Úvod > Aktuality > Vydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu

Vydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu

Vydáno 19. února 2019 Památky
Plzeňské podzemí se od února opět otevřelo návštěvníkům! Prohlídkový okruh chodeb, sklepů a studní nabízí nevšední procházku historickým jádrem města Plzeň. Podzemní prostory už od 13. století sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během dob nepokojů. Jestliže se sem vydáte s dětmi, přijďte v sobotu 23. února, kdy se prostorech historické Valečky budou konat zimní dílny, tentokrát ve znamení ptáčků.
Ptačí budkaProhloubit lásku k přírodě, spojit příjemné s užitečným a dopřát sobě i dětem radost ze společného tvoření – to vše v jeden den a na jednom místě. V sobotu 23. února od 10 do 15 hodin během Zimních kreativních dílen v Pivovarském muzeu v Plzni. Oblíbená akce se tradičně koná v autentických prostorech historické Valečky. Na programu je výroba funkční dřevěné budky, bezpečného příbytku pro ptačí rodinku, kterou můžete pověsit na vhodném místě na zahradě nebo třeba v blízkém parku. Ze dřeva se bude vlastnoručně vytvářet také závěsný ptáček nebo srdíčko – originální dárek či ozdoba pokoje. Vstupné na dílny je 50 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.

Plzeňské historické podzemíTvoření v dílničce můžete spojit se samotnou prohlídkou Plzeňského historického podzemí, které bylo pod plzeňským centrem budováno již od 14. století a je neodmyslitelně spojeno s historií i současností města Plzně. Prohlídková trasa začíná v lednici, která byla součástí systému sklepů právovarečných domů. Odtud voda z tajícího ledu stékala do spilek a ležáckých sklepů. Během prohlídky spatří návštěvníci 20 studní a jímek, které sloužily jako důležitý zdroj vody, či vodárenskou věž z 16. století – nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách. A na závěr vás čeká příjemné zpestření v podobě „pivenky“, kterou můžete směnit za 0,3 l piva Pilsner Urquell v restauracích Na Spilce, U Salzmannů nebo v šenku Na Parkánu.
 

Za historií piva zajděte do muzea

Pivovarské muzeumPokud vás zajímá, z čeho se v minulosti pilo pivo a jak se připíjelo na zdraví nenechte si ujít prohlídku Pivovarského muzea, které odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých. Expozice vás zavede starověku, kdy se pivo pilo rákosem, do středověkých sklepů právovárečného domu z 15. století i autentické pivnice z počátku 20. století. Určitě vás překvapí nejmenší džbánek na světě měřící 1 cm nebo obří korbel ze Sibiře. Milovníky techniky potěší modelem varny parního pivovaru, který je evropskou technickou zvláštností a je schopný produkovat třicet litrů piva v jedné várce.

Plzeňské podzemí je otevřeno v únoru od pondělí do neděle, prohlídky v češtině se konají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Pivovarské muzeum je otevřeno denně od 10 do 18 hodin. Vstup do podzemí je z budovy muzea (Veleslavínova ulice č. 6). Vstupné do podzemí stojí 120 korun, do muzea 80 Kč. Pokud se chystáte do podzemí i muzea bude vám poskytnuta na vstupném sleva 25%, objekty je třeba navštívit v jeden den.
Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Plzeňské historické podzemí - poznejte život pod městem

Plzeňské historické podzemí - poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 14. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.