Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava o nucené práci v nacistické éře
Výstavy

Výstava o nucené práci v nacistické éře

Od 2. července do 31. října 2014 bude možno v Královském letohrádku Pražského hradu navštívit mezinárodní putovní výstavu nazvanou „Nucená práce. Němci, nuceně nasazení a válka“.

Tato výstava poprvé uceleně představuje historii nucené práce v éře nacistického Německa a důsledky tohoto fenoménu po roce 1945. Historické exponáty a fotografie nám dovolují nahlédnout do (rasově definovaných) vztahů mezi Němci a nuceně nasazenými a udělat si představu o tom, co pro lidi uvnitř systému bylo a nebylo možné.

Jde o více než 60 reprezentativních případových studií. Shromážděné materiály jsou seřazeny chronologicky a obracejí pozornost návštěvníků k několika příkladům nucené práce. Výstava skýtá jedinečnou příležitost ke zkoumání tohoto tématu z osobního hlediska.

Do německé říše a na okupovaná území bylo převezeno více než 20 milionů mužů, žen a dětí z celé Evropy, kteří tam coby „zahraniční dělníci“, váleční zajatci či vězňové koncentračních táborů vykonávali nucenou práci.  Jak byl systém nucených prací vytvořen? A jaké příběhy se skrývaly za ploty a zdmi táborů a kasárenskými ubytovnami továren, kde lidé do úplného vyčerpání pracovali pro Třetí říši? Právě na tyto otázky se výstava zaměřuje a odkrývá při tom širší souvislosti cílené nacistické politiky, jež se uplatňovala ve všech evropských zemích a jež práci učinila nástrojem nátlaku a likvidace.

Výstavu uspořádala Správa Pražského hradu, vytvořila ji Nadace památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora, ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti, iniciovala a financovala Foundation „Remembrance, Responsibility and Future“ (EVZ). Tito hlavní partneři akce také připravili k výstavě rozsáhlý doprovodný program, který tvoří setkání s nuceně nasazenými, diskuse s odborníky na téma nucené práce, promítání, kulturní akce a didaktické programy pro školy.

Nad výstavou převzal čestný patronát prezident České republiky Miloš Zeman a prezident Spolkové republiky Německo Joachim Gauck.

Mezinárodní festival jazzového piana – Verena Zeiner a Roy Mor 

Po šest večerů v období od 15. listopadu do 12. prosince 2022 zahrají v různých pražských sálech největší talenty klavírního jazzu ze čtyř kontinentů. Publiku se v rámci 27. ročníku MFJP představí stylově pestrá sestava virtuózů.
Praha 1, Praha

Vánoční trhy na Pražském hradě

Jeden z největších hradních areálů na světě ožije opět vánoční atmosférou. Trhy se konají na malebném náměstí U Svatého Jiří. Poctivé svařené víno a tradiční vánoční speciality jsou samozřejmostí, naši prodejci vám však nabídnou i méně známé lahůdky.
Praha 1, Praha

V proudu času na Malé Straně – komentovaná procházka

Vydejte se zpět v proudu času za poznáním zaniklých domů, příběhů a legend zachycujících skutečné události na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Mucha, rodinná sbírka – výstava ve Valdštejnské jízdárně

Unikátní výstava propojuje práci dvou světoznámých českých tvůrců Alfonse Muchy a architektky Evy Jiřičné, která se ujala architektonického ztvárnění prostoru Valdštejnské jízdárny.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.
Praha 1, Praha

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.
Praha 1, Praha

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány

Fontána ve tvaru vějíře Žofie Chotkové, hraběnky a manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, byla odhalena 17. června 2019 u Písecké brány v Praze. Autorkou díla je akademická sochařka Martina Hozová, spoluautorem Jan Paclík.
Praha 6, Praha

Věž Daliborka na Pražském hradě

Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Praha 1, Praha

Ada restaurant

Příjemná a stylová restaurace v hotelu Hoffmeister & Spa nabízí moderní zážitkovou kuchyni.
Praha 1, Praha

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Japonská restaurace Mash Hana v Praze-Dejvicích

Autentická japonská rodinná restaurace se nachází v pražských Dejvicích v Badeniho ulici. Pravé japonské speciality si vychutnáte v krásném a moderním prostředí, z kterého na vás hned od vchodu dýchne pravá japonská kultura.
Praha 6, Praha