Úvod > Kalendář akcí > Příroda a ekologie > Zázraky šlechtění z cyklu Z(věda)ví
U příležitosti 200. výročí narození G. J. Mendela jsme pro vás připravili 10 zajímavých přednášek na téma zemědělského šlechtění a nových poznatků z oblasti genetiky. O výsledky svých výzkumů a své znalosti se s vámi budou dělit šlechtitelé, plemenáři a vědci z výzkumných institucí i praxe.
Tématy přednášek budou koně, réva vinná, chmel, ovocné stromy či oblíbené okrasné květiny, jako jsou pivoňky či denivky. Seznámit se můžete nejen s historickými okolnostmi vzniku našich nejznámějších plemen a odrůd, významem agrobiodiverzity pro zachování lidstva či novinkami v genetickém výzkumu, ale i s etickými dilematy, která s sebou moderní šlechtitelské techniky či módní trendy přináší.

Přednášky se konají každý čtvrtek (a jedno úterý) od 3.11. do 1.12. 2022 vždy od 17 a 18 hodin v Národním zemědělském muzeu Praha.

3. 11. 2022  O kladrubských koních a koňských barvách 
17:00 Historie a současnost šlechtění kladrubských koní. Přednášející Ing. Jiří Machek, Národní hřebčín Kladruby nad Labem
18:00 Zajímavě zbarvení sportovní koně. Přednášející Mgr. Anna Reinbergerová, Stáj Želkovice

 
10. 11. 2022  Epigenetika – za co mohou geny a za co zkušenosti rodičů? Jak vysoká je daň za roztomilost domácích mazlíčků?
17:00 Epigenetika – zmatení pojmů? Přednášející prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc., Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.
18:00 Temné stránky roztomilosti. Přednášející doc. Ing. Helena Chaloupková, Česká zemědělská univerzita
 
24. 11. 2022  Proč mají moderní šlechtitelé ovoce rádi staré odrůdy ovocných stromů a k čemu je dobré mít genofondový sad. Co jsou to genetické nůžky a proč s nimi v Evropě nestříháme. 
17:00 Využití genových zdrojů ovocných dřevin ve šlechtění a praxi. Přednášející prof. Dr. Ing. Boris Krška, Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský, Holovousy, s. r. o.
18:00 Nové techniky šlechtění rostlin – dostanou v Evropě šanci? Přednášející Mgr. Tomáš Moravec, PhD.,  Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.
 
29. 11. 2022  Jak bude rýnský ryzlink a plzeňské pivo chutnat za sto let? O úskalích, které šlechtitelům révy vinné a chmele přináší dnešní doba, a odrůdách, o kterých jste ještě neslyšeli.
17:00 Šlechtění révy na odolnost nejen k houbovým chorobám – PIWI odrůdy. Přednášející Ing. Radek Sotolář, Ph.D.,  Mendelova univerzita v Brně
18:00 Šlechtění chmele: Klony útočí aneb jak svět k poloranému červeňáku přišel… Přednášející Ing. Josef Patzak, Ph.D., Chmelařský institut, s. r. o.
 
1. 12. 2022  O kráse zářivých dam z Průhonického parku
17:00  Historie pivoněk. Přednášející RNDr. Pavel Sekerka, Botanický ústav AV ČR, v.v.i., Průhonice
18:00 Denivky, jak je neznáme – od botanických druhů k novinkám ve šlechtění. Přednášející Markéta Macháčková, Botanický ústav AV ČR, v. v. i., Průhonice
 
Bouráme mýty, prezentujeme fakta. 
Vzdělávací přednášky pro všechny, které zajímá vše kolem zemědělství, krajiny a venkova. Na obsahu přednášek se podílí výzkumníci z výzkumných institucí a univerzit i lidé z praxe.

Tento přednáškový cyklus vznikl ve spolupráci se zástupci Národního hřebčína Kladruby n. Labem, České zemědělské univerzity, Mendelovy univerzity v Brně, Výzkumného ústavu živočišné výroby,  Ústavu experimentální botaniky, Botanického ústavu AV ČR, Chmelařského institutu v Žatci, Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy, a Stáje Želkovice.
 
Projekt přednášek Zázraky šlechtění probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury. 

Provozovatel

Národní zemědělské muzeum Praha

Kostelní 44
Praha 7
170 00 Praha
Tel.:
+420 774 451 012
Email:
elena.michalkova@...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.nzm.c...
WWW:
www.nzm.cz
GPS:
50,097076 14,423283
 
Region:
Praha
Tipy na výlet:
Praha a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Kulinární tradice českých regionů

Národní zemědělské muzeum zve na novou výstavu Kulinární tradice českých regionů, která vám na vybraných sbírkových předmětech představí známé i zapomenuté kulinární tradice Čech.
Praha 7, Praha

Lektorský program Odkaz Mendela v zemědělství

Lektorský program pro základní školy a gymnázia k výstavě Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.
Praha, Praha

Letenský masopust 2023

Specifikou sedmičkového masopustního průvodu je „obchůzka“ maškar po kulturních institucích, kde je čeká „kulturní pohoštění“. Maškary budou mít volný vstup do expozic NTM, NZM, Vodárny, Muzea kávy a Galerie Scarabeus s expozicí loutek.
Praha 7, Praha

Hardtmuth – od uhlu k tužkařskému impériu

Výstava s názvem „Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu“ představí celou šíři činnosti architekta, vynálezce a podnikatele Josepha Hardtmutha, úspěšnou firmu, kterou založil a která dosáhla světové proslulosti, její historii a výrobky.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Zveme vás i na vyhlídkovou terasu na střeše muzea s výjimečným výhledem na celou Prahu.
Praha 7, Praha

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Všichni milovníci vyhlídek a rozhleden znají obraz hlavního města obvykle z Pražského hradu či z Vyšehradu. Národní zemědělské muzeum však ukazuje Prahu ze zcela jiného úhlu. Expozice Živá zahrada s vyhlídkovou terasou vám nabídne netradiční pohled na město.
Praha 7, Praha

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Brasserie Ullmann v Letenském zámečku

Výletní restauraci naleznete v Letenských sadech v prostorách novorenesančního Letenského zámečku, který byl postaven v roce 1863 podle návrhu významného českého stavitele a architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna.
Praha 7, Praha

Café Letka na Letné

Příjemná kavárna s dobrou kávou z berlínské pražírny Five Elephant a bar s drinky všeho druhu v jednom, to je Café Letka v Letohradské ulici.
Praha 7, Praha

Restaurace Letenský zámeček – jedinečná restaurace v srdci Letenských sadů

Objevte Letenský zámeček v Praze na Letné jako místo pro konání stylových večírků a oslav. Přijďte ochutnat "zlatý fond" mezinárodní kuchyně v prostorách, které již skoro 150 let slouží k pohostinství.
Praha 7, Praha

Restaurace Peperoncino

Provozujeme rodinnou restauraci se zaměřením na středomořskou kuchyni. Nabízíme výběr italských vín a denní menu.
Praha, Praha