Úvod > Aktuality > Skleník na Pražském hradě bude od pátku mimořádně přístupný

Skleník na Pražském hradě bude od pátku mimořádně přístupný

Vydáno 14. března 2018 Zážitky
Od 16. do 25. března 2018 můžete mimořádně navštívit jindy nepřístupný empírový pěstební skleník na Pražském hradě! Koná se zde totiž výstava Předjaří v Královské zahradě 2018 - Květiny, tapiserie a gobelíny. Výstava potěší každého, kdo ocení spojení krásy a poznání, a chce přijít do Královské zahrady Pražského hradu v čase, kdy příroda ještě spí zimním spánkem.

Předjaří v Královské zahraděJiž šestý ročník výstavy Předjaří v Královské zahradě u příležitosti stého výročí vzniku samostatné republiky bude věnována péči státu o umělecké sbírky Pražského hradu na příkladu osudu tapisérií a gobelínů, jejich restaurování a využití ve výzdobě společenských prostorů. Ojedinělé spojení tkaných obrazů a přirychlených květin jistě vyvolá efemérní prožitky v každém z návštěvníků této oblíbené akce.

Na výstavě uvidíte tisícovku kvetoucích jarních rostlin připravených k výsadbám. Tvoří je záplava modřenců, narcisů, hyacintů, hvězdníků aj. K vidění jsou i výsevy a rostliny pro výsadby v zahradách. Květiny, které zde zahradníci vypěstují, zdobí vedle zahrad i hradní sály a salónky při státních návštěvách.
 

Informace ke vstupu na výstavu

Vstup na výstavu Předjaří bude z ulice U Prašného mostu brankou ve Lvím dvoře, tedy z místa před hlavním stanovištěm bezpečnostních kontrol. Návštěvníci výstavy budou kontrolováni namátkově. Standardní kontrolou projdou návštěvníci s většími zavazadly. Kvůli zajištění plynulosti provozu a zabránění případným nedorozuměním proto návštěvníky žádáme, aby větší zavazadla do areálu Hradu nepřinášeli.

Skleník bude otevřen denně od 10 do 17:30 hodin. Poslední vstup je možný v 17 hodin. Vstupné je 20 korun.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Předjaří na Pražském hradě: Proměny Královské zahrady

Předjaří na Pražském hradě: Proměny Královské zahrady

Od pátku 1. do neděle 10. března 2019 se uskuteční již sedmá výstava Předjaří na Pražském hradě. Jejím tématem je minulost a přítomnost Královské zahrady, tedy výstava po způsobu o zahradě na zahradě.

Další aktuality