Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum poslední žítkovské bohyně
Kultura

Muzeum poslední žítkovské bohyně

Domek Irmy Gabrhelové (1905-2001), poslední žítkovské bohyně se nachází vysoko v kopcích Bílých Karpat. Bohyně byly léčitelky-vědmy, které dokázaly pomoct a poradit při kdejakých potížích a dokázaly prý i předpovídat budoucnost.
Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim „bohyně“ a své umění si předávaly z generace na generaci.

V osadě Černé je dodnes chalupa, kde žila poslední žítkovská bohyně Irma Gabrhelová (1905-2001), známá pod přezdívkou „Chupatá“, kterou používala stejně jako její matka, které se jinak říkalo bohyně Struharka. V této chalupě prožila Irma Gabrhelová skoro půl století svého života, z toho dvaadvacet let sama, jako vdova. Pocházela ze třinácti děti. Vdávala se, když jí bylo pětadvacet. Se svým mužem měla sedm dětí. Irma Gabrhelová ovdověla, když jí bylo osmašedesát roků a od té doby žila v chalupě sama.

Bohyně Irma odešla na přelomu tisíciletí, 7. ledna 2001 ve věku devadesáti sedmi let. S ní zmizel nejen z Kopanic, ale i ze středoevropského prostoru, jedinečný fenomén. Bohyně na Žítkové už nejsou. Odešly z tohoto světa jedna po druhé, potichu a takřka nepozorovaně. Jediné hmatatelné, co po žítkovských bohyních zůstalo je právě tato chalupa, kterou dnešní majitelé v neutěšeném stavu zakoupili a co možná s největší úctou a největším citem, zrekonstruovali. Dnes je možné tento domek navštívit a prohlédnout si jej včetně výkladu.

Ubytování a restaurace v okolí

Tree House Žítková

Tree House Žítková

Žítková, Zlínský kraj
Chata Arnika

Chata Arnika

Lopeník, Zlínský kraj
Eurocamping v Bojkovicích

Eurocamping v Bojkovicích

Bojkovice, Zlínský kraj