Úvod > Co chcete dělat? > Aksamitova brána v Českém krasu

Aksamitova brána v Českém krasu

Příroda
Zajímavý přírodní útvar se nachází na turistické značce nedaleko Koněpruských jeskyní, na vrchu zvaném Kotýz. Jedná se o zbytek vstupního portálu ještě v 19. století existující jeskyně. Její strop se propadl, vstup do dalších podzemním prostor zatarasil a zůstala jen tato brána.
Aksamitová brána je největší skalní brána Českého krasu. Jedná se o pozůstatek bývalé jeskyně, která zanikla propadnutím stropu. Stát zůstala pouze vstupní brána, která co do velikosti nemá na území Českého krasu konkurenci. Vztahují se k ní i zajímavé pověsti. Třeba o studentovi, který tu pronásledoval lišku a ocitl se přitom v podzemním bludišti, z něhož nemohl po několik hodin najít cestu zpátky.

Výběžek nad Suchomastským potokem je součástí přírodní rezervace Kotýz. Ten dostal své jméno podle thrácké bohyně Kotys, které kult sem přinesli Keltové. Ti zde prý chovali posvátné bělouše, jednoho z nich poslala s poselstvem později Libuše za Přemyslem. Pravěké hradiště je zde doloženo z doby bronzové.

Kousek od Aksamitové brány se nachází další brána - menší Jelínkův most. Obě "díry" ve vápencových skalách leží na západní ostrožně vrchu Zlatý kůň, v jehož nitru se nalézají Koněpruské jeskyně.

Aksamitovu bránu naleznete nedaleko obce Králův Dvůr v okrese Beroun. Z části Králova Dvora, která se nazývá Popovice (kde je i železniční zastávka), se vydejte po žluté turistické značce, která vás dovede nejdříve ke Koukolově hoře a dále následujte naučnou stezku Koukolova hora - Kotýz. K Aksamitové bráně se dostanete po vystoupání prudkého kopce.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 v Berouně

Beroun, Střední Čechy
Vinotéka Tetín - Víno Hruška

Vinotéka Tetín - Víno Hruška

Tetín, Střední Čechy
Hotel Grand Beroun

Hotel Grand Beroun

Beroun, Střední Čechy
Black Dog

Black Dog

Beroun, Střední Čechy