!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hitlerův most - nedokončený most ze 2. světové války u obce Borovsko
Památky

Hitlerův most - nedokončený most ze 2. světové války u obce Borovsko

Nikdy nedokončený most u obce Borovsko téměř zatopila Želivka. Dálniční trasa se zde začala budovat roku 1939 stavební firmou J. Domanský z Prahy. K uvedení do provozu však nedošlo a o dvacet let později musela být trasa pozměněna kvůli napuštění přehrady Švihov řekou Želivkou.
Stavba mostu u Borovska byla zahájena v červenci roku 1939 pražskou stavební firmou J. Domanský, jako součást zamýšlené dálnice Praha - Brno. Železobetonový oblouk s rozpětím 100 m a šířkou mostovky 22 m měl překlenout Sedlický potok. Práce pokračovaly až do roku 1942, kdy byly zastaveny kvůli nedostatku materiálu, a dalšího pokračování se stavba dočkala až po válce v letech 1945 - 1950. Most byl v prosinci roku 1952 zkolaudován, ale provozu se nikdy nedočkal.

V pozdějších letech bylo sice rozhodnuto o výstavbě dálnice D1, ale také o stavbě vodní nádrže Švihov na Želivce, která je dnes zásobárnou pitné vody pro Prahu. Tím všechny plány na využití mostu skončily. Stavba zůstala opuštěna a téměř zatopena vodou přehrady. Nedaleko se pak nalézá dostavěný, ale rovněž neužívaný dálniční most u Hulic.

Most se dnes nachází v 1. ochranném pásmu a tím je veřejnosti nepřístupný.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 3. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pivovar Švihov u Želivky

Rodinný pivovar Švihov u Želivky

Loket, Střední Čechy
Kavárna Hellas Zručský dvůr

Kavárna Hellas Zručský dvůr

Zruč nad Sázavou, Střední Čechy
Zámecké ubytování na zámku Čechtice

Zámecké ubytování na zámku Čechtice

Čechtice, Střední Čechy
Kemp Pod Mostem v Kácově

Kemp Pod Mostem v Kácově

Kácov, Střední Čechy