Lysice

Lysice leží kousek stranou od spojnice Brna s Letovicemi, pod východními výběžky Českomoravské vrchoviny. Jezdí se sem hlavně kvůli renesančnímu zámku se skutečně ojedinělou zámeckou zahradou, v okolí však objevíte spoustu dalších zajímavých míst.

Co musíte vidět v Lysicích

Ačkoli kostel sv. Petra a Pavla patří mezi nejstarší v okolí, hlavní pozornost přitahuje zámek Lysice, původně vodní tvrz, přeměněná na renesanční zámek. Bohatě zařízené interiéry vám představí životní styl hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic. Můžete také navštívit salu terrenu a zámeckou zahradu se zastřešenou empírovou promenádní kolonádou, která měří celkem 120 metrů. Součásti prohlídky zahrady je také návštěva oranžerie a zámeckého zahradnictví z druhé poloviny 19. století.
 

Žena tří staletí

Jedna ze stálých výstav na lysickém zámku mapuje osudy rakouské spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach (1830–1916), rozené hraběnky Dubské. Většina jejích povídek a próz z venkovského prostředí se odehrává na Moravě, uvidíte například soupravu jejích psacích per, portréty a fotografie včetně vyobrazení její pracovny ve Vídni či jejího rodiště a místa, kam se vracela celý život, zámku ve Zdislavicích na Kroměřížsku. Právě v tamní rodinné hrobce hrabat Dubských byla dle svého přání pochována.
 

Obora, hrad, mlýn a příležitost pro rybáře

Na rozdíl od zámecké zahrady je celoročně přístupná lysická obora, založená v 17. století, atraktivní místo procházek a výletů. Okraj obory lemuje červená značka, která kolem koupaliště vede ke zříceninám hradu Rychvald. V nedalekých Býkovicích objevíte mlynářské muzeum Porčův mlýn, kde se dozvíte, jak se mlelo obilí za starých časů. Přímo ve mlýně se můžete také ubytovat a usínat za příjemného klapotu mlýnského kola, pro rybáře tu nachystali speciální rybářské programy.
Zobrazit celý popis

Aktuality z města

Na zámku v Lysicích se mimořádně otevře zrestaurovaná sala terrena, oranžerie a zámecké zahradnictví
17. duben 2019 9:20

Na zámku v Lysicích se mimořádně otevře zrestaurovaná sala terrena, oranžerie a zámecké zahradnictví

Lysice
Půvabnou výstavu Jaro na lysickém zámku v krajce můžete zhlédnout na zámku v Lysicích. Výstava jarních a velikonočních aranžmá tentokrát v duchu vzdušné krajky je přístupná od 13. do 22. dubna 2019. V sobotu 13. 4. 2019 v rámci Mezinárodního dne památek bude mimořádně končit prohlídka trasy I. v právě zrestaurované sala terreně. V neděli 21. 4. a v pondělí 22. 4. budou navíc mimořádně otevřeny skleníky a oranžerie zámeckého zahradnictví.