Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Představení Naše fabrika v bývalé továrně Oskara Schindlera v Brněnci
Zdroj foto: brnenskodnes.cz, autor Jakub Šnajdr
Hudební a divadelní akce

Představení Naše fabrika v bývalé továrně Oskara Schindlera v Brněnci

Ochotníci divadelního souboru Eduarda Vojana připravili divadelní procházky v areálu bývalé továrny Oskara Schindlera v Brněnci. Jde o site-specific představení neboli představení navržené pro konkrétní prostor, během kterého se diváci potkávají spolu s herci.
Divadelní soubor Eduarda Vojana zve na divadelní procházky v areálu bývalé továrny v Brněnci. Šest divadelních zastavení se dotýká období 20. let minulého století, světových válek, období komunismu i doby porevoluční. V téměř dvouhodinové divadelní procházce posledními sto lety po Brněnci tak zájemci potkají nejen rodinu Löw-Beerových, ale i Oskara Schindlera a přeneseně i tisíce dalších lidí. Stanou se účastníky prvomájového průvodu nebo zažijí jízdu v improvizovaném vagonu vlaku, který je doveze do pracovního tábora v Brněnci.

Počátek nápadu je zcela jasný – Kristýna Pavlasová, členka divadelního souboru z Brněnce, zhlédla v roce 2017 divadelní hru Schauspiel, site-specific představení (představení navržené pro konkrétní prostor) brněnského divadla Feste a následně měla možnost si popovídat s německou herečkou Kristinou Gűnther, představitelkou hlavní role. Bylo jasné, že přesně takový druh divadla by byl perfektní pro továrnu v Brněnci. Slovo dalo slovo a začal se hledat tvůrčí tým. Po několikaletém procesu se ukázalo, že nejlepší možná varianta je, aby představení vzniklo v rámci brněneckého souboru. Scénář, produkci a režii si vzala Kristýna Pavlasová, realizaci a herecké obsazení pak zajistil tým divadelního souboru. Tak vzniklo toto představení. Díky nadšení pro věc, konzultacím a pomoci odborníků, díky spolupráci s okolními obcemi a institucemi, ale hlavně z práce, nasazení, času a energie amatérských hereček a herců, jejich rodin a kamarádů, máme dnes možnost zažít střípky jednoho století během dvouhodinové procházky Brněncem.
 

Praktické info pro diváky

  • Vstupenky je nutné rezervovat předem, počet míst je omezen
  • Představení se koná venku, budete se pohybovat po obci s několika zastávkami
  • trasa není náročná, v podstatě po rovině, ujdete zhruba 2 kilometry, možnost sednout si bude jednou pro ty, co to nejvíce potřebují
  • Toalety budou k dipozici na začátku a na konci
  • Představení se ruší, pokud je špatné počasí – aktuální informace najdete na webových stránkách souboru
  • Kdyby začalo pršet v průběhu představení, vezměte si s sebou pláštěnky, nenoste prosím deštníky
  • Začátek představení: obecní úřad – Moravská Chrastová 77, 569 04 Brněnec.
  • Parkování je možné v okruhu do 100 metrů (před obchodem Qanto, před firmou Silk & Progress s.r.o. a před Lidovým domem)

Provozovatel

DS E. Vojana Brněnec

Moravská Chrastová 77
569 04 Brněnec
Tel.:
+420 731 102 245
Email:
info@nasefabrika.cz
WWW:
https://nasefabri...
GPS:
49,623505 16,525010
 
 

Vstupné

Cena: 200 Kč

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Židé v boji a odboji – Romové v odboji

Výstava přináší většinovému publiku neznámý pohled na osudy Židů a Romů – poukazují totiž na příběhy odvahy pozapomenutých hrdinů boje a odboje během II. světové války. Výstavu tvoří dvě samostatné části, které však kontextem utváří ucelený náhled na židovskou a romskou rezistenci.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Sobibor 1943: Vzpoura – přednáška o vyhlazovacím táboře Sobibor

U příležitosti 80. výročí vzpoury ve vyhlazovacím táboře Sobibór se v Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu uskuteční přednáška předního českého odborníka na vyhlazovací tábory Operace Reinhardt – Mgr. Michala Chocholatého Ph.D.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Tábor Hodonín u Kunštátu – Průsečík tragických osudů 1940-1950

Výstava mapuje historii tábora v Hodoníně u Kunštátu od roku 1938 až do dnešních dní.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Hřebečsko neznámé a zapomenuté

Hravá výstava představuje historii a živou i neživou přírodu Hřebečska. K vidění jsou například modely zaniklých staveb, místní kroj, vycpaná i živá zvířata a vzácné zkamenělé pryskyřice. Pro děti je připravena řada her a zábavných úkolů.
Svitavy, Pardubický kraj

Michal Nesvadba – Michal je kvítko!

Ve Fabrice Svitavy pobaví a roztančí malé diváky i květiny oblíbený Michal Nesvadba z Kouzelné školky.
Svitavy, Pardubický kraj

Lampionový průvod v Moravské Třebové

Vítáme malé účastníky průvodu v kostýmech!
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Nedopečený koláček – Loutky bez hranic

Představení se stalo vítězem druhého ročníku mezinárodního festivalu loutkového divadla AMPLION 2021.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Adolf Jenisch

Městské muzeum Moravská Třebová a Společnost česko-německého porozumění vás srdečně zvou na přednášku o Adolfu Jenischovi, kterou pronese dne 11. října v 17 hodin Lucie Žáková, odborná pracovnice moravskotřebovského muzea.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.
Brněnec, Pardubický kraj

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou

Dřevěná rozhledna stojí ve svahu nad Březovou nad Svitavou. Cimrman se při svém pobytu spřátelil se zdejším rodákem, významným českým kartografem profesorem Karlem Kořistkou, proslulým tvůrcem turistických map, a velmi se zasloužil o osvětu jeho díla.
Březová nad Svitavou, Pardubický kraj

Hrádek Rumberk u obce Deštná

Nedaleko obce Deštná se nalézají zbytky menšího hradu. Hrádek Rumberk zanikl patrně již koncem 14. století.
Deštná, Jihomoravský kraj

Muzeum Horní Smržov

Muzeum v Horním Smržově vzniklo rekonstrukcí objektu bývalé zemědělské stavby. Cílem bylo vytvoření expozice zachycující život lidí na venkově v období první poloviny minulého století.
Horní Smržov, Jihomoravský kraj

Muzeum modelové železnice Křetín

Železniční modelové kolejiště umístěné v podkroví rodinného domku, které představuje jednokolejnou hlavní trať překonávající rozvodí mezi dvěma dominantními toky – Čeřankou a Málou a spojuje dva významné železniční uzly – Chudín a Malešov a místní tratě v podhorské krajině.
Křetín, Jihomoravský kraj

Křetínka – vodní nádrž Letovice

Vodní nádrž Letovice je dobrou volbou především pro milovníky přírodních koupališť. Rozlehlá vodní plocha nabízí kromě koupání rovněž možnost provozování vodních sportů.
Křetín, Jihomoravský kraj

Rodinné pobyty v Čechách i na Moravě

Pobyty pro rodiny s dětmi s programem pro děti i rodiče. Připravili jsme pro vás i několik termínů táborů pro děti.
Letovice, Jihomoravský kraj

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Romantická krajina s mozaikovitým střídáním polí, luk, lesů a lidských sídel nabízející nepříliš kvapný způsob života bez přílišného vlivu lidské civilizace se nachází na severovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny.
Svojanov, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hrad Svojanov nabízí ojedinělou možnost ubytování přímo ve vlastním areálu. Pokoje penzionu jsou situovány v prvním patře empírové vstupní budovy. V minulosti tyto prostory sloužily jako byty pro úředníky správy panství.
Svojanov, Pardubický kraj

Hospoda Rohozná

Nová rohozenecká na tradičním místě.
Rohozná, Pardubický kraj

Chata Roháček

Prostorná chalupa se společenskou místností pro 40 osob v Rohozné.Chalupa Roháček v Rohozné nabízí ubytování pro 2 až 16 osob ve 4 ložnicích. Chalupu je možné pronajmout jako celek. Chalupa je bez problémů dostupná autem po asfaltové cestě. Před chalupou je pergola, kde je možné grilovat.
Rohozná, Pardubický kraj

Maso Klouda

Firma Maso Klouda se zaměřuje na zpracování masa, které zpracovává z farem, které dobře zná. Jeho majitel věří, že maso je hodnotná surovina, se kterou by se tak mělo nakládat.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Penzion Sýpka Arnoštov u Jevíčka

Sýpka Arnoštov vznikla roku 2020 přestavbou z původní sýpky, která byla vystavena v 17. století v obci Zadní Arnoštov. Sýpka je umístěna na okraji obce, samostatně stojící s pozemkem 2700 m² a nádherným výhledem do ovocných sadů a s vlastní rozlehlou zahradou.
Jevíčko, Pardubický kraj

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Rodinné ubytování na Habeši nabízí 3 apartmány s kapacitou 20 lůžek. Ubytování je vhodné jak pro jednotlivce, tak i pro větší skupiny. Již při vstupu na vás dýchne kouzlo stáří domu, se kterým jde ruku v ruce klid a pohoda.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Resort Ohrada

Resort Ohrada se nachází v moravské vesničce Vísky a nabízí volný vstup do krytého bazénu, vlastní pivovar a možnost jízdy na koni.
Vísky, Jihomoravský kraj

Hotel Bystré

Hotel Bystré se nachází poblíž města Poličky. Nabízí pobyty plné pohodlí a skvělé relaxační služby: masážní salon, kosmetické studio, saunu, posilovnu a především krásný bazén s mořskou vodou.
Bystré, Pardubický kraj