!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Synagoga v Polici u Jemnice
Památky

Synagoga v Polici u Jemnice

Synagoga v Polici u Jemnice je jediná svého druhu ve střední Evropě. Svatostánek střihu venkovského baroka ukrýval uvnitř interiér v exotickém maurském stylu. V průběhu let sloužila synagoga nejen jako místo modliteb, ale též jako tělocvična.
Nejstarší písemný doklad o synagoze pochází z roku 1671. V roce 1728 byly však židovské rodiny nuceně přestěhovány z domů při návsi do nově postaveného ghetta. Tak vznikla židovská čtvrť v ulici Židovská jižně pod zámkem, dnes cenný urbanistický soubor. Většina z 26 domů plánovitě vystavěných podél ulice zůstala zachována, mezi objekty se mino jiné dochovala pálenice čp. 138 a špitál s lázní v čp. 128.

Synagoga v dolní části Židovské ulice byla postavena v letech 1758–1759 v prostém venkovském barokním slohu, ale po roce 1917 byla adaptována na tělocvičnu. Až roku 2020 se podařila její renovace pro muzejní účely. Expozice ukazuje životě židů na venkově.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 1. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí