Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Nejstarší šperky a ozdoby těla a Věstonická venuše
Výstavy

Nejstarší šperky a ozdoby těla a Věstonická venuše

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Napadlo vás někdy, jak se zdobily a co asi nosily venuše podobné té věstonické? Výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla se pokouší na tuto otázku odpovědět. Vystaveny jsou originály paleolitických artefaktů, včetně slavné Věstonické venuše.
Výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea se pro velký zájem návštěvníků prodlužuje do 2. dubna 2023.
 
Prostřednictvím nejstarších ozdob z moravských lokalit je tak možné nahlédnout do života lidí, kteří žili na stejném území jako my dnes, jen přibližně o 30. tisíc let dříve a zjistit rozsah jejich technologických dovedností, schopností uměleckých a snad i díl jejich duchovního života. V ozdobách a zdobeních, které pravěcí lidé používali, rozeznáváme často hlubokou symboliku -  výraz hierarchie, společenského postavení, sexuální signál, odraz přináležitosti k etnické skupině, rituální prvek. Může se rovněž jednat o milodar, obětinu, ochranný nebo léčivý předmět, komunikační prostředek, součást počítacího systému nebo dokonce hudební nástroj. Člověk využíval a dotvářel nasbírané přírodniny a materiály, nebo speciální typy ozdob vytvářel. Pro některé druhy schránek lidé z Moravy křižovali Evropu a přinášeli je z dálky, shromažďovali je, vyměňovali a uchovávali. Například kvůli některým schránkám, ulitám a lasturám lidé z Moravy křižovali Evropu, opracovávali je, ztráceli, hromadili a vyměňovali.

Vystaveny budou originály paleolitických artefaktů především z období gravetienu a magdalénienu, kterými si lidé zdobili své tělo a oděv. Příběh nejstarších šperků a ozdob těla se odvíjí na příkladu rekonstruované nálezové situace ozdob v hrobě tří jedinců z Dolních Věstonic a antropologické rekonstrukce šamana a jeho loutky z dílny Laboratoře antropologické rekonstrukce MZM. Součástí výstavy jsou první umělecká díla, na nichž je ztvárněn člověk včetně nejstarší keramické sošky na světě – originálu Věstonické venuše.


Jak vypadaly pravěké šperky?

Člověk využíval a dotvářel nasbírané materiály, vedle mamutoviny tzv. bílého zlata prehistorie, to byly kosti, paroží, zvířecí i lidské zuby, drápy, lastury, kameny, fosilie, gagát nebo jantar. Pro některé druhy schránek různých živočichů lidé z Moravy křižovali Evropu a přinášeli je z dálky, shromažďovali je, vyměňovali a opracovávali. Udivující je velké množství forem a typů ozdob od jednoduše perforovaných předmětů přes dokonale opracované perly z různých materiálů, dekorované rondele, přívěsky, náhrdelníky, prsteny, náramky, čelenky, jehlice až po složitá spínadla.

Zdobit si tělo patří mezi univerzální lidská gesta. Z nepřímých dokladů lze usuzovat na to, že tak lidé činili i na holém těle, a to pomocí barev, tetováním nebo jizvením. Příběh nejstarších šperků a ozdob těla se bude odvíjet v interakci s vystavenou rekonstrukcí paleolitického trojhrobu z Dolních Věstonic a antropologickou rekonstrukcí šamana z dílny LAR MZM.
 

TOP předměty výstavy: Věstonická venuše a Šamanova loutka

Věstonická venuše, nalezená týmem profesora Karla Absolona v Dolních Věstonicích v roce 1925, je nejstarší nalezenou keramickou soškou na světě. Jedná se o Národní kulturní památku a nejvzácnější exponát Moravského zemského muzea.

Šamanova loutka, nalezená stavebními dělníky v roce 1891 na ulici Francouzské v Brně, byla vyrobena z mamutoviny, představuje pravděpodobně nejstarší nalezenou loutku na světě a je řazena mezi 15 nejvzácnějších exponátů Moravského zemského muzea.

Provozovatel

Moravské zemské muzeum

Pisárecká 273/5
Pavilon Anthropos
603 00 Brno
Email:
podatelna@mzm.cz
WWW:
www.mzm.cz
GPS:
49,192022 16,567055
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Cena

Cena: 120 Kč

Snížená cena: 70 Kč

Rodinná cena: 250 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality

Výstava Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

Po delší době se do Pavilonu Anthropos navrátí atraktivní obrazy Zdeňka Buriana. Nová instalace by však měla být oproti těm minulým inovativní.
Brno, Jihomoravský kraj

Příměstské tábory na Riviéře

Příměstské tábory na koupališti Riviéra jsou již tradiční akcí pro děti od 6-12 let, kterou městská společnost STAREZ – SPORT, a.s. dlouhodobě pořádá.
Brno, Jihomoravský kraj

Divadelní prohlídky "artie červeného dragouna v kulisách vily Stiassni

Známý příběh zasazený do kouzelých let třicátých nejen o záletech a mordu tak, jak ho ještě neznáte...
Brno, Jihomoravský kraj

Síla lidskosti – Nicholas Winton

V předvečer každoročního dne připomínání památky obětí holocaustu Jom ha-šoa pro vás připravujeme přednášku hebraistky a kulturoložky Terezie Dubinové o nositelích titulu Spravedliví mezi národy. Po přednášce bude následovat promítání dokumentárního filmu Síla lidskosti – Nicholas Winton (2002).
Brno, Jihomoravský kraj

Chandigarh – plánované a neplánované město

Výstava.
Brno, Jihomoravský kraj

Víkend otevřených zahrad ve vile Stiassni

V Brně se otevírají výjimečné zahrady.
Brno, Jihomoravský kraj

Mint Market Brno ve vile Stiassni

Představí se na padesát značek s autorskou módou, šperky, kosmetikou, kabelkami a designem.
Brno, Jihomoravský kraj

Sportovní den ve vile Stiassni

Velká zahrada obklopující vilu Stiassni je jako stvořená pro sportovní aktivity.
Brno, Jihomoravský kraj

Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

Do Pavilonu Anthropos se vrátily atraktivní obrazy Zdeňka Buriana!
Brno, Jihomoravský kraj

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.
Brno, Jihomoravský kraj

Koupaliště Riviéra Brno

Koupaliště Riviéra se řadí mezi nejdelší koupaliště v České republice. Svým situačním rozložením je vhodné nejen pro relaxaci, ale také pro aktivně strávené chvíle v blízkosti centra Brna. Areál je vyhledávaným místem především pro své malebné prostředí v údolí řeky Svratky.
Brno, Jihomoravský kraj

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.
Brno, Jihomoravský kraj

Šťastná katalpa – vzácný strom na zahradě vily Stiassni v Brně

Katalpa trubačovitá je velmi působivým stromem, který se nachází na mlatové terase před lodžií vily. Jde o majestátí houževnatý strom, který má obdivuhodnou schopnost regenerace, neboť někdy v mládí byl pravděpodobně vyvrácen větrem.
Brno, Jihomoravský kraj

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!
Brno, Jihomoravský kraj

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.
Brno, Jihomoravský kraj

Brnem #olympijsky

Vydejte se na trasu Brnem, která vám přiblíží místa spjatá s českým olympijským hnutím a představí některé naše slavné sportovce.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zahrádka Na Střeláku v Brně

Občerstvení, pohoštění na vašich cestách, poblíž cyklostezky, v areálu zdejšího parku v překrásném prostředí. Přijděte či přijeďte pohodu u nás najdete.
Brno, Jihomoravský kraj

Zámecký hotel Parkhotel Brno

Stylový zámecký hotel z konce 19. století, je umístěn v těsné blízkosti brněnského výstaviště a přitom v zeleni a tichu údolí řeky Svratky. Interiéry i exteriéry hotelu jsou zdobeny štukovými a kovářskými prvky, stěny potaženy lyonským hedvábím.
Brno, Jihomoravský kraj

Café Ernst ve vile Stiassni – jediná expozice, která je současně funkční kavárnou

Café Ernst je poctou architektu Ernstu Wiesnerovi a připomínkou legendární prvorepublikové kavárny Esplanade. Především je ale životaschopným počinem studia RAW architektů Rusína a Wahly, kteří vytvořili výstavní expozici a pojali ji jako funkční kavárnu.
Brno, Jihomoravský kraj

Penzion Integrity u brněnského výstaviště

Penzion se nachází poblíž vstupu do Brněnské výstaviště. Pokoje s vlastním příslušenstvím či rodinný apartmán vám poskytnou příjemné zázemí při návštěvě jihomoravské metropole.
Brno, Jihomoravský kraj

Qb coffee roasters

Pražírna výběrové kávy s espresso barem
Brno-Jundrov, Jihomoravský kraj

Areál hotelu Myslivna v Brně – Nová Myslivna

Areál Hotelu Myslivna patří nejen díky lokalitě, ale i své historii k významným místům města Brna. Stará budova prošla demolicí a postaví se zde nový areál s byty a restaurací.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel Global v Brně

Rodinný hotel Global s restaurací v krásné přírodě v blízkosti centra města Brna a v těsné blízkosti BVV.
Brno-Kohoutovice, Jihomoravský kraj

Restaurace Prominent – skvělá gastronomie v Brně

Restaurace Prominent nabízí spojení jedinečného místa pro setkání s přáteli či obchodními partnery a zajímavé kulinářské zážitky. Netradiční zpracování tradičních surovin vychází z tradice české a moravské kuchyně.
Brno, Jihomoravský kraj