Historické a vojenské akce

Jankov 1645

Ve dnech 6. a 7. března se koná akce k připomenutí 370. výročí bitvy u Jankova, která se do naší historie zapsala jako jedna z nejkrvavějších bitev třicetileté války.
Vzpomínkové akce na tuto tragickou událost evropských dějin připravuje město Votice, obce Jankov a Ratměřice ve spolupráci se společností Posázaví o.p.s., spolkem Historický klub a dalšími partnery.


pátek 6. března

10:00-12:00 Sokolovna ve Voticích: Interaktivní prednáška o období nazývaném třicetiletá válka. Nejen žáci, ale i jejich rodiče a široká veřejnost se mohou dovědět příběhy, které se v kraji odehrály roku 1645. Součástí programu budou ukázky dobového oblečení, vojenského vybavení a způsobu života v 17. století.

09:30-12:00 Jankov, náměstí: Setkání žáku ZŠ Jankov s vojáky a s ukázkami boje,
dobového oblečení, vojenského vybavení a povídání o době bitvy u Jankova. Akce je volně přístupná i pro širokou veřejnost.

13:30-14:00 Jankov: Průvod ke kříži generála Götze padlého v bitvě u Jankova, položení věnce, proslov, salvy. Začátek je na jankovském náměstí.

16:30-18:30 MěÚ Votice: Beseda a povídání o nejkrvavější události třicetileté války s místními historiky a osobnostmi, doplněno fotograemi a filmem.

19:00-20:00 Votice: Příchod vojáků na Komenského náměstí, slavnostní salvy. Průvod s koňmi a vojáky městem Votice z náměstí ke klášteru sv. Františka z Assisi. Pro prvních 100 dětí budou připraveny pochodně. Mše celebrovaná otcem P. H. Adamczykem.


sobota 7. března

10:00-12:00 Ratměřice: Příběh krvavé bitvy v reálném čase a místě. Veřejnost se může zúčastnit přesunu vojenských regimentu z Jankova a Ratměřic, doprovázet je po prostorech bojište a dozvědět se tak více o bitvě roku 1645.

13:30 Jankovská mohyla na Habrovce: “Živý obraz” kapitulace generála Hatzfelda. Položení věnců u mohyly a hromadného hrobu, požehnání kraji a lidem, vystoupením pěveckého sboru Jordánek.

15:00-16:30 Ratměřice, vojenský tábor: Komentované prohlídky vojenského tábora, ukázky dobových palných zbraní.

Velikonoce na zámku Ratměřice

Vychutnejte si Velikonoční víkend v pohodové atmosféře zámku Ratměřice a vychutnejte si jarní menu. Těšit se můžete mimo jiné na klasické jehněčí, nebo holoubata, které pro vás připravili naši kuchaři pod vedením Pavola Pavlíka.
Ratměřice, Středočeský kraj

Víkend Latino Ladies

Lekce jsou zaměřené na latinsko-americké tance (Salsa, Samba, Chacha, Rumba, Paso-doble, Jive). Naučíte se základní kroky se zajímavými variacemi,při kterých nepotřebujete tanečního partnera.
Ratměřice, Středočeský kraj

Vrchovina v kolorizaci

Výstava obrazů,
Olbramovice, Středočeský kraj

Zdobení velikonoční břízy v Bystřici

Zdobení velikonoční břízy se uskuteční ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 10 hod. na Ješutově náměstí v Bystřici.
Bystřice, Středočeský kraj

Bystřický velikonoční jarmark

Velikonoční farmářský trh.
Bystřice, Středočeský kraj

Jarní květinové tvoření pro seniory

Workshop pro seniory.
Bystřice, Středočeský kraj

Vodnické pohádky

Premiéra tří loutkových pohádek, které se odehrávají v rybníku. Hlavní postavou je veselý vodník Pepa.
Bystřice, Středočeský kraj

Verše s vůní kávy

Poezie s hudbou.
Bystřice, Středočeský kraj

Památník bitvy u Jankova

Pomník připomíná střet švédské a císařské armády 6. března 1645. Šlo o jednu z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Památník se nachází mezi Jankovem a Ratměřicemi. Část od náměstí k památníku bitvy je přístupná i vozíčkářům.
Jankov, Středočeský kraj

Hasičská expozice v Ratměřicích

Expozice se nachází v přízemí budovy obecního úřadu. Interiér muzea je přístupný do domluvě. Hlavní postavou malého muzea v Ratměřicích je místní sedák Oneš.
Ratměřice, Středočeský kraj

Okolo rybníků k vyhlídkovému altánu

Poznání přírody v okolí obce Jankova prostřednictvím naučné stezky.
Jankov, Středočeský kraj

Naučná stezka Ratměřice

Tato naučná stezka na území Mikroregionu Džbány vznikla prodloužením stávající stezky „Po stopách bitvy u Jankova“. Již existující stezka byla prodloužena až do obce Ratměřice, vznikl tak ucelený okruh a návštěvníci si mohou lépe vybrat trasu dle svých možností.
Ratměřice, Středočeský kraj

Socha Sedící lvice na zámku Ratměřice

Bronzová socha Sedící lvice od světoznámého akademického sochaře a malíře Jaroslava Róny vítá návštěvníky zámku Ratměřice před hlavním vchodem do budovy.
Ratměřice, Středočeský kraj

Zámek Ratměřice

Ratměřický zámek a park se po dlouhé době dočkal nákladných oprav. Zájemci se mohou vypravit na vycházky po krásném areálu zámku s přilehlým parkem. Nově je od jara 2017 zpřístupněna restaurace a hotel s wellness.
Ratměřice, Středočeský kraj

Sekvojovce v Ratměřicích

V zámeckém parku v Ratměřicích rostou dva sekvojovce. Nechal je vysadit hrabě Otta Ferdinand Chotek, majitel panství. Sekvojovce z ratměřického parku jsou největší v celé České republice. Hrabě je nechal přivézt lodí až z Ameriky jako menší stromy, které pak v Ratměřicích zasadil.
Ratměřice, Středočeský kraj

Naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova

Stezka informuje o jedné z největších bitev Třicetileté války. Je netradičně řešená – u každého zastavení se nachází odpočívadlo, informační tabule jsou umístěny na kamenném podkladu. Také zpracování historických událostí je velice zajímavé.
Jankov, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Sequoia

Moderní interiér stylové restaurace má kapacitu až 82 míst. Za příznivého počasí je připraveno příjemné posezení na venkovní terase s výhledem na přilehlé jezírko a park.
Ratměřice, Středočeský kraj

Samota Hojšín – ubytování na samotě v České Sibiři

Samotu Hojšín najdete mezi lesy, loukami a rybníky. Je tam jen ona a příroda. Její čisté, moderní a svobodné pojetí vás okouzlí. Novostavba s detaily původního statku nabízí ubytování až pro 52 lidí.
Neustupov, Středočeský kraj

Čapí hnízdo – rodinný resort pár minut od Prahy

Poblíž Prahy, v srdci malebné krajiny Benešovska, je pro vás připraven výjimečný resort mnoha možností pro rodiny, jednotlivce, firmy – nebo například milovníky, golfu, tenisu, rybaření či jízdy na koních.
Olbramovice, Středočeský kraj

Restaurace a galerie U Michala v Olbramovicích

Stálá expozice prací Jiřího Michálka v Restauraci a galerii "U Michala" v Olbramovicích. Precizně vyvedená dílka mnohdy připomenou Celníka Rousseaua. Restaurace s galerií se nachází asi 15 km za Benešovem směrem na Tábor v obci Olbramovice.
Olbramovice, Středočeský kraj

BioFarma Dolejší Mlýn

Malá rodinná farma v údolí řeky Blanice. Ráj na zemi, pro děti, zvířata a každého, kdo potřebuje pauzu.
Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Hostinec Fara

Hostinec Fara nabízí domácí kuchyni, kvalitní čepované pivo a ubytování v krásných apartmánech.
Postupice, Středočeský kraj

Ranch Jestřebice

Ranch Jestřebice je ideálním místem pro dovolenou i všechny možné akce.
Heřmaničky, Středočeský kraj

Restaurace U Matoušků

Vyhlášenou restauraci s klasickou domácí kuchyní najdete v centru Kondrace, hned naproti kostelu sv. Bartoloměje.
Kondrac, Středočeský kraj