Úvod > Co chcete dělat? > Automuzeum Praga – třetí největší značková sbírka na světě
Zážitky

Automuzeum Praga – třetí největší značková sbírka na světě

Z technických důvodů je Automuzeum Praga ve Zbuzanech do odvolání uzavřené. Nové prostory se pro Pragovky chystají v pražských Vysočanech, v areálu bývalé továrny Pragovka.

Automuzeum Praga je uváděno ve všech seznamech světových muzeí a je hodnoceno kulturní komisí UNESCO jako třetí největší značková sbírka na světě, která svým rozsahem překračuje rámec České republiky a je obrazem naší slavné historie, kterou se tímto podařilo uchovat pro další generace.

Automuzeum Praga bylo založeno v roce 1957. Hlavním cílem založení muzea bylo zmapování naší největší automobilky a vlastně tím i historie českého automobilového průmyslu, který ve své době patřil k evropské špičce. Návštěvníci zde mohou vidět přes 70 automobilů s rokem výroby od 1908 do roku 1985. Sbírka zahrnuje vozidla osobní, nákladní, dodávková, autobusy, traktory, vojenské speciály, kropící vozy a v neposlední řadě i vozy sanitní a pohřební.

Mezi nejzajímavější vozy patří například prezidentský vůz Praga Grand, který jako služební automobil využíval prezident T. G. Masaryk, dále automobil Praga Golden, který patřil do soukromého vlastnictví prezidenta E. Beneše, automobil Praga Lady Lídy Baarové či reklamní vůz Hašlerka a mnoho dalších. Pro veřejnost bylo muzeum otevřeno v roce 2000 v rámci projektu „Praha, evropské město kultury 2000“.
 

Muzeum automobilů Praga v pražských Vysočanech

Praze Vysočanech se do prostor bývalé továrny Pragovka plánuje přestěhovat automobilové muzeum, ve kterém budou vystaveny vozy této značky ze sbírky Emila Příhody. Muzeum v bývalé hale číslo 20 areálu Pragovky by se mělo stát součástí pražského ArtDistrictu Pragovka a měly by se tam konat kulturní a společenské akce.

Ve sbírce by měly být k vidění vozidla nákladní, osobní, dodávková, autobusy, traktory, sanitní a vojenské speciály. Mezi nimi by měly být i modely vozů, které využívala československá vláda v období prezidenta T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a řada českých prominentů v čele s herečkou Lídou Baarovou nebo rodinou porevolučního prezidenta Václava Havla.

Aktivity v okolí

Včelí lázně v Ořechu u Prahy

Včelí lázně v Ořechu u Prahy

Ořech, Středočeský kraj
Lanové centrum Ořech

Lanové centrum Ořech

Ořech, Středočeský kraj
Adventure golf v Ořechu

Adventure golf v Ořechu

Ořech, Středočeský kraj