!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Evropské minerální dny 2019 - Exkurze ve vápencovém lomu Čertovy schody

Evropské minerální dny 2019 - Exkurze ve vápencovém lomu Čertovy schody

Kdy 21. září 2019 Společenské akce
Velkolom Čertovy schody, Vápenka Čertovy schody a Muzeum Českého krasu v Berouně připravují v rámci akce Evropské minerální dny (20. – 22. 9. 2019) na sobotu 21. září 2019 již tradiční exkurzi do aktivních vápencových lomů Velkolomu Čertovy schody s prohlídkou rekultivace po ukončení těžby.
EXKURZE JE JIŽ PLNĚ OBSAZENA.

Účastníci se mohou těšit na ukázky těžební a dopravní techniky značky Caterpillar a jiných, které jsou používány v lomech a které budou tentokráte prezentovány v technických prostorách lomů. Stejně jako v roce 2017 budou přítomni pracovníci pyrotechnické služby Policie ČR, kteří seznámí účastníky se svojí prací a předvedou praktickou ukázku použití cvičné pyrotechniky. Nově budou přítomni i profesionální hasiči Hasičského záchranného sboru ČR (územní odbor Beroun), kteří umožní prohlídku hasičské techniky a prostředků používaných při hasebních zásazích, a především nejmenší účastníky seznámí se zásadami požární ochrany a prevence.

Součástí programu je i komentovaná prohlídka muzejních expozic a výstavy Muzea Českého krasu, p. o. vedená muzejními geology. Úvod proběhne ve venkovní expozici Geoparku Barrandien na téma pradávný příběh našeho kraje. Součástí prohlídky budou úkoly a hádanky i pro děti. Poznáme, jak z „obyčejných“ kamenů můžeme vyčíst zajímavosti z dávné minulosti našeho kraje staré stovky milionů let. Sami tak budete moci objevit příběh zapsaný v kamenech.

Po prohlídce geoparku se přesuneme do muzea, kde letos probíhá výstava Acháty a křemeny, věnovaná polodrahokamům našeho regionu a sopečné činnosti. Na úvod zhlédneme videa a animace k tématu sopky a následně si povíme vše o sopečné činnosti, která kdysi dávno probíhala i v našem regionu. Prohlédneme si také vlastní unikátní výstavu achátů a křemenů – pestrobarevných kamenů, které vznikly na Hořovicku a Berounsku právě v souvislosti s dávnou sopečnou činností.

Jako bonus si muzejní geologové připravili ukázky hledání zkamenělin. Předvedou, jak se zkameněliny vyklepávají z kamenů – tedy vlastně ze zkamenělého mořského dna. Program v muzeu i v lomu je vhodný i pro děti.

Po ukončení programu EMD budou účastníkům v Muzeu Českého krasu, p. o. až do 17. hodiny zpřístupněny stálé expozice muzea spolu s výstavou Acháty a křemeny – krása skrytá v kamenech či vyhlídka na město a okolí z ochozu Plzeňské brány.Účast na exkurzi je zdarma. Bezplatná doprava účastníků mezi Berounem a Koněprusy zajištěna. Exkurze pro veřejnost proběhne ve třech skupinách, sraz přihlášených účastníků jednotlivých skupin je v 8:15, v 9:00 a v 10:20 před Muzeem Českého krasu.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 v Berouně

Beroun, Střední Čechy
Vinotéka Tetín - Víno Hruška

Vinotéka Tetín - Víno Hruška

Tetín, Střední Čechy
Hotel Grand Beroun

Hotel Grand Beroun

Beroun, Střední Čechy
Hotel Maxim v Berouně

Hotel Maxim v Berouně

Beroun, Střední Čechy