427 150
Tel.:
+420 542 427 151
Email:
info@ticbrno.cz
WWW:
www.ticbrno.cz/cs...
GPS:
49,193116 16,608838
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Vstupné

Poznámka:Vstupenky na akce související se zahájením turistické sezóny mohou zájemci od 27. března koupit nebo rezervovat na pokladně Labyrintu pod Zelným trhem, Zelný trh 21, tel. 542 212 892, út - ne 9 – 18 hodin. 
 

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a ve Staré radnici v Brně

Dynamické náměstí Svobody, klidné a pohodové Dominikánské náměstí, romantické a designové nádvoří Staré radnice... Vánoční trhy, které v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. Čekají na vás vánoční stromy, betlém, slavnostně nasvícené ulice, vánočně vyzdobené město…
Brno, Jihomoravský kraj

Vánoční hvězda moravských bratří v Brně

Malebné nádvoří Staré radnice pod slavnostně nasvícenou věží rozezní během adventu obří vánoční hvězda. Jedná se o ochranovskou neboli moravskou hvězdu, která vznikla roku 1821 v Horní Lužici, místě, kde působili Moravští bratři.
Brno, Jihomoravský kraj

Prohlídky brněnského podzemí

Pojďte s námi prozkoumat historii brněnského podzemí. Je tak temné, že si na něj budete muset řádně posvítit.
Brno, Jihomoravský kraj

Předvánoční Mint Market – Brno

Sháníte vánoční dárky na poslední chvíli? Nebo si jen chcete udělat radost? Tak to nesmíte vynechat předvánoční MINT Market – jedinečný trh s českým designem, autorskou módou, šperky, bio kosmetikou, papírenským zbožím a delikatesami. Vstup zdarma a bez bariér.
Brno, Jihomoravský kraj

Stará radnice v Brně

Obdivovat vzácný gotický portál, nahlédnout do freskového sálu, vystoupat na věž, kochat se pohledem na celé Brno. Zastavit se na Staré radnici stojí za to!
Brno, Jihomoravský kraj

Brnopas – turistická karta, která šetří peníze

Líbí se vám Brno? Rádi poznáváte zajímavá místa ve městě? Chcete ušetřit?
Brno, Jihomoravský kraj

Brněnské architektonické stezky

Projekt Brněnské architektonické stezky vznikl ve spolupráci statutárního města Brna a Domu umění města Brna. Pomocí volně přístupné internetové databáze, tištěné mapy a publikace zprostředkuje všem zájemcům o architekturu podrobné informace o brněnských stavbách, které vznikly v letech 1918-1945.
Brno, Jihomoravský kraj

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Manya

Japonské jídlo plné umami, foodsharing, spousta misek a mističek, pravé saké, delikátní suši, přátelská atmosféra, večírek a retro-maximanyální interiér. To vše najdete v brněnském podniku s tajemným názvem Manya.
Brno, Jihomoravský kraj

Café Paměti národa v Brně

V novém Café Paměti národa se prolíná historie s kulturou a gastronomií. Je místem setkávání, akcí pro veřejnost a v roce 2023 k ní přibyde interaktivní expozice, která pomocí moderních technologií budeme vyprávět skutečné příběhy pamětníků.
Brno, Jihomoravský kraj

Būcheck Brno

Co najdete na Zelném trhu? Přece Būcheck, který zde parkuje od úterý do soboty. Otevírá v 11:30 a zůstává otevřen až do vyprodání zásob.
Brno, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno – vyzkoušejte to nejlepší z brněnské gastronomie!

Brněnskou gastronomickou scénu mapuje nezávislý projekt Gourmet Brno. Ten doporučuje restaurace, bistra, kavárny, vinárny, pivnice, cukrárny a bary, které se při hodnocení osvědčily jako kvalitní.
Brno, Jihomoravský kraj