Slavnosti svobody 7. 5. 2016 od 10 hodin:
1) Jak to bylo v Hradišti – okupace 1939, protektorát a osvobození v květnu roku 1945
Kolik slepic našli ve vesnici vojáci Wehrmachtu a kam se ty ostatní až do příchodu Američanů jako partyzánky schovávaly? Proč Američané shodili 18. dubna 1945 bomby na Slovany? Vzpomínání pamětníků a návštěva autentických míst, kde se za války udály zajímavé věci.
Průvodce: František Řezáč
Sraz: zastávka trolejbusu č. 13 U Kasáren, Sporná ulice
2) Vilová čtvrť na Lochotíně – staré domy uprostřed moderní čtvrti
Trojúhelník, ve kterém se rozprostírá vilová čtvrť, je dnes uzavřený z jedné strany sídlištěm, z dalších frekventovanými ulicemi Karlovarskou a Lidickou. Popusťme uzdu fantazii a vraťme se společně na začátek 20. století, kdy na Lochotíně byly lázně, a svah severního předměstí poskytoval klidné místo pro komfortní bydlení.
Průvodce: Adéla Šmausová (Maják Plzně)
Sraz: Před budovou Lékařské fakulty UK, Lidická 517/1
3) Bezovka – tajemství vil – místo s hvězdou v srdci
Prozkoumejme společně vilovou čtvrť Bezovka, poodhalme roušku tajemství zapadlých vilek, objevme plzeňský funkcionalismus a připomeňme si pozapomenuté architekty. Otevřme běžně zavřené dveře a nahlédněme pod pokličku obyčejných lidských osudů. Vraťme se na chvíli do doby První republiky a poslechněme si poutavé vyprávění místních.
Průvodce: Václav Cinádr
Sraz: před českobratrským kostelem Mistra Jana Husa, Němejcova 2
Slavnosti svobody 7. 5. 2016 do 14:00 hodin
4) Plzeňský architektonický manuál (PAM): Bory
Procházka nesoucí jméno historické vsi provede zájemce stejnojmennou městskou čtvrtí, jejíž rezidenční charakter nenarušila ani realizace několika významných školních, sociálních, zdravotnických a technických budov.
Průvodce: Petr Klíma
Sraz: před dnešní Hotelovou školou Plzeň, U Borského parku 3
5) Vetřelci a socialistický veřejný prostor na Slovanech – umělecké objekty ve veřejném prostoru
Příběhy soch, reliéfů, zdobených fasád, ale i dětských prolézaček, domovních znamení a dalších dnes téměř neviditelných uměleckých objektů plzeňských Slovan z dob komunistické totality. Chodíme kolem nich, jsou svědky naší každodennosti, ale co o nich víme? Jaké hodnoty reprezentují? Kdo stál za jejich vznikem?
Průvodce: Vojtěch Cibulka
Sraz: před KD Šeříková, Šeříková 13
Evropský den sousedů 29. 5. 2016 od 10:00 hodin
1) Dvanáct zastavení plzeňské revoluce – vybrané události z května roku 1945 v Plzni
Procházka seznamující s vybranými událostmi z května 1945, z doby osvobození od nacistické okupace a konce druhé světové války v Evropě. Důraz je kladen na průběh neprávem opomíjeného plzeňského povstání 5. května 1945 a následný příjezd americké armády do města.
Průvodce: Petr Tolar
Sraz: u pomníku “Díky, Ameriko!”, Americká třída
2) Jak jsem zachránila hřbitov - návštěva místa, kde spočívá mnoho slavných jako Emil Škoda nebo J.K. Tyl
Málokdo zná Mikulášský hřbitov tak dobře jako architektka Anna Hostičková, která ho v letech 1966-67 v roli památkářky zachraňovala před úplnou zkázou nařízenou komunistickými úřady. Příběhy o hřbitově, hrobce Jana Škody nebo J. K. Tyla vám bude vyprávět přímo na místě.
3) Umění ve veřejném prostoru 70. a 80. let 20. stol. – s Křížky a vetřelci po Severním předměstí
Příběhy soch, reliéfů, mozaik a dalších dnes téměř neviditelných uměleckých objektů na největším plzeňském sídlišti z dob komunistické totality. Chodíme kolem nich, jsou svědky naší každodennosti, ale co o nich víme? Jaké hodnoty reprezentují? Kdo stál za jejich vznikem? Vzpomeneme i na některá zajímavá, již bohužel zaniklá, díla.
Průvodce: Daniel Jahn
Sraz: u nákupního střediska Plaská (dnes Billa), Plaská 1265/7
4) Křimice – nejen o zelí a zámku
Procházka vás provede historickým a památkově chráněným jádrem Křimic, dozvíte se, co se děje v létě v zámeckém parku, jak dopadl sochař mnoha barokních soch, a kudy sochy utíkají. Uvidíte slavnou zelárnu, kde se dříve vařilo pivo, a projdete se po hladině rybníku, který tam již není. V rekreačním areálu v podzámčí u řeky Mže hlídá sv. Jan Nepomucký stoletou funkční technickou památku. Dozvíte se, jak se jmenuje, a projdete nejužší uličkou v Plzni.
Průvodce: Zdeněk Fleišman
Sraz: před vchodem do zámku
Evropský den sousedů 29. 5. 2016 od 14:00 hodin
1) Plzeňský architektonický manuál (PAM): Lochotín a Roudná
Trasa vycházky obsáhne dvě charakterově odlišné části města – klidné prostředí poblíž lochotínského parku s řadou vynikajících modernistických objektů a území Roudné, kde meziválečné domy pouze doplnily historickou zástavbu.
Průvodce: Petr Klíma
Sraz: u hlavního vstupu do nynějšího Domova pro seniory "Sedmikráska" a Domova se zvláštním režimem "Čtyřlístek", Kotíkovská 15
2) Petrohrad z příběhů
Projděte se s námi po místech, kudy chodili Jiří Trnka, Miroslav Horníček nebo Miroslav Zikmund. Navštivte spolu s námi školy na Mikulášském náměstí, klášter Dominikánů, kulturní dům JAS nebo bývalé papírny a továrny Bartelmus a Cingrošovo kamenictví. Připomeňme si petrohradské hospůdky a život dělnické periférie.
Průvodce: Miroslav Anton
Sraz: Kulturní dům JAS, Jablonského 39
3) Řeka ve městě – Radbuza, zčásti upovídaná řeka
Vykročme na jih, pryč od jednotvárně ubíhajících kamenných nábřeží Radbuzy, a naslouchejme jejímu plynulému vyprávění – o již zaniklých plovárnách, plaveckých klubech a promenádách či o první plzeňské zoologické zahradě. Procházku zakončíme na Městské plovárně, kde nás již bude čekat jedno z ohnisek Evropského dne sousedů.
Sraz: Památník obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží
Průvodce: Marek Sivák (Pěstuj prostor, z.s.)