Úvod > Aktuality > Vydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu

Vydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu

Vydáno 7. února 2018 Památky
Chtěli byste nějaký pěkný tip na výlet i v tomto sychravém zimním počasí? Pak se určitě vydejte do plzeňského podzemí, které se od února opět otevírá návštěvníkům! Prohlídkový okruh chodeb, sklepů a studní nabízí nevšední procházku historickým jádrem města Plzeň. Podzemní prostory už od 13. století sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během dob nepokojů. Až si prohlédnete podzemí můžete pokračovat do Pivovarského muzea na nejmenší džbánek na světě, pivovarskou laboratoř či gotickou sladovnu. Nechybí ani ochutnávka 0,3 l piva Pilsner Urquell (pro starší 18 let).
Plzeňské historické podzemíPlzeňské historické podzemí bylo pod plzeňským centrem budováno již od 14. století a je neodmyslitelně spojeno s historií i současností města Plzně. Prohlídková trasa začíná v lednici, která byla součástí systému sklepů právovarečných domů. Odtud voda z tajícího ledu stékala do spilek a ležáckých sklepů. Během prohlídky spatří návštěvníci 20 studní a jímek, které sloužily jako důležitý zdroj vody, či vodárenskou věž z 16. století – nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách. A na závěr vás čeká příjemné zpestření v podobě „pivenky“, kterou můžete směnit za 0,3 l piva Pilsner Urquell v restauracích Na Spilce, U Salzmannů nebo v šenku Na Parkánu.

Pivovarské muzeumPokud vás zajímá, z čeho se v minulosti pilo pivo a jak se připíjelo na zdraví nenechte si ujít prohlídku Pivovarského muzea, které odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých. Expozice vás zavede starověku, kdy se pivo pilo rákosem, do středověkých sklepů právovárečného domu z 15. století i autentické pivnice z počátku 20. století. Určitě vás překvapí nejmenší džbánek na světě měřící 1 cm nebo obří korbel ze Sibiře. Milovníky techniky potěší modelem varny parního pivovaru, který je evropskou technickou zvláštností a je schopný produkovat třicet litrů piva v jedné várce. Kromě zajímavé expozice čeká návštěvníky i bohatý doprovodný program - již 24. února se můžete těšit na kreativní dílny. V prostorách historické Valečky si vyrobíte drobnosti, které potěší vás, nebo jimi obdarujete vaše blízké.

Plzeňské podzemí je otevřeno v únoru od pondělí do neděle, prohlídky v češtině se konají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Pivovarské muzeum je otevřeno denně od 10 do 18 hodin. Vstup do podzemí je z budovy muzea (Veleslavínova ulice č. 6). Vstupné do podzemí stojí 120 korun, do muzea 90 Kč. Pokud se chystáte do podzemí i muzea bude vám poskytnuta na vstupném sleva 25%, objekty je třeba navštívit v jeden den.
Plzeňské historické podzemí - poznejte život pod městem

Plzeňské historické podzemí - poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 14. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.

Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Adventní dílny v Pivovarském muzeu v Plzni

Adventní dílny v Pivovarském muzeu v Plzni

Vánoce už klepou na dveře a tak přijďte zahájit první adventní týden do Pivovarského muzea v Plzni, kde pro vás v sobotu 1. prosince od 10 hodin chystáme vánoční kreativní dílny.