Úvod > Kalendář akcí > Slované na Huti: tavba železa ve Staré huti u Adamova
Slované na Huti: tavba železa ve Staré huti u Adamova
"> "> "> Stará hut u Adamova - tavba železa "> Stará hut u Adamova - tavba železa "> Stará hut u Adamova - tavba železa
19.9.
+ Přidat foto
Lidová řemesla a trhy

Slované na Huti: tavba železa ve Staré huti u Adamova

  • 19. září 2020 9:30 - 17:00
Areál slouží jako jeden z výchozích bodů sítě naučných stezek Cesta železa Moravským krasem, která se stala prostřednictvím Středoevropské cesty železa součástí programu Evropského kulturního dědictví.
Tradiční setkání ve střední části Moravského krasu, na kterém se podílí celá řada subjektů. Jádrem akce jsou pokusné tavby železné rudy v replikách železářských pecí, dále návštěvníci uvidí ukázky pálení uhlí v milíři, pečení chleba, výpal keramiky, hašení vápna a další tradiční technologie. Akce ve stylu living history představí také život starých Slovanů. Některé aktivity si návštěvníci mohou sami vyzkoušet. Speciální úkoly na téma Moravského krasu jsou připraveny i pro rodiny s dětmi. Těšíme se na viděnou 23. 5. 2020 na Staré huti u Adamova.

Železářská huť byla založená před rokem 1746 v tradiční železářské oblasti Moravského krasu sloužící jako místo výroby železa již od raného středověku. Dochovaný areál tvoří torzo vysoké dřevouhelné pece nazvané Františka, zavážecí rampy, dvojice vápenických pecí, obytné budovy a objekt bývalé modelárny. Areál slouží jako jeden z výchozích bodů sítě naučných stezek Cesta železa Moravským krasem, která se stala prostřednictvím Středoevropské cesty železa součástí programu Evropského kulturního dědictví.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 25. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí