Úvod > Aktuality > Exkurze do Čertových schodů nabídne prohlídku rekultivace po ukončení těžby

Exkurze do Čertových schodů nabídne prohlídku rekultivace po ukončení těžby

Vydáno 18. září 2019 Zážitky
Velkolom Čertovy schody, Vápenka Čertovy schody a Muzeum Českého krasu v Berouně připravují v 21. září 2019 již tradiční exkurzi do vápencových lomů Velkolomu Čertovy schody s prohlídkou rekultivace po ukončení těžby. V rámci akce Evropské minerální dny máte jedinečnou příležitost podívat se do aktivních vápencových lomů Velkolomu Čertovy schody. Kromě zajímavého výkladu o těžbě a její historii, rekultivaci a geologii se účastníci mohou těšit i na ukázku těžební a dopravní techniky používané v lomech a prezentované přímo na dně lomu.
Lom Čertovy schodyBezplatná exkurze pro veřejnost proběhne ve třech skupinách v sobotu 21. září. Ve skupině může být pouze 40 zájemců, proto doporučujeme včasnou rezervaci. Exkurze skupiny č. 1 začíná v 8.15 hod, exkurze skupiny č. 2. začíná v 9.00 hod a skupina č. 3 odchází na exkurzi v 10.20 hod. Sraz všech skupin je před Muzeem Českého krasu na Husově náměstí v Berouně.

Účastníci se mohou těšit na ukázky těžební a dopravní techniky značky Caterpillar a jiných, které jsou používány v lomech a které budou tentokráte prezentovány v technických prostorách lomů. Stejně jako v roce 2017 budou přítomni pracovníci pyrotechnické služby Policie ČR, kteří seznámí účastníky se svojí prací a předvedou praktickou ukázku použití cvičné pyrotechniky. Nově budou přítomni i profesionální hasiči Hasičského záchranného sboru ČR (územní odbor Beroun), kteří umožní prohlídku hasičské techniky a prostředků používaných při hasebních zásazích, a především nejmenší účastníky seznámí se zásadami požární ochrany a prevence. Součástí programu je i komentovaná prohlídka muzejních expozic a výstavy Muzea Českého krasu, p. o. vedená muzejními geology.

Po ukončení programu EMD budou účastníkům v Muzeu Českého krasu, p.o. až do 17. hodiny zpřístupněny stálé expozice muzea spolu s výstavou Acháty a křemeny – krása skrytá v kamenech či vyhlídka na město a okolí z ochozu Plzeňské brány.
Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Geopark Joachima Barranda rozprostírající se od západního okraje Prahy ku Berounu a ještě dále vás zve k výletům, na kterých poznáte něco víc, než tradiční Karlštejn či Koněpruské jeskyně. Na vybraných místech si zdarma vyzvedněte originální putovní knížku a nechte se unášet příběhem...

Přírodní rezervace Prokopské údolí - přírodní klenot Prahy

Přírodní rezervace Prokopské údolí - přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.