ÚvodAktualityVydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu
Památky

Vydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu

  • 3. července 2022
Poznejte labyrint chodeb, sklepů a studní, který byl pod městem Plzní budován od 13. století. Prohlídkový okruh Plzeňským podzemím nabízí nevšední procházku historickým jádrem města Plzeň. Podzemní prostory od středověku sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během nepokojů. Okruh podzemím je dlouhý asi 800 metrů a prochází v hloubce 9 až 12 metrů pod historickým centrem Plzně.
Plzeňské historické podzemíLabyrint Plzeňského historického podzemí byl pod centrem města budován již od 13. století a je neodmyslitelně spojen s historií i současností Plzně. Dozvíte se, jak podzemí vznikalo, a poznáte rozmanitost jeho využití. Díky exponátům a vystaveným nálezům proniknete i do historie města a každodenního života středověkých obyvatel města.

Prohlídková trasa začíná v lednici, která byla součástí systému sklepů právovarečných domů. Odtud voda z tajícího ledu stékala do spilek a ležáckých sklepů. Během prohlídky spatří návštěvníci 20 studní a jímek, které sloužily jako důležitý zdroj vody, či vodárenskou věž z 16. století – nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách. A na závěr vás čeká příjemné zpestření v podobě „pivenky“, kterou můžete směnit za 0,3 l piva Pilsner Urquell v restauracích Na Spilce, U Salzmannů nebo v šenku Na Parkánu.
 

Za historií piva zajděte do muzea – letos zde slaví 180. výročí pivovaru Plzeňský Prazdroj!

Pivovarské muzeumPokud vás zajímá, z čeho se v minulosti pilo pivo a jak se připíjelo na zdraví nenechte si ujít prohlídku Pivovarského muzea, které odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých. Expozice vás zavede starověku, kdy se pivo pilo rákosem, do středověkých sklepů právovárečného domu z 15. století i autentické pivnice z počátku 20. století. Určitě vás překvapí nejmenší džbánek na světě měřící 1 cm nebo obří korbel ze Sibiře. Milovníky techniky potěší modelem varny parního pivovaru, který je evropskou technickou zvláštností a je schopný produkovat třicet litrů piva v jedné várce. Plzeňské podzemí je otevřeno v únoru od pondělí do neděle, prohlídky v češtině se konají v 11:00, 14:00, 15:20 a 16:40 hodin. Pivovarské muzeum je otevřeno denně od 10 do 18 hodin. Vstup do podzemí je z budovy muzea (Veleslavínova ulice č. 6). Vstupné do podzemí stojí 50 korun, do muzea 100 Kč.

výstava pilsner urquellOd 24. 6. 2022 do 24. 2. 2023 máte jedinečnou možnost vidět v rámci vstupenky do Pivovarského muzea také výstavu věnovanou 180. výročí pivovaru Plzeňský Prazdroj! Ve vystavených exponátech i četných obrazových dokumentech je zachycen příběh od počátku společných projektů plzeňských právovárečných měšťanů po současnost. K vidění bude i sbírka luxusních reprezentačních předmětů, jako jsou například originální křišťálové pivní poháry, aukční lahve Pilsner Urquell či vzácné dary určené pro papeže v rámci obnovené tradice Velikonočního piva v roce 2011. Hlavní výstava je k vidění v Pivovarském muzeu. Druhou část výstavy bude možné spatřit od 4. 7.do 28. 7. 2022 před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.
Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem Památky

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 13. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.

Pivovarské muzeum v Plzni Kultura

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Další aktuality

Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu

První květnový víkend, konkrétně v sobotu 4. května 2024, zahájí šumavské horské středisko – Ski&Bike Špičák, letošní letní sezonu. Jako každoročně musí respektovat podmínky ochrany zdejší přírody (areál leží v CHKO Šumava), takže až do soboty 15. června se budou jeho brány otevírat jen o víkendech s jednou středeční výjimkou, a to 8. května 2024, kdy je státní svátek. Každodenní provoz pak zahájí od půlky června do půlky září.
Zážitky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na sobotu 4. května 2024 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
Památky, Plzeňský kraj

Slavnosti svobody 2024 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

První květnový víkend si bude Plzeň opět připomínat osvobození americkou armádou. Právě květnovým osvobozením Československa roku 1945 skončila druhá světová válka pro celou Evropu. Zatímco většina České republiky byla osvobozena sovětskou armádou, jihozápadní Čechy spolu s Plzní byly vyproštěny ze spárů tehdejšího nacistického Německa 3. americkou armádou generála George Pattona. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to od 3. do 6. května 2024.
Zážitky, Plzeňský kraj

Zpět do Plzně 19. století: Národopisné muzeum zve do nových expozic

Po více než třech letech se v úterý 30. dubna 2024 otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, na náměstí Republiky. A jeho návštěa stojí za to – expozice ve dvou historických domech vás doslova vtáhne do 19. století. Nahlédnete do městského života v Plzni v letech 1830 – 1900, porovnáte jej s venkovem a nejen ženy ocení unikátní sbírku lidového a městského oblečení. Nově je v muzeu otevřen o také Centrum experimentální etnologie.
Kultura, Plzeňský kraj

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Památky, Plzeňský kraj

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Letní sporty, Plzeňský kraj

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Zážitky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Zážitky, Plzeňský kraj