!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Vladimír Merta
Vladimír Merta
">
8.6.
19.6.
+ Přidat foto
Výstavy

Vladimír Merta

Kdy 8. červen 2020 14:0019. červen 2020 22:00
V Pragovka Gallery proběhne výstava s názvem Sound specific. Zahájení tohoto autorského projektu Vladimíra Merty se uskuteční 8. 6. v 18:00. Performance bude zahájením výstavy, která bude k vidění od 10. do 19. 6. 2020.

Instalace Vladimíra Merty ve White Room Gallery představí artefakt – dílo, shrnující autorovy zkušenosti z různých oborů a oblastí jeho zájmů. Primární kompozici této instalace tvoří: ozvučené, pravěké kamenné nástroje z období Paleolitu, vlastnoručně vyrobené hudební nástroje, většinou elektrické kytary zapojené do zvukové aparatury, performující uživatelé zvukově aktivních artefaktů v pohybu, Ticho a zvuk. Není vyloučeno, že se situace vyvine do vizuálně-hudební – pohybové události.

Počátky lidské tvořivosti, odvozujeme podle dokladů materiální, hmotné kultury, dochované do dnešních dnů převážně v podobě kamenných artefaktů. Dá se říci, že kamenným nástrojům prvních lidí, svým způsobem, rozumíme. Chápeme jejich účel, snad i vnímáme estetické aspekty jejich designu jako něčeho specificky lidského, jako přidanou hodnotu nezávislou na čase. Na co si ale nemůžeme sáhnout, co v ruce nezvážíme, "neexistuje". Způsoby dorozumívání, výrazové prostředky prvních lidí, jako je zvuk, světlo, hlas, lidská řeč, hudba, tanec, jsou informační média, která vyžadují speciální technologie k jejich zaznamenání a uložení do nějakého druhu paměti, kterou neměli naši dávní předci k dispozici. A přitom tušíme a víme, že komunikace mezi lidmi zásadním způsobem utvářela povahu toho, jací jsme dnes.

Tušíme a víme, že takovým druhem paměti je umění. To současné se snad přibližuje, alespoň svou intermedialitou a otevřeností, umění na počátku. Umění je to velkokapacitní paměťové uložiště, které nám umožňuje pobývat na zemi jako lidi.

V širokém spektru zájmů konceptuálního umělce Vladimíra Merty stojí vedle sebe mimo jiné dlouhodobý zájem o art brut, paleolitické nástroje a nástroje hudební. Tyto vlivy propojí v site-specific instalaci pro prostor galerie The White Room. Naváže tak na momenty, jež v rámci jeho tvorby mají tradici přes třicet let a hodlá je spojit v jeden celek, přičemž mu je vlastní volný a přirozený pohyb napříč médii sochy, práce se zvukem, videa a performance, stejně jako jejich bravurní ovládnutí.


DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY:

11. 6. komentovaná prohlídka


EDUKAČNÍ PROGRAMY PRO ŠKOLY:

Naše galerie nabízí také edukační programy pro školy ve formě komentované prohlídky a workshopu, přihlašovat na ně se můžete na e-mailu: lektori.pragovkaforart@gmail.com nebo telefonu: +420 733 120 550.

Workshop bude zaměřen na uvažování o výrobě nástrojů, jak pracovních, tak hudebních. Krom samotné výroby jednoduchého nástroje cílí na budování povědomí o tvorbě zvuku, možných spojnicích viděného a slyšeného, o prapůvodních příčinách hudby a umění.. Jaký mohl být důvod k tvorbě zvuku? Proč vznikly značky prstem v jeskyni Toiran? Zveme Vás i žáky, aby si s námi zkusili prožít prvotní impulsy ke vzniku umění. Workshop je určen pro všechny věkové kategorie, doba trvání 45 min.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 6. 2020