Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Léto na zámku Loučeň v duchu akce Bosý středověk
Společenské akce

Léto na zámku Loučeň v duchu akce Bosý středověk

Zámek Loučeň tentokráte návštěvníkům nechá zažít pocit chůze bez bot. Ti mohou dne 30. července v labyrintáriu zámku Loučeň odložit své boty a s nimi i stud. A vyzkoušet nový životní styl naboso a novou formu zdravé, pohodové a zajímavé turistiky – turistiky naboso s využitím svých nohou.
Všichni si budou moci z Loučně odnést mnoho poznatků a zážitků a boty v ruce v rámci akce Bosý středověk aneb i Karel IV. chodil bos. Český král a římský císař Karel IV. nechal ve 14. století postavit poblíž Prahy hrad Karlštejn, který měl sloužit mimo jiné jako klenotnice pro korunovační klenoty Svaté říše římské a pro Svatováclavskou korunu. Zmíněné cennosti se nacházely v kapli sv. Kříže, která se zamykala na devět zámků a byla dělena na dvě části pozlacenou mříží. Císař chodil do kaple rozjímat a za zlatou mříž vstupoval, jak napsal ve svém životopise Vita Caroli – na znamení pokory a úcty vždy bez pokrývky hlavy a naboso.

Akce Bosý středověk je snahou o novodobé navázání na tradice a také začleněním se do prvního ročníku Mezinárodního dne turistiky naboso. Ten je zařazen do akcí IVV (Internationaler Volkssportverband), což je mezinárodní organizace pro lidový sport – nevýkonnostní, odpočinkový, nenáročný, cenově dostupný sport, bez omezení věku či výkonnosti.

Celodenní zámecký program bude v duchu středověku (700. výročí narození Karla IV.) společně s 1. ročníkem Mezinárodního dne turistiky naboso. Přeneste se do roku 1323, kdy budoucímu císaři bylo 7 let. Prohlídky zámku s dvorním šaškem, scénky, turnaje, sokolníci, středověké tvůrčí dílny (jízda na koni, mince, psaní brkem). U vojenského ležení jeho otce Jana Lucemburského si vyberte erb a vyrobte si svůj praporec a sbírejte fábory za plnění rytířských dovedností – lov, zápolení, jízda na koni, střelba, šachy;  staň se členem družiny kralevice Karla.
 
To vše NABOSO. Celý den a v celém areálu choďte naboso a vnímejte zámecký areál s nejrůznějšími povrchy všemi pěti smysly. Zujte se hned u vchodu;
 
VELMI PESTRÝ PROGRAM:
11.00 – Únos kralevice
11.00 – Bosá vycházka 2 km od stánku Turistiky naboso po zámeckém parku
12.00 – Rytířský turnaj na počest Marie Lucemburské
12.00 – Přednáška o chození naboso
13.00 – Sokolníci
13.00 – od hl. brány, trasa mimo areál zámku  k prameni Dobrá voda
     Kdo má zájem jen o tento výlet, neplatí vstupné do areálu a čeká před branou.
13.30 – Bosá prohlídka zámku s hmatovým překvapením, (ev. další ve 14,30)
14.00 – Audience u krále
15.00 – Rytířský turnaj na počest krále Jana
15.00 – Naboso a poslepu travnatým labyrintem
15.20 – Naboso a poslepu pískovcovým labyrintem
16.00 – Bosý běžecký závod pro děti
16.15 – Únos kralevice
17.00 – Chůze ve žhavém uhlí, věšení bot na strom botovník
 
S sebou doporučujeme vzít si repelent a vlhčené ubrousky, dále tašku na boty, které si můžete nést s sebou  nebo je raději můžete zanechat rovnou doma či v autě.

Bezpečnost pro tuto akci: Kráčejte opatrně. V parku a blízkém lese je běžné přírodní prostředí s běžnými riziky jako např. hmyz, větvičky. Zvažte, zda nemáte zdravotní kontraindikaci k chůzi naboso. Objevíte-li ostré předměty, např. střepy, vyhoďte je do koše nebo nám to ohlaste. Za mokra dávejte pozor na uklouznutí, za horka dávejte pozor na rozpálený povrch cesty. U vody dejte pozor na malé děti. Naboso chodíte na vl.nebezpečí. Lékárničku v případě potřeby žádejte v infocentru u hl.vchodu.
 

Provozovatel

Zámek Loučeň

Loučeň 1
289 37 Loučeň
Tel.:
+420 731 613 603
Email:
katreh@post.cz
WWW:
www.zamekloucen.cz
GPS:
50,287060 15,024335
 
 

Vstupné

Cena: 240 Kč

Snížená cena: 160 Kč

Rodinné vstupné: 580 Kč

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Zimní prohlídky zámku Loučeň

Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.
Nymburk, Středočeský kraj

Tradiční Velikonoce na zámku Mcely

Zažijte na Chateau Mcely zámecké Velikonoce plné tradic. Velikonoční zvyky, tradice, tvoření, zvířátka v anglickém parku, velikonoční pohádka a zpívání. Program si užijí všechny věkové generace.
Mcely, Středočeský kraj

9. Nymburský půlmaraton a desítka

Nymburský půlmaraton a desítka se letos poběží již po deváté. Rodinný běžecký závod, který se stal v Nymburku každoroční tradicí. S kulisou nymburských hradeb, jež je zázemím a místem registrace celého závodu. Pro děti připraveny tratě na 200, 400, 600 a 800 metrů.
Nymburk, Středočeský kraj

Festival Votvírák Milovice 2023

Největší český festival Votvírák, který již tradičně otvírá festivalové léto, startuje do roku 2023 a svého 15. ročníku s novou energií.
Milovice, Středočeský kraj

Let It Roll Open Air 2023

Let It Roll je největší festival na světě věnující se hudebnímu žánru drum & bass. V roce 2023 se bude konat již 15. ročník v areálu v Milovicích.
Milovice, Středočeský kraj

Exkurze do lihovaru v Dobrovici

První exkurze do lihovaru pro veřejnost v roce 2023.
Dobrovice, Středočeský kraj

Tre Violini – housle v proměnách staletí

Nenechte si ujít jedinečný hudební zážitek s rodinným triem Tre Violini.
Dobrovice, Středočeský kraj

Malování vajíček

Malování velikonočních vajíček různými technikami pro malé i velké v Dobrovických muzeích.
Dobrovice, Středočeský kraj

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.
Loučeň, Středočeský kraj

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku.
Loučeň, Středočeský kraj

Prameniště Boží voda v Loučeni

Studánku Boží Voda dala vybudovat Marie Alžběta, vdova po generálu Karlu Boromeovi, knížeti z Furstenberku současně s pomníkem knížete padlého v napoleonských válkách.
Loučeň, Středočeský kraj

Jívový rybník

Nedaleko městečka Loučeň se nachází Jívový rybník, nazývaný také Jívák. Turisty sem láká okolní příroda, lesy nebo koupání.
Loučeň, Středočeský kraj

Národní přírodní rezervace Čtvrtě u Mcel

NPR Čtvrtě na Loučeňsku nedaleko městečka Mcely je chráněna z důvodu pestré mozaiky lesních typů a růstem vzácné květeny. Patří sem například bledule jarní či kruštík drobnolistý. Ze živočichů zde můžete pozorovat skokana štíhlého či ještěrku obecnou.
Mcely, Středočeský kraj

Přírodní koupací jezírko v areálu Chateau Mcely

V pětihektarovém anglickém parku, který zámek obklopuje, si můžete vychutnat odpočinek na lehátkách, ve venkovní vířivce a saunovém domečku nebo se osvěžit v koupacím přírodním jezírku.
Mcely, Středočeský kraj

Mcely Bouquet Spa – lázně Chateau Mcely

Lázně Mcely Bouquet Spa jsou zasvěcené přírodní, místně inspirované bylinné aromaterapii.
Mcely, Středočeský kraj

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.
Jabkenice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký hotel Maxmilián – romantika zámecké noci na zámku Loučeň

Noc na zámku je snem mnoha romantických duší. Splňte si ho na Zámku Loučeň. Zaručený způsob, jak potěšit svého partnera: romantika zámecké noci v zámeckém hotelu Maxmilián, zámeckém apartmánu nebo Domečku knížete Alexandra.
Loučeň, Středočeský kraj

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Máte smysl pro romantiku? Pak pocit prázdného žaludku nezaháněje jen tak obyčejným způsobem. Objednejte si piknikový koš v zámeckém parku na Loučeni!
Loučeň, Středočeský kraj

Lovecký hotel zámek Jívák

Hotel stojí na hrázi rybníka Jívák, uprostřed lesa. Původní stavba byla zbudována v roce 1935 jako pivnice s tančírnou. Později byla přestavěna na zájezdní hostinec. Zdejší kuchyně je známá nejen svými zvěřinovými specialitami, ale také přípravou na lávovém venkovním grilu a v domácí udírně.
Loučeň, Středočeský kraj

Chateau Mcely – zámecký eco-chic hotel

Zámecký eco-chic hotel leží necelou hodinu jízdy z Prahy. Je ideálním místem pro romantické pobyty, odpočinek v lázních, rodiny s dětmi, svatby i netradiční firemní setkání.
Mcely, Středočeský kraj

Restaurace Piano Nobile

Restaurace Piano Nobile sídlí v Chateau Mcely, necelou hodinu jízdy z Prahy uprostřed přírody. Pravidelně se řadí mezi nejlépe hodnocené restaurace v České republice dle Maurerova výběru, průvodce nejlepších restaurací oceněných Zlatými lvi i Gastromapy Lukáše Hejlíka.
Mcely, Středočeský kraj

Pivovar Tahoun

Ležák s názvem Tahoun je základem a vlajkovou lodí pivovaru Všejany. Vaří tu také lehká a moderní piva svrchně kvašená, ochutnáte i kyseláče co vás zvednou a zase usadí a na čepu májí i černý ležák. Pro dobrý mix, děti a řidiče vaří i přírodní limonádu.
Všejany, Středočeský kraj

Cukrová homole z Polabí

Dnes se s homolemi cukru běžně nesetkáváme, a tak působí trochu exoticky. V současnosti se vyrábí snadněji než za dob našich prababiček a slouží především jako suvenýr. Stále se však jedná o ruční výrobu a její tvar připomíná počátky řepného cukrovarnictví.
Dobrovice, Středočeský kraj

Charlie’s Coffee & Garden

Manželé Dominika a Karel Palmovi dělali každý něco jiného. Karel byl více než zdatný český kanoista, ale když dostal do rukou rodinný domek v nejvíc romantické uličce Malé Valy, které stojí na místě bývalé opukové hradby, udělal z pádla věšák své krásné kavárny.
Nymburk, Středočeský kraj