Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Den české historie v Křivsoudově
Historické a vojenské akce

Den české historie v Křivsoudově

Vojenské historické kluby z Čech, Moravy a Slovenska vám v akčních bojových ukázkách předvedou střípky z naší historie. Uvidíte, co se dělo 15. března 1939 v českých zemích, kdy je okupovala německá armáda. Připomenete si 75. výročí vylodění v Normandii či 100 let od války s Maďary.
Centrum české historie pořádá 24. srpna 2019 od 10 do 19 hodin v Křivsoudově další ročník Dne české historie. V bohatém programu si najdou zajímavou aktivitu všechny generace.

Vojenský historický klub Carnivora a KVH a strelecký klub Hodošík předvedou ukázku bojů v Maďarsko-československé válce z roku 1919. Maďarsko-československá válka, též válka o Slovensko (maďarsky északi hadjárat) byl válečný konflikt mezi Československem na jedné straně a Maďarskou republikou na straně druhé, probíhající v rámci širšího střetu, zahrnujícího i boj o Sedmihradsko a Podkarpatskou Rus. Trvala od roku 1918 až do srpna 1919.

KVH Tommy představí dobový tábor s výstavkou výstroje a výzbroje na téma britská pěchota v Normandii. Přiveze dobovou techniku, například Chevrolet C15 a Jeep Willys MB. Spolu s ním dorazí od jejich partnerů také unikátní Mortar Carrier a Brenn Carrier! Vypadá to, že tyhle dva stroje se spolu ještě v Česku nepotkaly – a k tomu tu svedou úžasnou bitvu! Můžete se těšit také na ukázky výcviku s britským 3" minometem a mnoho dalšího.

Veteran Car Club Sturm spolu se svými kolegy z KVH West, KVH Elbe, KVH VVP Milovice a KVH Wurm představí dobový tábor Wehrmachtu, SS a Luftwaffe. Zhlédnete výstavku německé dobové techniky, uniforem, výstroje a výzbroje. Čeká vás komentovaná prohlídka uniforem všech složek a komentovaná prohlídka uniforem a příslušenství německých výsadkářů. Spolu s KVH Tommy se kluby aktivně zapojí do bojových ukázek. První bude připomínka okupace českých zemí v roce 1939 a druhou bude bojová ukázka z vylodění v Normandii v roce 1944.

Vánoční koncert v kostele sv. Víta v Zahrádce

Spolek řátelé Zahrádky, Národní památkový ústav a skupina Diogenes zvou na předvánoční koncert v kostele sv. Víta v Zahrádce.
Horní Paseka, Kraj Vysočina

Předvánoční jarmark ve Zručském dvoře

Zveme vás do areálu Zručského dvora na tradiční Předvánoční jarmark.
Zruč nad Sázavou, Středočeský kraj

Adventní víkend v želivském klášteře

Během víkendu se můžete těšit na bohatý doprovodný program.
Želiv, Kraj Vysočina

Čerti na Trčkově hradě

Tradiční akce je zpět!
Želiv, Kraj Vysočina

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.
Čechtice, Středočeský kraj

Hitlerův most – nedokončený most ze 2. světové války u obce Borovsko

Nikdy nedokončený most u obce Borovsko téměř zatopila Želivka. Dálniční trasa se zde začala budovat roku 1939 stavební firmou J. Domanský z Prahy. K uvedení do provozu však nedošlo a o dvacet let později musela být trasa pozměněna kvůli napuštění přehrady Švihov řekou Želivkou.
Bernartice, Středočeský kraj

Rozhledna Kalamajka na Javornické hůře

Na Javornické hůře u Javorníku na Benešovsku stála od roku 1931 dřevěná rozhledna, která se zřítila v roce 1956. Roku 2021 zde byla postavena rozhledna nová podle projektu Petra Myslivce. Dřevěná stavba na železobetonové podezdívce je vysoká 26 metrů a přístupná po celý rok.
Javorník, Středočeský kraj

Kaple sv. Huberta u Vyklantic

Moderní kaple byla vysvěcena v srpnu 2018. Kaplička svatého Huberta stojí v krásném prostředí petrovských lesů u Vyklantic na Vysočině.
Vyklantice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecké ubytování na zámku Čechtice – zámek je do odvolání uzavřen

Zrekonstruované barokní venkovské panské sídlo na Vlašimsku je místo s podmanivou atmosférou. Nabízí stylové ubytování v komorním prostředí uzavřeného nádvoří, je plně vybaveno pro seminární účely, soukromé oslavy i svatby. Je to ideální místo na víkendový odpočinkový pobyt i rodinnou dovolenou.
Čechtice, Středočeský kraj

Rodinný pivovar Švihov u Želivky

Kousek od Lokte najdete Rodinný pivovar Švihov. Anna a Martijn přebudovali rozpadlý statek a je to krása. Martijn vaří pivo podle starých holandských a belgických receptur. Přijeďte si poslechnout příběh o tom, jak vznikl za časů korony nový česko-holandský minipivovar u Želivky.
Loket, Středočeský kraj

Klokočkův mlýn – odpočinek pod bájnou horou Blaník

Klokočkův mlýn leží na samotě pod bájnou horou Blaník. Místo je jako stvořené pro manažerská setkání, tak i pro zdokonalování produktivních týmů v rámci školení a teambuildingových akcí.
Načeradec, Středočeský kraj

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.
Želiv, Kraj Vysočina