Úvod > Aktuality > Navštivte moravské hrady a zámky otevřené po celý rok

Navštivte moravské hrady a zámky otevřené po celý rok

Vydáno 1. listopadu 2018 Památky
Chtěli byste vyrazit na hrad nebo zámek také v zimní sezóně, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno? Nechte se inspirovat našimi tipy! Kudy z nudy pro vás vybralo několik památek na Vysočině a Moravě otevřených celoročně, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si tak nevšední prohlídku v zimní sezóně.

Hrad Špilberk - brněnská klasika

Hrad ŠpilberkHrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Sedm stálých expozic o historii moravské metropole, včetně proslulých Kasemat.

Určitě vás ale nadchnou i expozice umění a architektury. Všechny si můžete vychutnat také v zimním období, kdy je pevnost otevřena denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.


Zámek v Lednici i ve Valticích

Zámek LedniceProslulý Lednicko-valtický areál neusíná ani v zimní sezóně. Navštívit můžete zimní trasu zámku Lednice. Zdejší zámek je již třetí sezonu otevřen k běžným prohlídkám i během zimních měsíců. Ti, kteří rádi obdivují zámecké interiéry mohou přijít od listopadu do prosince a od února do března vždy o víkendech od 10 do 16 hodin na zámek a projít si první prohlídkovou trasu. Ta se skládá z reprezentačních sálů v přízemí, které sloužily k pořádání společenských akcí, plesů a bálů. Přes zimu bývá otevřený i okrasný skleník s expozicí exotických rostlin, který nechali v polovině 19. století vybudovat Lichtenštejnové.

Divadlo ValticeZimní prohlídky na zámku Valtice se konají až od února 2019, půjde o prohlídky zámeckého divadla. V listopadu od 1. 11. do 2. 12. ještě zůstává otevřená běžná první prohlídková trasa, a to vždy o víkendu od 10:00 do 14:00 hodin. Projdete apartmánem kněžny i vládnoucího knížete, seznámíte se s komnatami, ve kterých pobýval císař František Josef I., kancléř Metternich a nesčetní příslušníci vládnoucích rodů i nejvyšší šlechty. A to nejdůležitější - na zámku uvidíte osmdesát metrů dlouhou enfiládu! Že nevíte, co to je? Nebudeme prozrazovat, přijeďte to zjistit na zámek!


Moravský aristokrat v labyrintu světa na zámku Bučovice

Moravský aristokratNa zámku v Bučovicích můžete navštívit expozici Moravský aristokrat v labyrintu světa i v zimním období, konkrétně od 1. listopadu 2018 až do 29. března 2019. Nahlédnete zde do života moravských aristokratů, dozvíte se, jak získávali vzdělání či majetek, jakým koníčkům se věnovali, ať už to bylo cestování či sběratelství. Poznáte jejich každodenní život a pochopíte, jak se tehdy žilo moravské šlechtě. Expozice je v zimě otevřena od úterý do neděle od 9 do 15 hodin.

Expozice, v níž je možné na jednom místě spatřit to nejlepší z období renesance, co se dochovalo na moravských hradech a zámcích, se nachází v prvním patře východního křídla zámku.
 

Objevte zámek Miroslav ve dne nebo v noci

MiroslavNedávno zrekonstruovaný zámek Miroslav, který leží v úrodné krajině uprostřed obce Miroslav na jižní Moravě. Podle pověsti byl vybudován dcerou českého vévody kněžnou Miroslavou kolem roku 912, původně jako vodní tvrz na malé skále uprostřed bažin. První písemná zmínka o tvrzi se datuje k roku 1387.

Kromě krásně opraveného jižního křídla zámku se můžete těšit na výstavu architektonických modelů Ing. arch. Zdenka Fránka, sochy a obrazy akademického sochaře Pavla Krbálka, Slovanskou epopej coby velkoformátové puzzle a kouzla se stavebnicí Lego Daniela Sterzika. Zámek má otevřeno denně mimo pondělí a prohlídky probíhají v 10:00, 13:00 a 15:00 hodin. Zájemci o večerní prohlídku si ji mohou objednat na tel. čísle 735 173 153. Provádí se pro minimální počet 15 platících návštěvníků.
 

Empírový zámek hrabat Kinských

zámek kinských lešnáEmpírový zámek Kinských Lešná u Valašského Meziříčí nabízí prohlídky zrestaurovaných interiérů, kde opravdový unikát představují barokní podlahy. Historická expozice vás zavede do konce 19. století, kdy zámek vlastnil rod Kinských z Vchynic a Tetova. 

Při rekonstrukci byl v nejstarší části zámku – ve zdi mezi bývalou kuchyní a chodbou objeven zazděný suchý záchod, který byl následně zdokumentován a opět zazděn. Opravdovým unikátem jsou zrestaurované barokní podlahy a zajímavostí je i zrestaurované plechové balustrádové zábradlí. Zámek má otevřeno od prosince do března každý den mimo pondělí, od 9 do 16 hodin.
 

Tři trasy zámku Fryštát u Karviné

Zámek Fryštátdo konce března roku 2019 můžete přijít v sobotu nebo v neděli na jeden z okruhů zámku Fryštát. Zámek se dochoval jako jediný ze tří honosných zámků, které se na území města Karviná nacházely ještě ve 20. století. Prohlídka zámku nabízí pohled na styl bydlení posledních majitelů, rodiny Larisch-Mönnichů. Interiéry s atmosférou 19. století vás provedou dva okruhy, třetí okruh představuje Expozici českého umění 19. století Národní galerie v Praze.


Za zábavou a historií na Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hradZábavu i poučení skýtá Slezskoostravský hrad. Hradní věž je nejvyšší budovou celého hradního objektu, zároveň je to vstupní prostor do celého hradního areálu. V jednotlivých patrech si prohlédnete stálou expozici historie hradu a města Ostravy, expozice Třicetileté války a období husitství.

Ve sklepním prostoru pevnosti se nachází velká akvária se sladkovodními rybami, muzeum čarodějnic, expozice Čertí škola, expozice Permoníci a čerti v podzemí Slezskoostravského hradu a stálá expozice Muzeum záhad. V nejvyšším patře otevřených teras jsou vyhlídkové plošiny, které nabízí krásný pohled na město a jeho části, směrem na východ je vidět panoráma Beskyd. Hrad je pro vás otevřen v listopadu od úterý do neděle od 10:00 do 16:00 hodin, v prosinci denně 10:00 až 18:00 hodin a od ledna do konce února od úterý do neděle 10:00 až 18:00 hodin.
 

Rozhlédněte se ze štramberské Trúby

Štramberk trúbaDominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce.

Hradní věž Trúba, 40 m vysoká, je přístupná po tříramenném dřevěném schodišti až na vysunutý dřevěný vyhlídkový ochoz, z něhož se návštěvníku naskytne nádherný pohled na městečko s náměstím pod hradem, vrcholy Kotouč a Bílá hora, na masív Beskyd, Starojický kopec s hradem a tzv. Moravskou bránu. Při cestě schodištěm až nahoru můžete zhlédnout expozici "Cesta do paměti Štramberské Trúby", což je 15 osvětlených panelů s fotografiemi a příběhy, které hrad Štramberk provázely od počátku až do současnosti i s malým nahlédnutím do budoucnosti, jak by Trúba jednou mohla vypadat. Hrad je otevřen v listopadu o víkendu 10:00 až 16:00, a potom až od února do března ve stejný čas.
 

Tip z Vysočiny: Zámek Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generaceAreál zámku ve Žďáru nad Sázavou je přístupný celoročně. Na zámku můžete navštívit prohlídkovou trasu Po stopách Santiniho. Od listopadu do března se prohlídky konají v úterý, čtvrtek a sobotu od 10:00 do 16:00 hodin, poslední prohlídka začíná vždy hodinu před zavírací dobou.

K prohlídce láká také Muzeum nové generace, to je otevřeno denně od úterý do neděle 9:00 až 17:00 hodin. Muzeum nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.
Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí

Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí

Zámek Kinských s areálem parku vznikl přestavbou vodní tvrze v 16. století. Dnes empírový zámek je kulturní památkou s anglickým přírodně krajinářským parkem v obci Lešná u Valašského Meziříčí. Park byl založen v polovině 19. století na místech původní užitkové zahrady.

Zámecký palmový skleník v Lednici - užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici - užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Muzeum nové generace na zámku Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace na zámku Žďár nad Sázavou

Nové muzeum, v hospodářské části někdejšího kláštera, kde býval pivovar, bude od léta 2015 v souvislostech přiblíží historii místa, výtvarného umění, tance i hudby.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie v Praze je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Zřícenina hradu Strallenberg - pohled na Štramberk z věže zvané Trúba

Zřícenina hradu Strallenberg - pohled na Štramberk z věže zvané Trúba

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Miroslav

Zámek Miroslav

Nově zrekonstruovaný zámek Miroslav, který leží v úrodné krajině uprostřed obce Miroslav na jižní Moravě. Podle pověsti byl vybudován dcerou českého vévody kněžnou Miroslavou kolem roku 912, původně jako vodní tvrz na malé skále uprostřed bažin. První písemná zmínka o tvrzi se datuje k roku 1387.

Zámek Žďár nad Sázavou (1)

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad

Vydejte se poznat Slezskoostravský hrad, kde se pořádají různé koncerty, jarmarky, divadelní představení a jiné kulturní akce.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.