Úvod > Aktuality > Poznejte vysočanskou Pragovku: bývalá továrna se mění ve čtvrť pro umělce

Poznejte vysočanskou Pragovku: bývalá továrna se mění ve čtvrť pro umělce

Vydáno 13. února 2019 Kultura
Areál bývalých továrních hal světoznámé firmy Praga v Praze-Vysočanech se mění v centrum Pragovka Art District, uměleckou čtvrť s industriálním nádechem. Unikátní prostor už nyní slouží jako inspirativní místo a ateliéry pro umělce, pořádají se tu výstavy, koncerty a další kulturní akce. A bude se měnit ještě víc!
Víte, která stanice pražského metra je dnes z celé sítě nejméně vytížená? Kolbenova, denně ji využijí jen asi čtyři tisíce lidí. Dnes se zdá, že projektanti trasy B byli vševědoucí: areál Pragovka Art District je totiž jen pár desítek metrů daleko. A nemění se jen Pragovka, ale i další tovární areály ve Vysočanech, takže Kolbenova časem předá titul nejméně využívané stanice jinému koutu Prahy.
 

Pragovka: montovací linka na radost

Umělci a tvůrci z různých oblastí – od malířů a sochařů přes fotografy, módní návrháře a designéry až po nábytkáře a čalouníky – objevili Pragovku už před lety. Jako ateliéry a výstavní prostory využívají bývalou administrativní budovu E, přímo u vstupu do areálu z Kolbenovy ulice.

Umělecké galerie v Pragovce nabízejí přehlídky současného nekomerčního výtvarného umění. The White Room slouží jako galerie místních umělců, Pragovka Gallery pak hostí výstavy absolventů a studentů uměleckých škol a začínajících umělců z domova i zahraničí. K dispozici je také kavárna; sama se označuje jako kofeinová tankovací stanice, centrální osvěžovna komplexu Pragovka a montovací linka na radost. Nabídku doplňuje Permanent Beer Fest s 12 až 15 druhy piva na čepu a gastro specialitami z celého světa, kde se pořádají Beer pairing večery, přednášky, workshopy, výstavy i trhy. Fandové skateboardingu najdou v hale 22 krytý skatepark Red Bull MaxSpace; kompletně ho navrhnul Max Habanec, jeden z nejlepších světových skateboardistů.
 

Pojďte do Pragovky na výstavu

Pragovce se pořád něco děje. V úterý 19. února končí tři akce: výstava Aleše Nováka Postbarokní folklór aneb Jak zmarnivět funkcionalismus, autorská výstava Viktor Dedek, Jan Boháč: Napadení kancem: první z dílů eurostředověké ságy a výstava Beuys don't cry, kde autoři Andrea Mikysková, Ivana Pavlíčková a Patrik Kriššák pracují se zvláštní, změněnou a nepravděpodobnou realitou. Souběžně probíhá skupinová výstava Nikdy to nebylo, pořád to je, zabývající se tématem utopie.

Ve středu 20. února začne výstava Veroniky Přikrylové Patrik (končí v úterý 5. března) a od úterý 26. února se můžete přijít podívat na výstavu A Girl Named Sandoz, projekt Ley Petříkové, který vychází z probíhajícího výzkumu, zaměřeného na změněné stavy vědomí v umění v kontextu filmových archivů farmaceutické společnosti Sandoz. Výstava končí 26. března.
 

Muzeum Pragovek a velké plány

Velké změny Pragovku teprve čekají: v následujících letech se promění v uměleckou čtvrť s industriálním nádechem, která by si měla zachovat značnou část své atmosféry. Zajímavé využití čeká halu s číslem 20, kde by měla být vystavena unikátní sbírka vozů značky Praga sběratele Emila Příhody. Mezi několika desítkami automobilů, které se přímo v Pragovce vyráběly, objevíte například služební vůz T. G. Masaryka, nejstarší městské taxi či reklamní auto na bonbony Hašlerky.

Novinkou bude také široký bulvár, který povede středem tovární čtvrtě, po nové lávce překoná říčku Rokytku a spojí Kolbenovu s Poděbradskou ulicí. Rokytku, jednu z mnoha pražských říček a přítoků Vltavy, lemuje naučná stezka a cyklostezka, spojující pražské části Vysočany a Hrdlořezy, kousek od Pragovky vede souběžně s ní fitness trasa, vybavená řadou cvičebních prvků.
 

Víte, že…?

  • Historie Pragovky sahá do roku 1907. V té době byste počet automobilů v celé Praze spočítali na prstech obou rukou.
  • Značka Praga vznikla na konci roku 1909 a první vozy opustily továrnu na konci téhož roku. Auta se tehdy vyráběla jen po několika kusech a za první dva roky existence firmy se jich prodalo jen patnáct.
  • Zlatá léta pro Pragovku přišla za první republiky; automobilka zavedla spoustu novinek a kromě prodejních úspěchů zaznamenala řadu ocenění v mezinárodních sportovních soutěžích.
  • Po skončení druhé světové války se Praga přestěhovala do areálu ve Vysočanech, kde původně nacisté vyráběli letadla Junkers. Po znárodnění byla zařazena pod ČKD a vyráběla nákladní a vojenské vozy. Dodnes se nezapomnělo na nákladní vůz V3S, přezdívaný „vejtřaska“, symbol nezničitelnosti.
  • K výrobě automobilů a motocyklů se Pragovka vrátila po sametové revoluci, ale nepodařilo se jí prosadit na trhu a v roce 2004 ukončila výrobu. Značka Praga ale ze světa nezmizela, vlastní ji společnost Praga Export, která se orientuje na závodní a sportovní vozy.
Automuzeum Praga - třetí největší značková sbírka na světě

Automuzeum Praga - třetí největší značková sbírka na světě

Z technických důvodů je Automuzeum Praga ve Zbuzanech do odvolání uzavřené. Nové prostory se pro Pragovky chystají v pražských Vysočanech, v areálu bývalé továrny Pragovka.

Forbidden Taste – první pop-up restaurace v Praze

Forbidden Taste – první pop-up restaurace v Praze

Galerie, obchod, sklep nebo hangár. I na takovýchto místech se může konat jedinečný gastronomický zážitek. Forbidden Taste je první pop-up restaurace v Praze a lokalita, kde milovníci dobrého jídla zasednou ke stolům tentokrát, stejně jako menu, zůstanou utajeny až do posledního okamžiku.

Umělecké centrum Pragovka Art District

Umělecké centrum Pragovka Art District

Nově vznikajíco kulturní centrum Pragovka Art District v pražských Vysočanech. Od léta 2016 se Pragovka, ukrývající přes 40 uměleckých ateliérů, otevírá světu.